Állást keres? Segítünk!

<p>Dél-Szlovákiában országos és uniós viszonylatban egyaránt riasztóan magas a munkanélküliek aránya. Pozsonyt és részben a közeli településeket kivéve ez a szomorú szám eléri a 15%-ot, sőt Érsekújvár, Komárom, Párkány és Léva környékén a 20, a gömöri és a bodrogközi régióban pedig a 30%-ot. Tízezrek &ndash; köztük fiatalok &ndash; keresnek szinte naponta állást. Most induló, <strong><em>egyelőre minden hónap utolsó keddjén megjelenő,</em></strong> interaktívra tervezett sorozatunkkal elsősorban nekik szeretnénk segítséget nyújtani.</p>

Reményteljes időpont

Február az álláskeresés szempontjából az erősebb hónapok közé tartozik, amikor a munkaadók gyakran keresnek új alkalmazottat. Érdemes tehát céltudatosan, proaktív módon kutatni megfelelő lehetőségek után.

Ötleteinket és tanácsainkat ezúttal egy konkrét példán szeretnénk illusztrálni.

 

Andreának több mint tízéves gyakorlata van, óvónőként dolgozott az egyik csallóközi faluban. Munkahelyén szervezeti változás történt, amelynek a következménye létszámcsökkentés lett. Ez őt is érintette, augusztusban megszűnt a munkaviszonya. Az illetékes munkaügyi hivatalban értesült arról, hogy szeptembertől a lakóhelyéhez közeli városban magánóvodát nyitnak. A felvételi beszélgetések után megkapta a remélt óvónői állást, és szeptembertől itt dolgozott. Az előzetes tervekkel és várakozásokkal ellentétben azonban jóval kevesebb szülő jelentette be gyermekét ebbe a magánintézetbe, főként a magas díjak miatt. Januárban az óvoda tulajdonosa úgy döntött, hogy bezárja az intézményt. Így aztán Andreának az év elején ismét megszűnt a munkaviszonya. Hozzánk fordult segítségért, jó tanácsokért. Mivel óvónőket tanév közben csak ritkán vesznek fel, javasoltuk neki, hogy más megoldást is mérlegeljen.

 

Csak tervezetten!

Azt tanácsoltuk, gondolja át, hogy az eredeti szakmáján kívül milyen típusú – esetleg csak ideiglenes – állásokra tudna pályázni. Írja össze azokat a lehetőségeket, amelyeknél tudása és tapasztalata megfelel az igényeknek, vagy előnynek számít. Javasoltuk, hogy a meghirdetett helyeken kívül figyelje az állásközvetítőket is, és regisztrálja náluk szakmai önéletrajzát.

Andrea szívesen dolgozik emberekkel, képességei között van a kiváló a szlovák- és magyarnyelv-tudás, jó kommunikációs készség, számítástechnikai ismeretek, ezért az adminisztratív munkakört, a területi képviselői és pénzügyi tanácsadói beosztásokat jelölte meg.

 

Hibátlan szakmai önéletrajz

Abban az esetben, ha a munkaadónál egy helyet gyorsan kell betölteni, esetleg egyszerre több alkalmazottra van szükség, a személyzeti munkatársnak gyakran csupán néhány perc áll rendelkezésére, hogy a pályázó felkeltse a figyelmét, vagyis a beérkezett kérvény alapján megfelel-e, esetleg nem is foglalkozik a beérkezett anyaggal.

Andrea életrajzában hiányosságokat találtunk. Nem volt kellőképpen strukturált, többféle betűtípust használt, lényegtelen személyi adatokat tüntetett fel. Az elérhetőségek között is helytelen volt az e-mail cím – célszerű egy teljes névből álló mailboxot választani (tothtibor@...) a nem hivatalos cím helyett (tibike@...). Nem utolsósorban egy jó önéletrajznak egy, két, indokolt esetben legfeljebb három A4-es formátum terjedelműnek kell lennie, Andrea viszont nagyon szűkszavúan írta le eddigi szakmai gyakorlatát, csak a betöltött munkaköröket sorolta fel. Érdemes négy-öt mondatban összefoglalni legfontosabb feladatainkat, eredményeinket – lehetőség szerint attól függően, milyenek az igények. (A helyes életrajzra hamarosan bemutatunk egy konkrét mintát is.)

További ötleteink az álláskeresésben:

 

Adatbázisok

Gyakran eredményes lehet az adatbázisokba való jelentkezés olyan munkaadóknál, ahol szívesen dolgoznánk, hiszen ha a cég sok pályázati anyaggal rendelkezik, nagy valószínűséggel nem fog hirdetni, mert az időigényes és anyagilag is megterhelő lehet. Ahhoz, hogy egy jól elkészített önéletrajzot és motivációs levelet küldjünk, célszerű áttanulmányoznunk az interneten található sablonokat is.

 

Karrierportálok

A HR-es (emberi erőforrásokkal foglalkozó, „fejvadász”) szakemberek gyakran azokat szólítják meg, akik regisztrálták életrajzukat az egyes karrierportálokon – ebben az esetben is számos lehetőséggel élhetünk. Tekintettel arra, hogy ma már rengeteg adat megtalálható a szociális hálókon, figyeljünk oda, hogy ezek az információk, esetleg előnytelen fényképek ne rontsák az esélyeinket.

 

Kapcsolattartás (networking)

Nézzünk utána, hol dolgoznak ismerőseink, volt osztálytársaink, kollégáink, és szólítsuk meg őket – elképzelhető, hogy tudnak segíteni az álláskeresésben, akár közvetve is. Köztudott, hogy az egyik leghatékonyabb módszer, amikor személyes ajánlásokon keresztül juthatunk álláslehetőséghez.

 

Próbabeszélgetés

Andreát amolyan próbabeszélgetésre is meghívtuk, melynek során főleg azt figyeltük, miben tudunk segíteni, hogy még felkészültebb legyen. Pontosan érkezett a megbeszélt találkozóra. Összefüggően, lényegre törően vázolta fel tapasztalatait, eddigi eredményeit és képességeit. Tulajdonságai közül kiemelte, hogy jók a kommunikációs képességei, csapatjátékos – ezeket érdemes múltbeli példákkal alátámasztani, hogy ne csak üres szólamok maradjanak. 

Az interjú után azt tanácsoltuk neki, hogy a beszélgetés alatt figyeljen a szemkontaktusra, magabiztosabban, bátrabban és ne lehajtott fejjel válaszoljon a kérdésekre. Megjelenése inkább sportos volt; javasoltuk, hogy válasszon kényelmes, nem túl feltűnő, mégis elegánsabb ruhát.

 

Eredmény

Andrea módosította önéletrajzát, és miután átvizsgálta a hirdetéseket és a bennük felsorolt követelményeket, a területi képviselői és a pénzügyi konzultánsi állásra jelentkezett az ajánlott módon. Az egyik állásközvetítő cégtől területi képviselői munkakörbe kapott meghívást a felvételi beszélgetés után. Egyelőre meghatározott időpontig alkalmaznák, ami szerintünk mindkét félnek megfelel. A munkáltató ezalatt megbizonyosodhat Andrea képességeiről, ő pedig a hat hónapos határidő végén eldöntheti: marad-e, vagy lakóhelyének környékén tovább keres óvónői állást. Addig sem lesz munka nélkül.

 

Kedves Olvasó!

Ha kérdése van, ha tanácsra szorul álláskeresésben, vagy már felvételi beszélgetésre készül, írjon nekünk, szívesen segítünk.

 

A következő számokban ezekkel a témával foglalkozunk részletesebben:

* Hogy készüljünk az állásbörzékre?

* Gyakori kérdések és hibák a felvételi beszélgetéseken

* Tippek a gyes vagy gyed utáni álláskereséshez

* Álláskeresés külföldön

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?