Zöld utat az e-autóknak!

<p>Napjainkra a gépkocsik üzemanyag-fogyasztása óriási méreteket öltött. A tervezők különböző fejlesztésekkel próbálják kordában tartani. Az egyik ilyen az e-autó, amely még nem hódított túl nagy teret.</p>

 

 

Pedig környezetbarát, kevesebbet fogyaszt, és töltése otthonról is megoldható; de vételára és szervizeltetése még elmarad fosszilis üzemanyaggal működő társaiétól. És zökkenőmentes használatára sem alakult még ki az infrastruktúra Szlovákiában. Ám úgy tűnik, ez a jövő: csak idő kérdése, mikor lepi el teljesen a piacot. De milyen e-autók vannak?

 

Mikrohibrid

Köztes megoldás, még nem e-autó. Teljes mértékben üzemanyaggal működik, mégis ide soroljuk. Mert újfajta technikájának köszönhetően takarékosabb. Leginkább városi használatra ajánlott, dugóban, zöld lámpára várva is meg lehet takarítani vele üzemanyagot. Ráadásul az olyan elektromos eszközöket, mint az ablakemelő, villanymotor hajtja. Mikrohibrid kocsi például a Smart Fortwo.

 

Hibrid

Ez a legelterjedtebb az alternatív gépkocsik közül. Két motorral működik, rövidítése HEV. Bármikor képes belső égésűről akkumulátorra váltani és fordítva. Sőt ha nagyobb teljesítményre van szükség, akár mindkettő egyszerre is tud működni. Fejlesztésébe a legtöbb energiát a Toyota fektette, a Priusnak már a harmadik generációját gyártják; ebben a vezető választhatja meg az üzemmódot.

 

Plug-in hibrid

Más néven konnektoros hibrid, rövidítése PHEV. Belső égésű (üzemanyaggal működő) és villanymotort is tartalmaz, melyet már nemcsak menet közben lehet tölteni, hanem otthoni hálózatról is. Így a kocsi tizenhatszor annyi kilométert tud megtenni az elektromos motorral, mint az egyszerű hibrid. Jelenleg az Opel végez fejlesztéseket; tervei szerint a Flextreme típust három óra fel lehet majd tölteni fali töltőről.

 

Tisztán elektromos

Egy töltéssel akár 160 kilométert is meg lehet tenni (egy átlagos gépkocsihasználó naponta kevesebb mint 80 kilométer autózik). Csendes, szinte hangtalan, pénztárcabarát, és bármilyen konnektorról tölthető. Otthoni, 220 voltos csatlakozóról 10–12 óra alatt töltődik fel teljesen, fali töltőről 6–8, utcairól 6–9 óra alatt. A nagyobb gyártók azonnal lehetőséget láttak benne, így szinte mindegyik saját fejlesztésbe kezdett. Eddig a legtöbbet eladott típus a Nissan Leaf.

 

Vizes és elektromos

Az elektromos gépkocsi legnagyobb hátránya a töltéshez szükséges idő és a kis hatósugár. Hosszabb utakra nem a legkényelmesebb megoldás. Ezt próbálta kiküszöbölni a legújabb fejlesztés, a vízzel működő, hidrogénakkumulátoros autó, mely nem bocsát ki szén-dioxidot. Sorozatgyártására azonban 2017 előtt nem számíthatunk, mert még rengeteg fejlesztés vár rá.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?