Szegény párák – Frankenstein bohém lánya

s

Pusztítás, döbbenet, erotika – mindháromban gazdagon megmártózik Emma Stone legújabb filmjében, egy abszurd, viktoriánus kori tragikomédiában, mely márciusban 11 Oscar-díjért kel majd versenyre. A jelöltek között szerepel Mihalek Zsuzsa magyar látványtervező is, aki kollégáival mámorító világot festett a mozivásznakra.

Yorgos Lanthimos görög rendezőtől korábban olyan filmeket kaptunk, mint például a párkapcsolati disztópiában játszódó A homár vagy az angol fejedelmi paráznaságot bemutató A kedvenc. Történetei abszurdak, zavarba ejtőek, szemtelen ütköztetések saját szánalmasságunkkal. Rengeteget lehet rajtuk nevetni, vagy meg lehet rajtuk sértődni. Ilyen a Szegény párák is.

Született botrány

A 19. századi Londonban járunk. A torz sebész, Godwin Baxter (Willem Dafoe) felkéri egyik tanítványát, hogy kövesse figyelemmel fogadott gyermeke, Bella Baxter (Emma Stone) fejlődését. A lányt először szellemileg visszamaradottnak, majd gyermektestbe zárt felnőttnek nézi, mielőtt kiderül a sötét valóság: Bellát mesterségesen alkották egy öngyilkos nő holttestéből. A négy fal közé zárt lányt azonban idővel vonzani kezdi a világ, és Európa körüli utazásra kéredzkedik egy kicsapongó ügyvéd oldalán. A Szegény párák vérbeli felnövéstörténet – csak felnövés nélkül. Egyedisége abban rejlik, ahogy felnőtt főszereplője gyermeki egyszerűséggel értelmezi és provokálja az etikettet, a gonosz természetét vagy éppen a szexualitást. A végeredmény legalább annyira feszélyező, mint amennyire szellemes.

Lanthimos groteszk világában leginkább a színészek lesznek az idegenvezetőink, akik vidáman vetkőztetnek ki álszerény gátlásainkból. A legbűnösebb kacajokat jó eséllyel Willem Dafoe csikarja majd ki, aki századszorra is úgy mesél gyötrelmes, kísérleti nyúlként töltött gyermekkoráról, mint más a családi játékestekről. Könnyed ellensúlynak szerencsére végig ott lesz a parádés Emma Stone, aki, ha hagyjuk, akár még arról is meggyőzhet minket, hogy az ő képében nem tabudöntögetést ünneplünk. Elvégre alakítása a film 140 perce alatt egy egész emberöltőt összefoglal, az első ártatlan gyerekcsínytől egészen a szorongató filozófiai világképzavarig. Az is igaz azonban, hogy éllistás színésznőtől ritkán látni ennyire gátlástalan, testi alakítást, amely nemcsak a kimondott szavakkal, de minden megtett lépéssel és mozdulattal kihívás elé állít. Kinevetjük? Megkívánjuk? Elítéljük? Jó válasz nincs, csak fészkelődő nézők egy kimondatlan játszmában, ahol bármelyik nevetést kínos csend fogadhatja.

s

Ízes Európa

Az álomszerű szituációkhoz túlvilági látványvilág is társul. Az éles színek és a szédítő kameramozdulatok már önmagukban mámorítóak, a leginkább mégis a dekorációk ragadják meg a figyelmet. A méltán Oscar-jelölt látványtervezők (szó szerint) festői látképekkel, sajátosan irreális méretarányokkal, izgalmas steampunk stílusban gondolták újra a viktoriánus éra európai színhelyeit. A steampunk olyan művészeti stílus, mely az ipari forradalom elemeit, masináit turbózza fel modernkori elemekkel, megalkotva egy olyan, alternatív valóságot, amely egyaránt tiszteleg a múltunk és a jövőnk előtt. Egyszerre varázsolja gótikussá és futurisztikussá az élményt, és lehetőséget ad a nézőnek, hogy éppen annyira rácsodálkozzon az idegenszerű, helyenként túlbonyolított világra, mint Bella.

Végső soron erről a rácsodálkozásról szól a Szegény párák. A mellékszál, mely Bella előző életével, a halála körülményeivel foglalkozik, talán a film legunalmasabb része. Sokkal izgalmasabb, amikor azt látjuk, miként viszonyul a világhoz egy felnőttszerepbe kényszerült, gyermeteg elme, amely nem tolerálja a következetlen normákat, a félrebeszélést, a megjátszott szerénységet. Puszta létezésével kihívást állít az emberek elé, akik így viszonozzák a rácsodálkozást. Eleinte mi, nézők is, valahogy azonban a fal időközben leomlik. Talán akkor, amikor Bella különcsége először tűnik észszerűbbnek, mint a környezete megrökönyödése. Mire a történet egy pontján Bella önszántából prostituáltnak áll, már mi is bólogatunk. Elvégre a szexet szereti, a pénzre meg szüksége van, hát miért ne? Dicsérendő, hogy Emma Stone egy pillanatra sem láttatja kiszolgáltatottnak a figurát, inkább határozott, önazonos jellemnek, aki teljes autonómiát gyakorol a teste felett. Ez persze csak neki tetszik. A többiek üvöltenek, sziszegnek rá, a hajukat tépik. Valószínűleg ők a szegény párák. Majd kinövik.

s

Hazugság volna azt állítani, hogy a Szegény párák bárkinek ajánlható. A zsenialitás átka, hogy egy bizonyos szögből mindig őrültségnek tűnik majd. Bár ha engem kérdeztek, szerintem van beleszólásunk abba, honnan nézzük.

A MAGYAR OSCAR-JELÖLT

A filmért Oscar-díjra jelölték Mihalek Zsuzsa magyar látványtervezőt, aki a 80-as évek óta dolgozik a filmiparban. Kezdetben főként magyar produkciókban vállalt részt, többek közt a Csinibaba, az Argo és a Made in Hungaria stábjában is feltűnt. Később hollywoodi filmek Budapesten forgatott jeleneteinél is közreműködött, például a Suszter, szabó, baka, kém vagy az Atomszőke esetében. A legutóbbi magyar Oscar-díjat szintén egy látványtervező, Sipos Zsuzsanna kapta a Dűne című sci-fiért, amit a Szegény párákhoz hasonlóan a budapesti Origo filmstúdióban forgattak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?