Olvassunk Szabó Magdát 9. Megmaradt Szobotkának

<p>A könyv Szabó Magda férje, Szobotka Tibor életének története. De nem csak az írónővel leélt 34 évi házasságáé, hanem korrajza is az 1948&ndash;82 közötti Magyarországnak, az akkori magyar irodalmi életnek és kultúrpolitikának. A könyvet férje halála után, helyette írja meg, illetve fejezi be Szabó Magda. A felkérést memoárja megírására ugyanis meglehetősen későn, nyolc hónappal halála előtt kapja meg a már egy évtizede súlyos szívelégtelenségben szenvedő Szobotka.</p>

A rendkívül művelt, sokoldalú, ám évtizedekig mellőzött író, műfordító, egyetemi tanár keserű szájízzel lát neki a munkának: „Különös, hogy soha senki az én életrajzomra nem volt kíváncsi, arra a 30, 40, 50 esztendőre, amióta író vagyok…”, de aztán belelendül, míg a halál meg nem akasztja az alkotásban. Pedig amit megírt, rendkívül érdekes olvasmány: gyerekkorát (1913-ban született) egy rég letűnt világban élte, az I. világháború utáni vagy a két világháború közötti Magyarország képe sajátosan árnyalt, a számára komoly megpróbáltatást jelentő iskolás és egyetemi évek során tanárai és barátai olyan, később híressé vált emberek, mint Jékely Zoltán, Pilinszky János, Gyergyai Albert, Cs. Szabó László vagy Ortutay Gyula. A 30-as években angol szakos egyetemistaként kétszer is kijut Angliába, nagyon megkedveli az ottaniak gondolkodásmódját, életfelfogását, és kritikusan tekint az otthoni helyzetre: „mint minden józanul gondolkodó ember, én is felismertem, hogy Horthy Miklós Magyarországa operettszerűségében anakronisztikus, végleg és reménytelenül elmaradott…” Ezért is szeretne a II. világháború kitörése előtt kint maradni, ám az angolok ezt már nem engedélyezik. Hazajön tehát, a Rádió munkatársa lesz, riportokat készít, közben hangjátékokat, verseket, novellákat ír, fordít, katonáskodik, és megéli élete első igazi nagy szerelmét. Imádott felesége és két hónapos pici fia azonban a háború áldozata lesz, s akkor ő bohémmá, nőcsábásszá válik. Szabó Magda húzza ki ebből az önromboló életből, hogy aztán 1948-ban kötött házasságuk a komoly megpróbáltatások ellenére is évtizedeken át harmóniában teljen el. A pillanatot, amikor férje agyvérzést kap, és elindul a halálba vezető, tíznapos útján, Szabó Magda tragédiaként éli meg: „… ma éjjel ő is, életünk is úgy eltört, mint egy pohár”. Halála után pedig nekilát „a legnagyobb iszonyat elviselésének, ami egy élőt érhet, ha szerette halottját”, a hagyaték feltárásának és feldolgozásának. E nehéz munka nagyszerű eredménye a Megmaradt Szobotkának című könyv.

 

Jövő héten Szabó Magda Merszi, Möszjő című regényét mutatjuk be

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?