Növényvédelem márciusban

<p>Az őszibarackfák legveszélyesebb betegsége, a <strong>levélfodrosodás</strong> ellen kell mindjárt a hónap elején védekezni. A meleg időjárás már februárban elindította a rügyfakadást. A levélfodrosodás kórokozója a fa ágain telel, akkor fertőz, amikor a rügyek már kipattantak, és pár órán keresztül nedvesek az ágak. A gomba 4-5 fok körüli hőmérsékleten a legaktívabb.</p>

Kontakthatású szereket használjunk, legjobbak a réztartalmúak: Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Cuproxat, Champion 50 WP, Funguran – ezek a baktériumos fertőzések ellen is védenek. Használhatjuk a szintén kontakthatású Delan 700 WDG-t is. A permetezést 6–8 nap múlva meg kell ismételni, ha a körülmények kedveznek a fertőzésnek. Felszívódó szereket akkor használhatunk, amikor a fáknak már van levelük. Ezek az Efuzin 500 SC és a Syllit 65.

A rügyfakadással egy időben kelnek a levéltetvek és az atkák. Ellenük Predjarný postrek néven vásárolhatunk vegyszert. A csomagolásban növényi olajat tartalmazó szer és egy másik, atka (Apollo 50 SC) vagy levéltetvek elleni (Calypso 480 SC) szer van. Akkor érdemes permetezni, amikor már megjelentek a tetvek – ezt szabad szemmel vagy kézi nagyítóval figyelhetjük meg.

Korai kártevő a fokhagymalégy, már 10 fok körüli hőmérsékleten repül. A nagyobb területen termelt, ősszel ültetett fokhagymát érdemes ellene kezelni – engedélyezett vegyszer a Karate Zeon 5 SC.

A csonthéjasok moníliás ágelhalása ellen a virágzás előtt kell kezdeni a védekezést. A betegség a legnagyobb károkat a meggyen, kajszin okozza, de a cseresznyét és a szilvát is károsítja. Mivel a virágzásuk nem esik egybe, többszöri permetezésre van szükség. A párás, esős időjárás kedvez a betegség terjedésének. A kiskereskedelemben kapható szer a Signum.

A talajkártevők ellen mésznitrogén-tartalmú műtrágyát ajánlott használni. Vetés, ültetés előtt két héttel kell bedolgozni a talajba. Nálunk Perlka néven van forgalomban. Kiszórás után gátolja a gyomok csírázását, elpusztítja a csigákat, csigatojásokat, kártevőket és kórokozókat.

A vashiányban szenvedő – klorózisos – fákat, bokrokat az első levelek megjelenésekor el kell kezdeni vastartalmú levéltrágyával kezelni. Hasznos azokat a fákat is megszórni, ahol erősebb metszést alkalmaztunk.

A vegyszereket csak a csomagoláson feltüntetett töménységben használjuk.

 

Most virágzik

a kökörcsin

Felálló szárú, molyhos, szőrös hajtású, kora tavasszal virágzó ibolyakék, fehér vagy piros virágú, csodaszép sziklakerti évelő. Virágaival, terméscsomóival és egyedi megjelenésével egész évben díszítő hatású. Száraz virágként is használható.

Kora tavasszal nyílnak 5–7 cm átmérőjű, harang alakú, selymes-szőrös virágai. A bimbót, a virágkelyhet és a szárait ezüstös szőr borítja. Elnyílás után is feltűnő növény. Sziklakertbe egyesével vagy kisebb csoportba ültessük.

Több évig egy helyen maradhat. A napos, száraz talajt szereti, s a sóson is jól fejlődik. Magassága 30 cm, a virágzás ideje: március–április.

A napos, félárnyékos helyet kedveli, jól tűri a szárazságot.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?