Az eltűnt telefon rejtélye

Férjem régi ügyfele a T-Com mobilszolgáltatónak. Évek óta szerződésben áll vele, és a szerződés mindig 2 évre szól. Lejárta előtt, 2011 februárjában felhívták, hogy egy akció keretében új készüléket vehetünk át, majd egy futár házhoz szállítja.

Férjem régi ügyfele a T-Com mobilszolgáltatónak. Évek óta szerződésben áll vele, és a szerződés mindig 2 évre szól. Lejárta előtt, 2011 februárjában felhívták, hogy egy akció keretében új készüléket vehetünk át, majd egy futár házhoz szállítja. Eltelt néhány hét, de az új mobiltelefon nem érkezett meg. Felkerestük a T-Com királyhelmeci kirendeltségét, s ekkor ért minket a hideg zuhany, hogy a férjem nevében valaki aláírt egy új szerződést, és a készüléket is átvette a futártól. A T-Com kirendeltségén többször is kértük, hogy kapcsolják ki azt a szolgáltatást, amely a szerződésben szerepel, hisz mi azt nem írtuk alá, és a készüléket se vettük át. Az új szerződésen az aláírás sem a férjemé volt, igazoltuk, hogy amikor a készüléket átvették, a férjem 50 km-re volt a munkahelyén. Júniusban a rendőrségen is feljelentést tettünk, de a számlákat azóta is kapjuk, legutóbb januárban, és ha nem fizetünk a T-Com végrehajtóhoz fordul. Szeretném önöktől megérdeklődni, hogy Szlovákiában melyik az a szervezet, amely a hátrányos helyzetű családok jogi problémáival foglalkozik.
Č. E. Királyhelmec

Az eltűnt telefon rejtélye
Amint s Slovak Telekom szóvivőjétól, Andrej Garguláktól megtudtuk, ragaszkodnak ahhoz az álláspontjukhoz, hogy az ön férje átvette a szóban forgó telefonkészüléket, és aláírta az átalányprogram használatáról szóló szerződést. „Ľ. Č. 2011. március 3-án telefonon kötött szerződést munkatársunkkal, hogy az Easy feltöltőkártyáról Relax 60-as pausálprogramra vált. Az új, kétéves kötöttségre szóló szerződést és a vele járó akciós Nokia 2700-as telefonkészüléket futár vitte ki neki. Csaknem egy hónappal ezután, 2011. április 5.-én Ľ. Č. azt kérte, hogy állítsuk vissza a telefonját az Easy-kártyás üzzemmódra, nem tart igényt a pausálra, mert sem az új telefonkészüléket nem vette át, sem a szerződést nem írta alá. Ezt természetesen ellenőriztük, és 2011. április 11-én SMS-ben értesítettük az ügyfelet, hogy mivel az aláírásával beleegyezett a szerződésben foglalt feltételekbe, a pausálprogram lemondásáért 248,95 eurós bírságot számolhatunk fel. Mivel az ügyfél változatlanul azt állította, hogy nem vette át a küldeményünket, és nem írta alá a szerződést, a futárt is ellenőriztük. Kiderült, hogy a nyomtatvány, amelyet a csomag átadása előtt kitöltetett a címzettel, tartalmazza, Ľ. Č. személyazonosságijának a számát és aláírását, ami azt jelenti, hogy egyetértett a szerződésben foglaltakkal. Annak is utánanéztünk, hogy a kérdéses időpontban jelentették-e a szóban forgó személyazonossági igazolvány ellopását vagy elvesztését, de ilyen bejelentés nem volt” – összegezte a szóvivő a történteket. Szavai szerint minderről önöket is értesítették, és figyelmeztették arra, hogy a szerződést csak bírság fizetésével bonthatják fel. Önök 2011. április 28-áig használták a telefont, majd a Slovak Telekom 2011. május 3-án kikapcsolta a számot, és csak 2011. szeptember 10-én kapcsolta vissza, amikor törlesztették a kéthavi átalánydíjat. 2011. szeptember 10-étől december 14-éig 117,72 euróra növekedett a tartozásuk, és mivel ezt nem fizették ki, a Slovak Telekom újra kikapcsolta a számot.
Szerződésbontásért bírság jár
A Telekom szabályzata szerint a meghatározott időtartamra vállalt kötöttséget csak közös megállapodással lehet felbontani, vagyis a cég dönti el, hogy engedélyezi-e. Ennek feltétele, hogy az ügyfél minden tartozását rendezze, beleértve az idő előtti szerződésbontásért kiszabott 248,95 eurós bírságot is”– áll a szerződésben, amelyet önök aláírtak. Február 9-én a Telekomnál arról tájékoztatták lapunkat, hogy hozzájuk nem is érkezett önöktől a szerződésbontásra vonatkozó kérvény. Miután ezt február 1-jén megkapták, úgy döntöttek, hogy a 117, 72 eurós számla törlesztésétől eltekintenek, és hajlandók felbontani a szerződést, amint önök kifizetik a bírságot. „Ennyi engedményt teszünk az ügyfélnek, mivel valóban nem volt egyértelmű, hogy fel akarja-e bontani a szerződést, hiszen a reklamációk ellenére használta a telefonszámot. A bírságot viszont nem engedhetjük el, mert az ügyfél nem tudta bizonyítani, hogy nem ő írta alá a szerződést. A rendőrségen csak három hónappal a történtek után, 2011. június 30-án tett feljelentést, akkor is a telefon ellopását jelentette be, nem pedig azt, hogy valaki visszaélt az adataival. Hogyan lophatták el tőle azt a bizonyos Nokia 2700-as típusú készüléket, amelyet állítása szerint meg sem kapott?” – érvelt a Telekom szóvivője.
A nagykaposi rendőrparancsnokságon is arról tájékoztatták lapunkat, hogy a vizsgálat folytatódik, egyelőre nem nyert bizonyítást, hogy konkrét személy lopta volna el a telefont. Vagyis amíg a férje nem tudja bizonyítani, hogy valaki visszaélt a nevével, addig a Slovak Telekom joggal követeli tőle a bírságot.

Kinek jár ingyenes jogsegély?
Ha úgy érzik, hogy a követelés jogtalan, polgári peres eljárást indíthatnak a Slovak Telekom ellen. Ha megfelelnek a feltételeknek, a Jogsegélyközpont helyileg illetékes irodájában kérhetnek segítséget. Királyhelmechez legközelebb Kassán van ilyen iroda, címe: Centrum právnej pomoci, Moyzesova 18. P.O.BOX A-11, 040 41, telefonszáma: 55/72 909 45–46. Lehet előzetes konzultációt is kérni, ennek az ára 4,50 euró.
Ingyenes jogsegélyre az a család jogosult, ahol az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a létminimum 1,4-szeresét, és az állam a költségek 80 százalékát állja, ha az összbevételük a létminimum 1,6-szerese. A létminimum egy felnőtt személyre 189,83, a vele egy háztartásban élő másik felnőtt személyre 132,42, a tanulmányaikat folytató gyermekekre azok 25 éves koráig 86,65 euró. Az önök esetében a végösszeg 495,55 euró, ennek az 1,4-szerese 693,77, az 1,6-szerese pedig 792,88 euró. Vagyis ha a család összbevétele nem több mint 693,77 euró, akkor az ügyvéd költségét teljes egészében az állam állja. Ha ennél több, de nem haladja meg a 693,77 eurót, akkor a perköltségek 20 százalékát kell kifizetniük, de indokolt esetben ettől is eltekintenek.
Igazolni kell a rászorultságot
A gyermekek ösztöndíját, az ápolási díjat, rokkantaknak járó kompenzációs juttatást, egészségügyi és lakhatási hozzájárulást nem számolják a család bevételeihez, ugyanígy az autót sem, ha az értéke nem nagyobb, mint a létminimum 35-szöröse, azaz 6644 euró.
Azt hogy jogosultak-e az ingyenes jogsegélyre, a Jogsegélyközpontban bírálják el a fizetés, szociális segély, munkanélküli-segély vagy nyugdíj összegét igazoló okirat alapján. Aki anyagi szükséghelyzetben van, és ilyen segélyt kap (dávka v hmotnej núdzi), annak automatikusan jár az ingyenes jogsegély. A per tárgyát képező értéknek magasabbnak kell lennie 327,20 eurónál. Az ügyvédet mindig a jogsegélyközpont választja ki, és miután értesítette az ügyfelet, az már maga egyeztet vele. A későbbiekben az ügyfél és ügyvédje között a szokványos kapcsolat alakul ki, a jogsegélyközpont ebben már nem vesz részt. A januárban módosult feltétetek szerint, amelyek jelentősen emelték a minimális bevétel felső határát, összesen mintegy 900 ezer ember jogosult az ingyenes jogsegélyre, és az ügyvédi kamara mind a 4000 tagja köteles térítésmentesen képviselni a rászorulókat.


Jogsegélyközpontok Szlovákiában
* Az országban összesen 16 jogsegélyközpont működik.
* A magyarlakta területeken Érsekújvárott, Besztercebányán, Rimaszombatban, Kassán, Eperjesen, Nagykürtösön és Szepsiben.
* A pozsonyi központ címe: Centrum právnej pomoci, Námestie slobody 12, P.O.BOX 16, 810 05 Bratislava, telefonszáma: 02/496 83 505, e-mail címe: info@legalaid.sk.
* Királyhelmechez legközelebb Kassán van ilyen iroda. Címe: Centrum právnej pomoci, Moyzesova 18. P. O. BOX A-11, 040 41, telefonszáma: 55/72 909 45-46. Lehet előzetes konzultációt is kérni, ennek az ára 4,50 euró.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?