Kollégium vagy albérlet?

<p>Ez az a kérdés, amelyet minden elsőéves egyetemistának el kell döntenie azok után, hogy felvették az általa kiválasztott felsőoktatási intézménybe. Igaz, hogy még javában dúl a nyár, de a döntést, a keresést nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni.</p>

Számtalan érv szól mindkettő mellett és ellen is. Természetesen az első és legfontosabb szempont a szülők pénztárcája. Az egyetemek kollégiumai kínálják a legolcsóbb szálláslehetőséget, a magánkollégiumok, diákszállók és albérletek már magasabb árkategóriába tartoznak. A kínálatról és az árakról az interneten naprakész információkat lehet találni. A magánkollégiumok nagyobb kényelmet és magánszférát biztosítanak, de az árakat is ehhez mérik. A szokatlanul olcsó albérleteket ajánlatos figyelmen kívül hagyni, mert jobb esetben csak egy dohos pincehelyiséggel találjuk magunkat szemben, a rosszabbikban a háziúrral. Az albérleteknél az is gond lehet, ha átmenetileg faképnél hagy a szobatárs, mert ilyenkor az eredetileg megosztott járulékos költség, azaz a rezsi (villany, fűtés stb.) a nyakunkon marad.

Egyéb szempontokat is mérlegelni kell. Sokan gondolják úgy, hogy egy túlzsúfolt kollégiumban nem lehet tanulni, nincs magánélet, minden a bulizás körül forog, másoknak pedig az albérletekről van rossz véleményük: túl drágák, és nem él az ember igazi egyetemistaéletet.

A kollégiumokban nem csak féktelen bulizás és a hangoskodás folyik, bár ezek sem hiányoznak. Jó közösségépítő hatásuk van: rengeteg emberrel ismerkedhettek, felsőbb évesekkel, akiket kifaggathattok órákról, tanárokról, jegyzeteket kérhettek, és életre szóló barátságok alakulhatnak ki.

Kolisnak lenni sok kompromisszummal jár, megtanít az együttélésre, mások elfogadására, alkalmazkodásra. Előnyeihez tartozik a nagyobb stabilitás és biztonságérzet, a kollégiumi feltételek általában nem nagyon változnak.

Albérlet keresésébe akkor érdemes belefogni, ha elegendő anyagi fedezetetek van váratlan helyzetek megoldására, pl. ha tanév közben ki kellene költözni. Igaz, hogy a kollégiumban sem válogathatjátok meg mindig a szobatársaitokat, de általában megmarad a szabad mozgásnak és a szobatárs cseréjének lehetősége. Lakásba valaki mellé beköltözni nagyobb kockázattal jár. Ha a kollégiumban a szobatárs nem fizet, nem kell helyette nekünk megtennünk, az albérletben viszont nem így van. Számos albérletet csak meghatározott időre és hosszabb felmondási határidővel kínálnak, s majdnem mindenhol előre elkérik a 2-3 hónapos lakbért. Ha mindezeket számításba veszitek és elfogadjátok, akkor érdemes tovább gondolkodni az albérleten.

Az ideális az, ha nagyobb baráti társaságok igazi kis otthont, a nyugalom oázisát teremthetik meg. Bármilyen megoldást választotok is, kezdjetek idejében tájékozódni, érdeklődni. Ha okosan teszitek, megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb megoldást.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?