Kedvenceink is szenvednek a hőségben

<p>A nyári hőségek kedvenceink közérzetére, egészségére is hatnak. Hasonlóan, mint az emberek, az állatok is fáradtabbak, levertebbek lesznek a melegben. Többet pihennek, hevernek, nincs annyira kedvük futkározni, játszani. A kutyák többet lihegnek, így védekeznek a túlhevülés ellen. Igyekszenek árnyékba húzódni, esetleg a hideg földön úgy feküdni, hogy testük minél nagyobb felületen érintkezzen a talajjal, így több meleget ad le.</p>

 

Nyári kánikulában főleg az alábbi dolgokra figyeljünk:

  1. Elegendő mennyiségű, friss ivóvíz. A kutya ivóvíz-szükséglete általában 50–100 ml 1 kg testsúlyra, így egy 10 kg-os példány naponta 1 l vizet is megihat. Ez természetesen a táplálékától is függ. Granulált eledel esetén még többet is fogyaszthat. Nagyon célszerű mindennap langyos vízzel zuhanyozni őt – ezzel nemcsak hűtjük a testét, hanem lemossuk róla a különböző allergéneket is (poratkák, penészspórák), amelyek a levegőben lehetnek.
  2. Sétáltatni korán reggel vagy késő este menjünk ki vele, s lehetőleg árnyékban haladjunk.
  3. Ha akár csak kis időre is autóban akarjuk hagyni, árnyékban parkoljunk, és résnyire húzzuk le az ablakot. A gépkocsi belseje perceken belül nagyon felmelegedhet.
  4. A nagy hőségben a következő kutyusok vannak legjobban veszélynek kitéve: a szívzavarban szenvedők, az elhízottak és a brachycefalikusak – azok a fajták, amelyeknek csapott orruk van (pl. bokszer, angol buldog, mopsz, pekingi palotakutya).
  5. Ha kutyánknál túlhevülésre gyanakszunk, azonnal helyezzük őt árnyékba, ha képes inni, adjunk neki hideg vizet, testét zuhanyozzuk hideg vízzel, esetleg hideg vízbe mártott és kicsavart törülközővel bugyoláljuk be. Ha van kéznél lázmérő, olajozzuk be a végét, és mérjük meg végbélben az állat testhőmérsékletét. Néha 40 fok fölé is felszökhet. A kutya normális testhőmérséklete 37,5–39,0 fok; ha lázas, erre a szintre kell csökkenteni. Pár perc elteltével ismét mérjük meg, mert hűtés közben gyorsan lemehet, és veszélyes lehetne, ha 37,5 fok alá esne. Ha nem sikerül levinni, vagy ha az állat túl bágyadt, esetleg eszméletét vesztette – nem reagál a nevére, utasításokra, nem mozog –, azonnal állatorvoshoz kell fordulni.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?