A medvehagyma zöld színével életet visz a tájba. Igazi tavaszi jelenség. Ez a vadfokhagymának is nevezett finomság az utóbbi években egyre népszerűbb. A legtöbb étteremben kaphatunk ezekben a hónapokban valamilyen medvehagymás finomságot, de otthonra is érdemes belőle betárazni.
Honnan a név?
Nagyon egyszerű: a medvehagyma azért lett medvehagyma, mert szeretik a macik. A barna medvék annyira imádják, hogy gyakran még a föld alól is kiássák, de a vaddisznók kedvelt tápláléka is, meg persze az emberé.
Hol szerezzük be?
• Megtalálható üzletekben, piacon is, de a legjobb érzés magunknak szedni. A medvehagyma a lomblevelű erdőket, a fás területeket kedveli. Mi szerencsésebb helyzetben vagyunk, mint a nyugat-európaiak, mert ott a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte az állományt, ezért a medvehagymát védetté nyilvánították. Szlovákiában is vigyáznak rá, de nem tartozik a védett növények közé. Tilos azonban a szedése olyan természetvédelmi területeken, melyek hármas fokozatnál nagyobb védettségűek.
• A legfinomabb akkor, amikor még zsengék a levelek, és nem kezdett el virágozni. Ha nem sikerült elkapnunk ezt az időszakot, akkor sem történt baj, hiszen a medvehagyma virága is ehető, de az öregebb növény már nem lesz olyan finom.
• Ha magunknak gyűjtjük, figyeljünk, hogy csak egészséges leveleket szedjünk le, általában sok medvehagyma nő egy területen, szóval válogassunk, és csak az ép leveleket vigyük haza.
• Mindig vigyünk magunkkal kést vagy ollót, vagy nagyon óvatosan tépjük le a levelet, úgy, hogy ne húzzuk ki a hagymát is. Érdemes egy-egy tőről csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad.
• A legjobb kosárba szedni, hogy levegőzhessen. Ha kosarunk nincs, megte-szi a papírtáska vagy a nyitott doboz is, de a műanyag zacskókat felejtsük el. A műanyagban a levelek izzadni kezdenek, és veszítenek minőségükből.
Hogyan és mire használjuk?
Nagyon sokrétűen felhasználható fűszernövény, amely a hosszú tél után fogyasztva igazi vitaminbomba szervezetünknek, és főzéssel sem veszít gyógyhatásából. A levele felhasználható friss salátaként, leves, főzelék, fasírt vagy más húsos ételek ízesítésére, fűszeres vajként, tésztákba keverve. Fogyasztható magában is, apróra vágva vajas kenyéren, friss és szárított formában egyaránt.
Mik a hatásai?
• Méregtelenítő. Ideális a tavaszi tisztítókúráknál.
• Immunerősítő. Segít a szervezetnek megbirkózni a hőmérséklet ingadozásával.
• Vérnyomáscsökkentő. Hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
• Csökkenti a migrének és fejfájások gyakoriságát.
• Jó a felső légúti megbetegedések megelőzésére. Asztma vagy légcsőgyulladás esetén is alkalmazható.
• Használható emésztési panaszok megelőzésére, székrekedés, puffadás és ritka széklet esetén is. Jó az étvágy javítására.
Vigyázzunk a gyöngyvirággal!
Könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal, mely mérgező hatású. A legjobb, ha gyűjtés közben bízunk a szaglásunkban: a medvehagyma intenzív illata könnyen felismerhető, általában már a lelőhely környékén érezni, de ha elbizonytalanodnánk, dörzsöljünk szét egy levelet az ujjaink közt, és máris biztosak lehetünk, hogy melyik növénnyel van dolgunk.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.