Kerti teendőink

A zöldségeskertben…A betakarításon kívül az öntözés, állandó gyomtalanítás, a betegségek, kártevők elleni védekezés teszi ki a munkák zömét. A karfiol rózsájára borítsuk rá egy levelét, hogy megvédjük a tűző naptól.

A zöldségeskertben…
A betakarításon kívül az öntözés, állandó gyomtalanítás, a betegségek, kártevők elleni védekezés teszi ki a munkák zömét. A karfiol rózsájára borítsuk rá egy levelét, hogy megvédjük a tűző naptól. A korai paradicsom is érik, a cukkinit, uborkát, csillagtököt ugyancsak szedhetjük.
Gondoljunk a másodvetésre: a felszabaduló területeket még egyszer hasznosíthatjuk. A cukorborsó, korai burgonya, korai káposztafélék helye szokott általában felszabadulni. A gyomtalanítás, a föld fellazítása és tápanyaggal való ellátása után vethetünk ide retket, sóskát, palántálhatunk őszi káposztaféléket. A másodvetések mindig érzékenyebbek a vízhiányra, ezért ügyeljünk megfelelő öntözésükre. A jó öntözés biztos jele, hogy a víz már nem szivárog be gyorsan, hanem néhány pillanatra megmarad a felszínen. El kell jutnia a gyökerekig, ezért felületesen ne öntözzünk.

A gyümölcsösben…
Igyekszünk szabályozni a fák termését, szebb, nagyobb gyümölcsöket nevelni. Ezért a túl sűrűn levőket megritkítjuk. Gazdaságos eljárás, és egyúttal kíméli a fát. A fölös számban fejlődő gyümölcskezdemények nem fejlődhetnek ki rendesen, mert nincs hozzá elegendő hely, tápanyag, víz. Másrészt a túlterhelés megakadályozza a fának a következő évi termésre való felkészülését, és így az idei túlságosan nagy hozam jövőre terméskiesést okoz. Ilyenkor a fa is védekezik természetes gyümölcshullással.
Az almavirágzatban elsőként a legfejlettebb középső virág nyílik ki, belőle lesz a legnagyobb gyümölcs. Ritkításkor ezt a nagy almakezdeményt hagyjuk meg, a körülötte lévő többit távolítsuk el. Nem szabad sajnálnunk a kis zöld almákat, így is lehet, hogy pár hét múlva meg kell ismételnünk a ritkítást, ha túl sok maradt rajta. Szebben is színeződik ezáltal a gyümölcsünk, hiszen a koronába több napfény jut be, s pirosabbá, ízletesebbé válik tőle az alma.
Ritkításkor a beteg, satnya, fejletlen, deformált almákat is eltávolíthatjuk; a megmaradtak körülbelül arasznyira legyenek egymástól. Növényvédelem szempontjából ugyancsak nagy szerepe van a ritkításnak, hiszen a molyok ott támadják meg az almát, ahol kettő összeér, s ide a vegyszer is nehezebben hatol be, tehát gombás betegségek is felléphetnek. A ritkítás annál eredményesebb, minél korábban kezdjük el.

Kertünk dísze:
Sárga cickafark
Az igénytelen sárga cickafark (Achillea filipendulina) a Kaukázusból származik. Tenyérnyi nagyságú fészekvirágzata 100–150 cm hosszú száron fejlődik június–júliusban. Virágzata világítóan sárga, tömött. Levelei erősen szeldeltek, kellemetlen illatúak, s allergiát is okozhatnak. Magvetéssel, főleg azonban tőosztással szaporíthatjuk (utóbbi módon a legeredményesebben ősszel). Ültetési távolsága 70 x 35 cm. A szerves vagy kombinált trágyát meghálálja.
Szárazkötészetben gyakran használják. Ilyen célból teljes virágzásban kell szedni, amikor valamennyi kis virága teljesen kinyílott. Csokorba kötve, 15-20 szálat fejjel lefelé lógatva kell szárítani. Friss virág is köthető belőle nyári csokorba.


Növényvédelem
Sedliak Ilona rovata

Júliusi útmutató
Védekezzünk a molyok, szeptónia, lisztharmat, rozsda, feketefoltosság ellen!

* Az almamoly második nemzedéke ellen a hónap második felében időszerű a védekezés, kiskereskedelmi csomagolásban is sok vegyszer áll rendelkezésünkre.
* A szilvamoly első generációja június közepétől rajzik, a rajzáscsúcs július elejére esik. Védekezésre regisztrált vegyszerek:
* Az őszibarackon a férgességet és a hajtáscsúcsok elhalását a keleti gyümölcsmoly okozza. Második nemzedéke június közepétől július közepéig van jelen. Védekezéskor tekintettel kell lenni a várakozási időre, amely mindegyik engedélyezett szernél 28 nap. Ilyen vegyszerek:
* Csapadékos időjárás esetén a burgonyában, paradicsomban a paradicsomvész, szőlőben, hagymában a peronoszpóra ellen kell védekezni.
* A gyökérzöldségeket a szeptória, alternáriás betegség és a lisztharmat veszélyezteti.
* A rózsabokrokat lisztharmat, rozsda és feketefoltosság ellen kell védeni. A vegyszerekhez csomagolt használati utasítást mindig olvassuk el, az előírt töménységet tartsuk meg, és az egészségügyi várakozási idő letelte előtt ne fogyasszuk a terményt.

Részletek a Vasárnap aktuális számában!


Várjuk a növényvédelemmel kapcsolatos kérdéseket!
vasarnap@vasarnap.com
Önök kérdeznek, a szakember válaszol.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?