Cannes: pompa – és szürkeség

Az 59. cannes-i filmfesztivál nem volt épp a legsikeredettebb. Bár néhány zsűritag, így az olasz Monica Bellucci vagy az angol Tim Roth a díjkiosztáskor arra panaszkodott, hogy nincs elég díj valamennyi arra érdemes alkotásnak a jutalmazására, a kritikusok nem lelkesedtek ennyire.

Az 59. cannes-i filmfesztivál nem volt épp a legsikeredettebb. Bár néhány zsűritag, így az olasz Monica Bellucci vagy az angol Tim Roth a díjkiosztáskor arra panaszkodott, hogy nincs elég díj valamennyi arra érdemes alkotásnak a jutalmazására, a kritikusok nem lelkesedtek ennyire. Sőt...
A szakírók igencsak fanyalogtak, az idei seregszemlét „nyugodt és lezser” jelzővel illették, ami semmiképpen nem számít dicséretnek.
A szenzációként beharangozott nyitófilm, A da Vinci-kód megbukott, s néhány további is csak jóindulattal sorolható az átlagos kategóriába. A szakma a fesztivál befejeztével megegyezett abban, hogy az elsősorban történelmi és politikai témájú filmeket bemutató rendezvényen „egyetlen alkotás sem volt igazán kiemelkedő”. A végén persze valakinek nyernie kell, s mondják, hogy a zsűri inkább rutinból, mint érdem szerint a brit Ken Loach The Wind that Shakes the Barley (Az árpát lengető szél) című klasszikus alkotásának ítélte az Aranypálmát. Az íreknek a brit megszállók elleni 1920-as szabadságharcukról szóló filmje a kritika szerint „szuverén alkotás jó színészi teljesítményekkel, de távolról sem Loach legjobb munkája”. A 70 éves öreg róka 1970 óta 13-szor jelent meg Cannes-ban, és nyolcszor szállt csatába a fődíjért, amelyet érdekes módon idén először vitt haza, pedig a brit rendező néhány előző munkáját (így például az Édes kamaszkort) az ideinél jobban sikerültnek tartják.
Néhány francia és európai lap keményen ki is mondja, hogy a mexikói Alejandro González Inárritu Bábel c. amerikai filmje jobban megérdemelte volna az Aranypálmát. Volt azonban olyan is, aki úgy tartja, hogy González igen elégedett lehet a rendezés díjával.
A spanyol Pedro Almodóvar Volver (Visszatérés) c. filmjéé a legjobb forgatókönyv. Hattagú női csapatáról – beleértve Penélope Cruz is –, valamint Rachid Bouchareb Indigenes (Benszülöttek) c. alkotásáról, amely a II. világháborúban harcoló észak-afrikai katonákról szól, elismerően nyilatkoztak a kritikusok.
A seregszemlén a magyar film is képviseltette magát: Kenyeres Bálint Before Dawn és Mundroczó Kornél Johanna c. alkotása a versenyprogramban, Kardos Sándor Résfilmje és Tóth Barnabás Vonaton c. filmje az egyéb kategóriában szerepelt.
(uk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?