Magántanfolyam részvételi díját nem térít meg az állam

Magda 50-en túl van. Egy éve havonta jelentkeznie kell a munkaügyi hivatalban. Más lehetőség híján elmenne ápolónőnek külföldre – beszéli az illető nyelvet. Csakhogy a tanfolyam részvételi díja kb. 300 euró, és ennyit nem tud kifizetni, mert szociális segélyből nyomorog, amely mindössze 62,50 euró.

Magda 50-en túl van. Egy éve havonta jelentkeznie kell a munkaügyi hivatalban. Más lehetőség híján elmenne ápolónőnek külföldre – beszéli az illető nyelvet. Csakhogy a tanfolyam részvételi díja kb. 300 euró, és ennyit nem tud kifizetni, mert szociális segélyből nyomorog, amely mindössze 62,50 euró. A munkaügyi hivatalban már érdeklődött, de nem sok sikerrel. („Még nem jött meg a pénz Pozsonyból” – volt a válasz.) Mi kell ahhoz, hogy a hivatal kifizesse a tanfolyam költségeit Magdának? Szerencse? Ismeretség, protekció, csúszópénz? Ki után kell menni, melyik „felsőbb” szervnél kérvényezni?
E. R.


A munkaügyi hivatalban igazat mondtak: tavaly valóban szüneteltették az átképzéseket, mégpedig azért, mert a tanfolyamokat már nem az egyes hivatalok szervezik, hanem központilag a munkaügyi minisztérium. A tárca határozza meg azt is, milyen szakterületekre érdemes koncentrálni – jelenleg ez elsősorban a számítástechnika és egyes mesterségek (kőműves, ács, asztalos, szakács, cipész, fodrász, kozmetikus, hegesztő, vízvezeték-szerelő stb.), de ápolói tanfolyamokat is szerveznek. Az adott régió adottságainak és igényeinek megfelelően minden munkaügyi hivatal maga dönti el, milyen átképzéseket hirdet meg.
Ingyenes átképzésre minden nyilvántartott munkanélküli jelentkezhet, nem feltétel, hogy jogosult legyen a munkanélküli-segélyre. Azt sem nézik, milyen hosszú ideje állástalan, inkább az esik latba, van-e esélye elhelyezkedni a tanfolyamon szerzett ismeretekkel. Az első átképzés költségeit teljes egészében állja az állam, a másodiknál 75, a harmadiknál 50 százalékkal járul hozzá. Aki nem a lakhelyén vesz részt átképzésen, annak az utazási költségeit is fizeti. Ha a tanfolyam tovább tart egy hónapnál, az illető a létminimum összegének megfelelő munkanélküli-segélyt kap akkor is, ha már nem volt rá jogosult. Utóbbit kérvényezni kell, ugyanúgy, mint a tanfolyam ideje alatt esedékes családtámogatási hozzájárulást, amely egy gyermekre legfeljebb 43,16, minden továbbira pedig 33,20 euró lehet havonta.
Az ön által vázolt esetben az a lényeg, hogy indított-e egyáltalán a helyi munkaügyi hivatal ápolói tanfolyamot. Ha nem, akkor hiába szerveznek ilyeneket ügynökségek, ezeknek a díját az állam nem téríti meg.


Tisztelt Olvasók!
Szeretnénk felhívni a figyelmüket, hogy telefonon, e-mailben vagy levélben nincs módunk válaszolni problémáikra. Személyes tanácsadást nem vállalunk, ez meghaladja lehetőségeinket. Kérjük, kérdéseiket kizárólag szerkesztőségünk címére küldjék. Aki megtisztel a bizalmával, és problémájával hozzánk fordul, az a Panaszkönyvben olvashatja a választ, a rovat lényege és küldetése ugyanis az, hogy olvasóink egymás eseteiből is okuljanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?