Heni öt aranyra vágyik

<p>Ötször a dobogó legtetején. Ezt szeretné Szocsiban Farkas Henrietta, Vancouver háromszoros bajnoka a március 7-e és16-a között sorra kerülő XI. téli paralimpiai játékokon.&nbsp;&nbsp; Négy esztendeje a tengerentúlon alaposan kitett magáért. Az akkor 23 éves rozsnyói látássérült lány kísérőjével, Natália Šubrtovával három arany- és egy ezüstérmet gyűjtött be.</p>

Azóta világbajnokságon és a világkupában is szép sikereket ért el, s ezekkel a tarsolyában egyáltalán nem túlzás, hogy Szocsiban többet akar. Még akkor is, ha a tavalyi La Molina-i világversenyen – hazai magyar paralimpiai sportolókkal készült sorozatunkban erről a Vasárnapban is olvashattak – csúnyán bukott, eltört a csuklója, és ki is ficamodott, a válla s a bordái is nagy ütést kaptak. A spanyolországi műtétet és a pozsonyi kezelést követően egy ideig kényszerpihenőt kellett tartania.

A későbbi felkészülés során kísérőjével változtattak az edzőterven, több időt töltött szárazon, a technikára és a kondícióra jóval nagyobb súlyt fektetve. Az idénynek, amelyet a hagyományoktól eltérően Ausztráliában kezdett – nagyon dicsérte a körülményeket – nagy tervekkel vágott neki. Balszerencséjére a decemberi verseny rajtja előtt megint megsérült. Edzésen új sílécet próbált ki a kísérőjével, s mivel az nehezebben siklott a havon, mint szerette volna, két próbálkozás után még harmadszor is nekivágott. Ez lett a veszte. A bukáskor megsérült a térdszalagja, s ismét kényszerszünet következett. De reménykedik, mert az elmúlt négy év alatt rengeteget tanult, tapasztalt, s ezt kamatoztatni szeretné a kaukázusi pályákon. „Most már tudom, mit várhatok, és mentálisan jobban felkészülhetek” – mondta az utolsó két edzőtáborozás között derűlátóan. Volt mire alapoznia, előtte Tignes-ben jó formában mutatkozott be. Onnan Svájcba vitt a csapat útja, majd egy kis hazai kitérővel ausztriai edzőtáborba utazott, utolsó formacsiszolásra. Egyébként az alpesi sízőknek négy hónappal a rendezvény előtt a hollandiai Landgraafban váratlanul indulniuk kellett egy kötelező selejtezőn, ennek azonban volt jó oldala is, mert még utónevezésre is nyílt lehetőség.

 

 

Mintegy 700 sportoló

Az eseményre 50 ország mintegy 700 sportolóját várják (a kísérőkkel együtt 1650-en lesznek). A szocsi program csúcsot dönt a játékok történetében: 9 nap alatt 72 éremkollekció talál gazdára (Vancouverben csak 64-et osztottak ki) a klasszikus téli sportokban – alpesi és északi sí, biatlon, curling, szánkóhoki – és paralimpiai hódeszkában, amely először van műsoron. Szlovákia egyetlen sportág, a szánkóhoki kivételével mindegyikben indít versenyzőt. A küldöttség a végleges nevezés szerint – sportolókkal, edzőkkel, kísérőkkel és vezetőkkel együtt – 42 tagú lesz, s március 3-án repül a Fekete-tenger-parti városba. A köztársasági elnök előtt február 28-án teszi le a hivatalos esküt – szövegét Farkas Henrietta és Jakub Krako olvassa fel; utóbbi lesz a csapat zászlóvivője is a március 7-i ünnepélyes megnyitón.

A legutóbbi, vancouveri találkozó, amely egyben a tizedik, jubileumi volt, szlovák szempontból a legsikeresebb. Az ország sportolói 11 érmet szereztek, s ezzel negyedikként végeztek az éremtáblázaton, a pontversenyben pedig a hatodikon. A legszorgalmasabb gyűjtögető, mint már szó volt róla, Farkas Heni volt, ugyanennyit – 3 aranyat és egy ezüstöt – hozott haza látássérült alpesi síző kollégája, Jakub Krako. Az ő paralimpia előtti rajtjai is jó formáról tanúskodnak. Ennek ellenére a küldöttség vezetője szerint nem lesz könnyű megvédeni a vancouveri pozíciót, mert az elmúlt négy évben még erősebb lett a konkurencia.

 

Lyócsa is a várólistán volt

Idén kerekes székes curlingesek is indulnak Szocsiban. A mozgássérülteknél ez a legfiatalabb sportág: először az ezredfordulón Crans-Montanában mutatkozott be, s 2006-ban Torinóban már a paralimpia műsorán volt. A csapatot az előírás szerint olyan tagok alkotják, akik mozgásukban korlátozottak. Egyébként hasonlóak a szabályok, mint az ép versenyzőknél, azzal a különbséggel, hogy a kerekes székesek a kő csúsztatását a hog-line-tól a ház legközelebbi körének legtávolabbi széléig tartó két vonal közé helyezett kővel kezdhetik el.

Lyócsa Imre is tagja volt a tágabb keretnek. A szepsi íjász paralimpiai bajnok 3-4 éve foglalkozik ezzel a sporttal, de mint elmondta, komoly akadály számára, hogy megfelelő speciális jégterület csak a fővárosban van, s Pozsony bizony messze van ahhoz, hogy eljárhasson az edzésekre. Így a cserejátékos szerepe jutott neki, ami azt jelenti, hogy regisztrált, nem játszó csapattag, aki szükség esetén helyettesíteni jogosult az egyik versenyző játékost.

 

Nem lesz magyarországi induló

 

A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökségének közlése szerint a szocsi paralimpiai kvalifikációs időszak lezárásáig nem sikerült magyar sportolónak indulási jogot szereznie, ezért a rendezvényre nem utazik magyarországi küldöttség.

 

Fénysugár és hópehely

A 2014-es szocsi olimpiai és paralimpiai játékok kabalafiguráira kiírt pályázatra 24 ezer ötlet érkezett, ezekből a zsűri tizenegyet választott ki. Köztük az orosz állami televízió élő showműsorában 1,2 millió néző telefonhívása és SMS-ei alapján alakult ki a végső sorrend. A paralimpia először kapott saját kabalákat, egy fénysugár és egy hópehely lett a befutó. Ezekről azonban nem a nagyközönség döntött, hanem egy paralimpikonokból álló bizottság. A két lény egy távoli bolygóról érkezett, és a végtelen lehetőségeket testesítik meg: azokat, amelyekről a mozgássérült sportolók lépten-nyomon számot adnak egy korlátok nélküli világban, ahol a lehetőségek is korlátlanok.

 

 

Örnsköldsvikben 14 ország

Az első téli paralimpiát 1976-ban rendezték a svédországi Örnsköldsvikben, s 14 ország 250 sportolója és kísérője vett rajta részt. Ekkor sorolták először több kategóriába a résztvevőket, aszerint, hogy melyik sportoló milyen fogyatékkal él. Örnsköldsvik után négyévenként tartották a rendezvényt, a nyári olimpia évében – utoljára 1992-ben a francia Albertville-ben volt így. Aztán áttértek az ötkarikás események időbeosztására: a téli paralimpiát két évvel a nyári olimpia és paralimpia után tartják, miután befejeződtek a téli játékok.

 

Ez volt Vancouver 2010

  • 44 országból 502 sportoló állt rajthoz, köztük 121 nő
  • alpesi síben új versenyszámként a szuperkombináció volt műsoron
  • 64 éremkollekciót osztottak ki
  • 12 arannyal az oroszok végeztek első helyen az éremtáblázatban
  • 11 éremmel – 6 arany-, 2 ezüst- és 3 bronz- – Szlovákia a 4. helyet szerezte meg az éremtáblázaton
  • 230 ezer jegy kelt el
  • 444 doppingellenőrzést végeztek
  • 1200 újságíró volt jelen
  • 6100 önkéntes segített

 

Ennyit ér az érem

 

A paralimpiai sport szlovákiai vezetősége ugyanúgy jutalmazza a sikert, mint a londoni játékokon való szereplést.

* Aranyérem       22 500 euró

* Ezüstérem        17 500 euró

* Bronzérem       12 500 euró

* 4. hely     7500 euró

* 5. hely     5000 euró

* 6. hely     4000 euró

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?