Kisállatot karácsonyra?

<p>Karácsony közeledtével sok gyerek írja a Jézuskának, hogy kisállatot szeretne. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy az &bdquo;ajándékról&rdquo; az ünnepek után is gondoskodni kell! Háztartásban sokféle kisállatot tarthatunk: akváriumi halakat, hüllőket, papagájokat és egyéb díszmadarakat, rágcsálókat (törpenyulakat, hörcsögöket, tengerimalacokat).</p>

Előtte azonban ajánlatos tájékozódnunk az igényeikről, mivel a leggyakoribb betegségek a rossz etetésből és a nem megfelelő életfeltételekből fakadnak. A szükséges információkhoz állatkereskedésben, állatorvosnál vagy az interneten juthatunk hozzá.

 

Teknőc

A hüllők közül a leggyakoribb házi kedvenc. Vízi és szárazföldi változata is van. A víziek közül az ékszerteknőst tartják a legtöbben. Hazája Észak- és Dél-Amerika, de a mi éghajlatunkhoz is jól alkalmazkodik. Nagyon fontos, hogy elegendő vize legyen, ahol úszkálhat. Legjobb nagyobb akváriumban tartani, amelyet félig töltünk vízzel, és kövekből vagy szikladarabokból szigetet alakítunk ki neki, ahová könnyen felmászhat sütkérezni. Lássuk el az akváriumot UV-égővel és termosztáttal. Az UV-sugárzás elősegíti a D-vitamin képződését, amely fontos a csontváz egészségének megőrzéséhez. Teknőcünket a napon is sütkéreztethetjük, de vigyázzunk, hogy mindig legyen alkalma elbújni a napsugarak elől. A vízi teknősök húsevők. Apróra vagdalt nyers hússal (filé, marhahús), élő haleledellel etethetjük őket. Az állatkereskedésben granulált eledelt kaphatunk.

A szárazföldi teknősök közül gyakori a görög és a mór teknős. Ezek növényevők, többféle zöldeledellel (gyermekláncfű, pásztortáska), zöldséggel (pl. jégsaláta, sárgarépa, paradicsom, uborka) és kis mennyiségben gyümölccsel (pl. alma) etethetők. Gondoskodni kell tiszta ivóvízről, amelyet nagyobb itatótálba helyezünk. Ebbe az állat belemászhat, és így kényelmesen ihat. Ha teknőseinket szaporítani akarjuk, ajánlatos télen teleltetni őket (hidegebb helyre tenni). De a kedvencként tartott teknősnek a teleltetés nem életfontosságú, s inkább ne kísérletezzünk vele, mert a túl alacsony hőmérséklet életveszélyes lehet számára, mivel ezeknek az állatoknak az anyagcseréje a külső hőmérséklettől függ.

A leguán, agáma, kaméleon is a hüllők közé tartozik. Ezeknek a helyes etetése is fontos, továbbá a higiénia. A leguánok növényevők, a kaméleon állati eredetű fehérjét igényel (rovarok), a szakállas agáma mindenevő.

 

Díszmadarak

A kanárik, hullámos és nimfapapagájok a legkedveltebbek közülük. Megfelelő nagyságú és alakú kalitkában tartjuk őket. Fő eledelük a köles és egyéb magok, pl. búza, zab. Kevésbé gyakoriak a nagy papagájok (pl. jákópapagáj, kakadu, ara). Ezek nagyobb teret és figyelmet igényelnek, mivel pszichikumuk bonyolult. Néha viselkedészavarban szenvedhetnek, és depresszió miatt szinte egész tollazatukat kitépdeshetik. Eledelük főleg mogyorókeverék és sokféle gyümölcs.

 

Rágcsálók

Legkedveltebbek a tengerimalacok, hörcsögök, házipatkányok és háziegerek.

Elegendő térre és tiszta forgácsra van szükségük. Növényi eredetű táplálékkal etetjük őket, patkányunknak, egerünknek kemény sajtot, túrót is adhatunk, mivel ezek mindenevők. Tengerimalacunk sok friss gyümölcsöt és zöldséget kapjon, mert szervezete (hasonlóan az emberéhez és a majoméhoz) nem tud C-vitamint termelni, ezért ezt az eledelben kell felvennie. Ajánlatos az ivóvizébe C-vitamint adagolni. A tengerimalacok sok vizet fogyasztanak – ügyelni kell az ivóvíz gyakori pótlására.

Nagyon kedvelt kisállat a házi nyúl és ennek törpe változata. Benn ketrecben tartjuk, de nyugodtan futkározni is hagyhatjuk a lakásban. Vigyázni kell az elektromos vezetékekre, mert könnyen megrághatja őket, és ezzel mind magát, mind gazdáját veszélybe sodorhatja. Gondoskodjunk számára többféle rágcsálnivalóról, mivel a nyúl fogai egyfolytában növekednek, és rágcsáláskor csiszolódnak. Ezt elősegítik a gyümölcsfagallyak, amelyeket alma-, körte-, szilvafáról hasítunk. Ugyanerre a célra szolgál az állatkereskedésben kapható szépia is. A nyulak fő takarmánya a széna, amely elősegíti a bélmozgást és az emésztést. Ügyelni kell rá, hogy friss, száraz, jó illatú legyen. Kívüle kis mennyiségben gyümölcsöt és zöldséget is kaphatnak, nyáron pázsit- és gyermekláncfüvet, herét. A zöldeledel legyen kissé fonnyadt. Ha a nyuszink sok friss zöldet kap, vagy olyasmivel etetjük, ami nem alkalmas neki (pl. édességek, csokoládé), hasmenés lehet a következménye. Ilyenkor diétáznia kell: csak friss vizet és szénát kaphat, amíg meg nem gyógyul. Nem szabad elfeledkezni a nyulak évente kétszer esedékes oltásáról sem.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?