Nem tudok aludni...

Nehezen jön álom a szememre, gyakran felébredek, s forgolódok az ágyban, mert nem tudok elaludni. Az éjszaka számomra nem pihenés, hanem a kínok kínja.



Nehezen jön álom a szememre, gyakran felébredek, s forgolódok az ágyban, mert nem tudok elaludni. Az éjszaka számomra nem pihenés, hanem a kínok kínja.

Rendszerint a stressz a ludas benne, ezért gyakran halljuk alvásszakértőktől, hogy ne töprengjünk rajta különösebben, mert csak növekszik a stresszhatás. Állítólag a helyes alvást is meg lehet tanulni.
Ha valakinek gondjai vannak, nehezen jön álom a szemére, mert amint a párnára hajtja fejét, agyában filmként kezdenek peregni az események. Ha pedig hosszú tusa után sikerül elaludnia, az éjszaka kellős közepén felriad, és újra előtörnek mardosó gondolatai. Kora reggel már ébren van, még jóval azelőtt, hogy megszólal az ébresztőóra. Munkahelyére fáradtan megy, s ott fejére nőnek a tennivalók; gondok vannak a családban, a partnerkapcsolatban. Mindennek oka pedig az, hogy nem aludta ki magát, tele van feszültséggel, nem tud odafigyelni, és egyre gyakrabban kétségbe esik.
A rossz alvás általában nem tartós, rendszerint egy hónapon belül rendbe jön. Ha mégsem, ideje orvoshoz fordulni, mert ha túl soká várunk, sokkal nehezebben találunk kiutat az ördögi körből. Az orvos megvizsgál, hogy a panasz mögött testi vagy lelki probléma áll-e, azaz betegség okozza-e, vagy csak zavar. Szakemberek szerint a legtöbb esetben az váltja ki, hogy nem tudjuk kezelni a stresszt, nem tudunk szabadulni tőle, de az sem kizárt, hogy rossz szokásaink teszik lehetetlenné az éjszakai pihenést. Tény az is, hogy a nőkre – náluk az ingadozó hormonháztartás is okozhat alvászavart – és az idős emberekre inkább jellemző ez a panasz, mint a fiatalokra és a férfiakra.


keret
Amilyen a nappal, olyan az éjszaka:
avagy ami befolyásolja az alvást
 a napi stressz
 ital (a kávé, tea 14 órán át is stimulál, az alkohol pedig rövidíti az alvásszakaszokat)
 nehéz ételek, teli gyomor
 a hálószoba elrendezése (alakítsa át)
 a nikotin (3-4 órával elalvás előtt már ne dohányozzon)

Hogy könnyebben elaludjon
 legyen egy nyugodt órája lefekvés előtt
 meditájon elalvás előtt
 számoljon 300-ig: ez leköti a figyelmét
 egyen egy banánt (nyugtat)
 igyon egy pohár langyos mézes tejet

Keret
Kínai recept
A kínai orvoslás egyszerű receptet alkalmaz álmatlanság ellen. A „feledés virágából” – ahogy a hatalmas országban a liliomot nevezik, mert szirmai nyugtatóan hatnak, feledtetik a bánatot, ráadásul köhögés ellen is jót tesznek – készült teát.
Hogyan készítsük? Egy liter vízbe tegyünk egy evőkanál összemorzsolt liliomszirmot, s mérsékelt tűzön fél órán át főzzük. Szűrjük le, ízesítsük mézzel, és közvetlenül elalvás előtt fogyasszuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?