Nagy gondok vannak a kiskamaszokkal

<p>&bdquo;A két legutálatosabb dolog a világon a munka és az iskola. Az iskola azért, mert amikor ott vagyunk, nem lehetünk a szüleinkkel, a munka pedig azért, mert amikor a szüleink dolgoznak, nincs idejük ránk.&rdquo;</p>

Az idézet azokból a válaszokból származik, amelyeket 11 és 15 év közötti iskolások adtak a világ 44 országában végzett, életmóddal kapcsolatos felmérés keretében. Az eredmények lehangolóak: már az alapiskolások is tömik magukba a fájdalomcsillapítókat, keveset alszanak, mert éjszaka a számítógép előtt ülnek, fáradtság ellen energiaitalokat isznak, napközben sportolás helyett a plázákban mászkálnak, szüleikkel pedig alig beszélnek.

 

Feszültek, ingerültek, szétszórtak

A tanulmányhoz Szlovákiában a kassai Šafárik Egyetem Orvosi Karának kutatói gyűjtötték az adatokat: az ország több mint száz iskolájában tízezer gyermeket kérdeztek meg. Az országok szerinti értékelés ugyan még nem készült el, de általánosságban máris elmondható, hogy a gyermekek nálunk is feszültebbek, idegesebbek, szétszórtabbak és magányosabbak, mint akár tíz évvel ezelőtt. Már tizenegy éves korukban ismerik és rendszeresen használják a fájdalomcsillapító gyógyszereket, a megkérdezettek harmada fej-, ötöde hasfájás ellen szedi őket. Szakemberek szerint az okok között a kevés alvás és még kevesebb mozgás, a sok számítógépezés, rendszertelen étkezés és az energiaitalok mértéktelen használata keresendő.

A tinik leggyakoribb szabadidős foglalkozása az internetezés. Ennek pedig természetes következménye a fej-, szem- és hátfájás – mutat rá a felmérésben részt vevő kassai kutatócsoport vezetője, Andrea Madarasová Gecková. „Mivel a reklámokban azt látják, hogy minderre elég bekapni egy gyógyszert, ők is ezt teszik ahelyett, hogy kimozdulnának, sportolnának, és a számítógép mellett elmajszolt burgonyaszirom vagy csoki helyett egészségesen étkeznének” – teszi hozzá. Az iskolások által adott válaszokból az is kiderül, hogy a gyerekek nem tudják rendesen kipihenni magukat. 11 éves kor felett már szinte egyikük sem alszik nyolc órát naponta. Az éjszaka nagy részét a tévé vagy a számítógép előtt töltik, ezért olyan fáradtan ébrednek, hogy a reggelihez nincs étvágyuk, és napközben kólával, energiaitalokkal próbálják felfrissíteni magukat. Ennek következményei az olyan egészségi problémák, mint a has- és fejfájás, de később akár a szívpanaszok és a magas vérnyomás is.

 

Aludni sincs idejük

A felmérésből egyértelműen kiderül, hogy a mai tizenévesek sokkal több stresszhatásnak vannak kitéve, mint az előző nemzedékek. Ez részben az irántuk támasztott követelményekből, de még inkább az életmódjukból ered. „Semmire nincs elég idejük, az alvásra és az evésre sem; a közös játék kiment a divatból, a sport lényege sokkal inkább a versenyzés, mint az öröm. Vagy teljesítménykényszer alatt élnek, vagy senki nem vár tőlük semmit. Nem csoda, hogy sok a depressziós már a tizenegy-két évesek között is, és sokan követnek el öngyilkosságot, mert nem látják értelmét az életüknek. Az efféle számvetés eddig csak a felnőttekre volt jellemző, de ma egyre gyakoribb, hogy tizenkét-tizenhárom éves gyerekek küzdenek a magány, a feleslegesség és a meg nem értettség érzésével. Sajnos, sokan sikertelenül, mert szüleik észre sem veszik, hogy valami gyötri őket” – mondja Eva Poliaková pszichológus.

Megdöbbentő, mennyi fiatal gondolja úgy, hogy az energiaital fáradtság, kialvatlanság és összpontosítási nehézségek ellen is megoldás – ráadásul rendszeresen. A fiúk egyharmada hetente legalább kétszer iszik ilyet, a lányoknak pedig a fele. Ettől aztán még feszültebbek lesznek, emelkedik a vérnyomásuk, szaporább lesz a pulzusuk, nem tudnak aludni, és a készítmények magas cukortartalmuk miatt elhízást is okozhatnak. Az egész olyan, mint a huszonkettes csapdája: a gyermekek gyógyszereket és energiaitalokat fogyasztanak, hogy ne legyenek fáradtak és ingerültek, de ezektől csak idegesebbekké s még fáradtabbakká válnak. Olyan helyzetbe kerülnek, amelyből felnőtt segítsége nélkül lehetetlen kikerülni, de a felmérés tanulsága szerint épp a felnőttek, leginkább a szüleik figyelme az, amiben hiányt szenvednek.

 

A valóságshow-k világára vágynak

Válaszaikból az derül ki, hogy sokukkal egyáltalán nem beszélgetnek a szüleik, csak utasításokat adnak nekik, mit vegyenek fel, milyen ételt melegítsenek meg, hányra jöjjenek haza, stb. Már a 11 évesek is arról számoltak be, hogy semmiféle szabályokat nem kell megtartaniuk, mondjuk, a tévé vagy a számítógép előtt töltött időre, a vacsora vagy a lefekvés időpontjára vonatkozóan. Az anyák még úgy-ahogy igyekszenek kordában tartani a gyerekeket, és érdeklődnek kedvteléseik, barátaik, problémáik iránt, de az apák harmadának mindezekről fogalma sincs. A fiatalok 13 éves kor felett egyre kevesebbet mozognak. Ehelyett 70 százalékuk napi két óránál is többet tölt a tévé és akár négy órát a számítógép előtt. „A látott tartalmat általában nem beszélik meg a szüleikkel, senki sem magyarázza el nekik, hogy nem minden van úgy az életben, mint a videoklipekben és valóságshow-kban. Hamis képet kapnak a világról, és ők is ilyen életre vágynak, ezért éri őket később annyi csalódás” – magyarázza Eva Poliaková.

A szabályok és megkötések hiánya azt okozza, hogy a gyermek elveszettnek érzi magát. „Mindent szabad neki, de nem minden válik hasznára, és nem is feltétlenül szerez örömet neki. Ugyanis ösztönösen érzi, hogy a túl nagy szabadság gyakran a szülői figyelem hiányát jelenti. Banális dolognak tűnik, de a család összetartozásának keretet ad a közös reggeli, vacsora és legalább a vasárnapi ebéd. Ilyenkor lehet beszélgetni és viselkedést tanulni; de ha a gyerekek fele azt látja, hogy szüleik sem reggeliznek, a vacsorát pedig a tévé előtt tömik magukba, ők is ezt tanulják meg” – figyelmeztet a pszichológus. A jelek szerint már meg is tanulták, hiszen az iskolásoknak csak a fele reggelizik s több mint negyede soha nem étkezik együtt a szüleivel. Ötödük a tévé vagy a számítógép előtt ülve is rendszeresen nassol, és csak cukrozott üdítőket iszik.

 

Az alkohol menő, a szex természetes

Minél nagyobbak, annál kevesebb szabály vonatkozik rájuk az étkezést illetően: a szülők rájuk hagyják, mit vásárolnak, ők pedig leginkább a hamburger-pizza-kóla-csipsz kombinációra esküsznek. Ehhez jönnek még az édességek és az energiaitalok, de a másik véglet, a koplalás sem ritka. A lányok harmada és a fiúk ötöde tartja magát kövérnek, s már 11–13 évesen fogyókúrázik, holott ebben a korosztályban a túlsúlyosok aránya csak 5–15 százalék. Az azonban, hogy elhízottnak tartják magukat, furcsamód nem ösztönzi sportolásra őket: a 11–13 évesek között a fiúk 34, a lányok 27 százaléka sportol, a 15 évesek között pedig már csak a fiúk 24 és a lányok 14 százaléka.

A 15 évesek negyedének van személyes tapasztalata a dohányzással, és háromnegyede ivott már alkoholt. A fiúk harmada és a lányok ötöde ismerte be, hogy legalább hetente egyszer iszik szeszes italt, és harmaduk volt már részeg – utóbbiak harmada még mielőtt betöltötte volna 13. életévét! Ráadásul semmi szégyellnivalót nem látnak benne. A 15 évesek háromnegyede gondolja azt, hogy alkoholt inni menő dolog, és abban sincs semmi kivetnivaló, ha néha becsípnek. Hasonlóan vélekednek a szexről is: a 15 évesek lányok 14 és a fiúk 18 százaléka vallotta be, hogy már van szexuális tapasztalata. Egyikük sem tartotta elhamarkodottnak ezt a lépést, mind úgy vélekedtek, hogy már épp ideje volt, és nagy részük azóta is aktív nemi életet él. Szüleik ezt általában nem is sejtik, mert otthon nem téma a szex; a lányok negyede és a fiúk negyven százaléka az intrerneten szerezte a témával kapcsolatos ismereteit.

 

Mindent megkapnak, csak a figyelmet nem

Ugyanígy nem téma otthon az sem, mi történik az iskolában. A gyerekek arról sem számolnak be otthon, ha az osztálytársaik csicskáztatják őket. Csak az áldozatok negyede mondta el a szüleinek, hogy bántalmazták, ötödük a barátainak és mindössze tizedük a pedagógusnak. Nagyrészt a pedagógusok iránti bizalmatlanság lehet az oka annak is, hogy egyre kevésbé szeretnek iskolába járni. A 11 évesek között még a lányok 34 és a fiúk 21 százaléka válaszolta azt, hogy tetszik neki az iskolában, a 15 éves lányoknak azonban már csak a 18, a fiúknak pedig csupán 13 százaléka jár szívesen oda. Ezekben az adatokban főleg az aggasztó, hogy az iskolát nyűgnek, kellemetlen kötelességnek, kifejezetten „utálatos dolognak” tartók száma évről évre nő. A pszichológus szerint azonban nem csak az iskolát utálják, hanem általában mindent.

A gyerekek nagy része nem tud örülni, érdeklődni, hiányzik belőle az az eredendő kíváncsiság, amely minden napját érdekessé tenné, és tanulásra ösztönözné őt – véli Eva Poliaková. Szerinte ez a felnőttek hibája, mert mindent rájuk hagynak, elhalmozzák őket, csak épp azt nem adják meg nekik, amire a leginkább szükségük van: a szeretetteljes szigort. „Sok gyermek nő fel úgy, hogy nem érzi azt, hogy valakinek fontos, mi foglalkoztatja, miről hogyan gondolkodik, mi lesz belőle. Ez nem feltétlenül igaz, de így érzik, tehát a szüleik valamit rosszul csinálnak. A nagy hajszában, hogy mindent biztosítsanak gyermekeiknek, épp a legfontosabbról, a nekik szentelt időről és figyelemről feledkeznek meg” – figyelmeztet a pszichológus. Szavait most, a nyári szünet kezdetén különösen érdemes megfontolni, mert még több gyermek tölti majd egyedül a napjait anélkül, hogy azok valódi aktív pihenést, feltöltődést és élményeket hoznának.

 

Mi is a baj konkrétan?

– az iskolások leggyakoribb egészségi problémái közé tartozik a fejfájás, hasfájás, ingerültség, idegesség és szomorúság

– a 11–15 évesek harmada allergiás, hat százalékuk asztmás

– minden második 11 és 15 év közötti lány és minden harmadik hasonló korú fiú havonta legalább egyszer vesz be gyógyszert fejfájás ellen

– a fiúk negyede és a lányok ötöde több mint négy órát tölt naponta a tévé és a számítógép előtt

– a 13–15 éves kiskamaszok harmada nem folytat semmilyen szervezett szabadidős tevékenységet

– a 11 évesek 40 százalékát otthon sem kötik szabályok a tévénézést, internetezést, édességek fogyasztását illetően

– az iskolások fele nem reggelizik, negyede soha nem étkezik a szüleivel

– a 13–15 évesek ötöde rendszeresen a tévé vagy a számítógép előtt eszik

– az iskolások negyede naponta fogyaszt cukrozott üdítőt, a fiúk harmada hetente többször energiaitalt is

– a lányok harmada és a fiúk ötöde tartja túlsúlyosnak magát

– minden harmadik 13–15 éves lány fogyókúrázik

  • a 13–15 éves lányok 40 százaléka, a fiúk 30 százaléka naponta vagy hetente többször bevásárlóközpontokban múlatja az idejét; 20 százalékuk rendszeresen vesz is valamit

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?