Mit köszönhetünk az alkoholnak?

<p>Az első kelesztett kenyér valószínűleg akkor készült, mikor egy szeszes ital véletlenül a lepénykenyér tésztájába került. Nem kétséges, hogy az alkoholos italok önmagukban is kibővítették őseink szegényes étrendjét. Bor először több mint 6000 évvel ezelőtt készült a Közel-Keleten. A babiloni írások egy másfajta erjesztett italról is szólnak.</p>

Úgy készült, hogy árpát vagy búzát vízben áztattak, majd hagyták kicsírázni a napon, ezt követően pedig megerjesztették. A suméroknak 15 különböző sörre volt szavuk.

A szeszes italok világszerte ismertek különböző formáikban. Készítésükhöz az alapanyagok gyümölcsök, gabonafélék, méz, valamint különböző élesztőgombatörzsek, amelyek az előzőekben levő cukrokat alkohollá erjesztik. Mivel a vad élesztőgomba természeténél fogva előfordul a szőlőhéjon és a gabonamagvakon, a bor, valamint a sör olyan szőlőléből és zabkásából lett, amelyet nem fogyasztottak el azonnal. Így születhetett meg az első alkoholos ital. Az ember a kezdetektől fogva jó megfigyelő, a szeszes italok pedig elég finomnak találtattak ahhoz, hogy idővel a véletlenből tudatossá fejlődjön a készítésük.

És hogy lett ebből kenyér? Az emberiség születése óta a gabona a legfontosabb ételünk. Őseink felismerték, hogy a gabonákat őrléssel, vízzel elegyítve és utána való sütéssel még ízletesebbé tehetik. A lepénykenyerek, kukoricalepények még mindig ezzel a technikával készülnek.

Az élesztőt több ezer év óta használják a kenyérsütéshez. Pedig akkor még nem tudhatták, hogy az élesztőgomba milyen jót tesz a gabonával – az ember javára. Csökkenti azoknak az összetevőknek a mennyiségét, melyek bizonyos élelmiszerekben (pl. hüvelyesek, gabonafélék, zöldségek) előfordulva akadályozzák a tápanyagok (kalcium, vas, cink, magnézium) bélben történő felszívódását.

Belekerült egy kis időbe, míg a tudomány felnőtt ennek megértéséhez. 1676-ban egy holland lencsekészítő, Anton Leeuwenhoek kifejlesztette az első mikroszkópot. 1859-ben Louis Pasteur, a modern mikrobiológia atyja pedig felfedezte, miként is dolgozik az élesztőgomba: A liszt keményítőjéből származó cukrot felhasználva szén-dioxidot termel. Ez a gáz kitágítja a gluténfehérjét a lisztben, és megkeleszti a tésztát. És mára már a kenyérsütés művészetté vált.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?