A jövő járművei

<p>Levegőben repülő kétszemélyes űrhajóféleségek. Valahogy így képzelték el a múlt századiak a kétezres évek automobiljait. Igaz, még nem érkeztünk el ehhez, de a jövő már küszöbön áll. A gyártók napról napra őrültebb és furább ötletekkel rukkolnak elő. Vajon mi mindenre számíthatunk pár év múlva?</p>

Az új mérnöki csodák eleinte valószínűleg megfizethetetlenek lesznek, de ha egyszer tömegtermékké válnak, az utakat ellepik a hagyományostól jócskán eltérő újfajta gépkocsik. Ezek megkönnyítik életünket, és talán biztonságosabbak is lesznek. Reméljük.

 

Airbump

A Citroën C 4 Cactus már az elérkezett jövő. Bár sokak szerint nem a legszebb példány, kétségkívül okos tervezés eredménye. Ki ne mérgelődött volna már azon, hogy míg parkolt, a szomszédos autó ajtaját nekinyitották kocsija oldalának? És ez szépen nyomot is hagyott. Ilyesmi miatt az új Cactussal már nem kell aggódni, hiszen oldala – s más kényes helyek, például ez elülső lámpa körüli rész – levegővel töltött műanyag borítással, ún. airbumppal van „kipárnázva”. A kisebb koccanások sem okoznak majd fejfájást.

 

Minél kátyúsabb, annál jobb

A konnektorról tölthető hibrid Audi A3 e-tron fejlesztői megoldást találtak a kátyús utakra. No nem az utak simává tétele a cél, sőt a rossz utak csak kedveznek az új megoldásnak. A felforrósodott lengéscsillapítókból nyert energia nem veszik el. A futóműelemek generátorokkal való helyettesítésével újrahasznosítható az energia. Hogy mire, azt egyelőre nem árulják el a fejlesztők, mivel a közeljövőben az érdeklődők személyesen is megtapasztalhatják. Lehet, hogy az akkumulátorba megy vissza, de a navigációt, rádiót is elláthatja majd. Hamarosan mi is megtudjuk.

 

Az összecsukható autó

A city car (városi autó) ötlete a parkolási problémák megoldására született. Egy gombnyomással összecsukható, így nem foglal nagyobb helyet egy motorkerékpárnál – ebben az állapotban körülbelül 160 centiméter. Igaz, a kétszemélyes kisautóval eredeti állapotában is könnyen lehet parkolni. Az újítással megoldódna a nagyvárosok problémája, ráadásul a kocsit akkumulátorosra, környezetbarátra tervezik. Prototípusa tavaly készült el dél-koreai mérnökök fejlesztéseiből, és az Armadillo-T nevet kapta. Jelenleg még nem felel meg a közlekedési szabályoknak, tehát tömeges gyártásra egy ideig nem számíthatunk. Tükrök helyett kamerákkal van felszerelve, végsebessége 60 km/h, és tízperces töltéssel 100 kilométert tud megtenni. Belső tere eléggé szűkös.

 

Nincs többé defekt

Defekt, elkopott futófelület. Nem is beszélve a hulladéklerakatokat elborító gumiabroncs-rengetegről. Mi lenne, ha ilyesmi miatt nem kellene többet aggódni? Nemsokára ez is bekövetkezhet. A párizsi autószalonon japán fejlesztők bemutatták a gumiabroncs (és felni) nélküli kereket. Már többször felmerültek hasonló ötletek, de aztán szépen elhaltak. A japánok újfajta kerekén is van még mit javítani, de az elképzelés úgy látszik, lassan megvalósul.

 

Vezetőautomata

Az ötlet fő mozgatórugója, hogy ne kelljen vezető a gépkocsiba. Minden elektronikusan, számítógép segítségével működne. Az első tesztelésekhez a szenzorokat, radarokat néhány mai autóba szerelték be. Ezek még átállíthatók manuális fokozatra, tehát vezetőjük vészhelyzet, meghibásodás esetén fékezhet, kezelheti a kormányt. A továbbfejlesztett változat nagy segítség lehet a látássérülteknek, az elfoglalt embereknek. Hisz az egész olyan, mint a tömegközlekedés – tömeg nélkül. Ráadásul további pozitívum, hogy a számítógépes rendszer megtartja a közlekedési szabályokat, sebességkorlátozásokat. A Google még nem jelentette be, mikor szeretné kereskedelmi forgalomba hozni programját, de már több gépkocsigyártó cég érdeklődött iránta.

 

Google vezető nélküli autó

Már ilyen kétszemélyes városi autót is kifejlesztettek, de még csak a prototípusa készült el. Teljesen önállóan közlekedik, nincs benne manuális funkció, és a járművek akár kisvonattá is összekapcsolhatók. A teszt során sok balesetmentes kilométert tudhat maga mögött a Google-autó, melynek végsebessége jelenleg 40 km/h, de ha a biztonsági teszteken sikerrel átmegy, a 160 km/h-t meghaladhatja. Elektromos motor van, kormánykerék és pedál nincs benne. Csak két gomb: indításra és vészhelyzet esetén való megállásra. Már csak az a kérdés, mi lesz, ha egyszer mégis meghibásodik a rendszer.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?