„Gyermeket szeretnénk örökbe fogadni”

<p>Férjemmel egy kisbaba örökbefogadásáról gondolkodunk, de attól tartunk, túl sokat kell várnunk, mivel minél kisebbet szeretnénk. Nem tudom, milyen a korhatár, én 33 éves vagyok, a férjem 36. Az is aggaszt, hogy állítólag a babát hat hónapon belül elvehetik a nevelőszülőktől, ha a biológiai szülő jelentkezik. Lehetséges, egyáltalán emberséges ez?</p>

Jelige: Szülők

Aki gyermeket szeretne örökbe fogadni, annak a helyileg illetékes szociális és családügyi hivatalban kell benyújtania az erre vonatkozó kérvényt. Fel kell benne tüntetnie azt is, milyen korú, milyen nemű gyermeket szeretne, elfogad-e roma vagy egészségkárosodott kisbabát, stb. Első hallásra ez diszkriminációnak tűnhet, de a cél az, hogy minden gyermek olyan környezetbe kerüljön, ahol feltétel nélkül elfogadják. Természetesen a szülőknek is meg kell felelniük bizonyos személyiségi, egészségi és erkölcsi feltételeknek, s körülményeiknek alkalmasaknak kell lenniük a gyermek felneveléséhez. A korhatár 35-40 év, tehát önök még bőven beleférnek. Mindezt a szociális és családügyi hivatal munkatársai ellenőrzik, többször is meglátogatják az örökbe fogadó szülőket, és véleményt kérnek róluk a helyi önkormányzattól.

Ma már minden örökbe fogadó szülőnek el kell végeznie egy felkészítő tanfolyamot. Ezeket a családügyi hivatalok vagy más akkreditált szervezetek végzik, a részvételi díj személyenként kb. 140 euró. A céljuk az, hogy segítsék az örökbe fogadó szülőket a kapcsolatteremtésben és annak megértésében, milyen konfliktusok és gondok várhatnak rájuk. A felkészítésnek része több pszichológiai teszt, a végén pedig értékelik a résztvevőket. Szélsőséges esetben az is megtörténhet, hogy valakit nem ajánlanak, de ez elég ritka – főleg akkor fordul elő, ha a házasfelek egyike nem azonosult teljesen az örökbefogadással, csak a másik vágyának engedett. Az értékeléssel megismerkedhetnek a kérvényezők is, később pedig az örökbefogadásról döntő bírósághoz kerül.

Mire idáig eljutnak, sokszor hónapok, sőt évek telnek el. Minél szigorúbbak a követelmények, annál többet kell várni; a hivatal mindig azokat szólítja meg, akik a listán előbb vannak. Az egészséges, nem roma, félévesnél fiatalabb gyermekekre két-három évig is kell várni, de aki roma, esetleg sérült gyermeket, vagy testvéreket is hajlandó örökbe fogadni, az azonnal sorra kerülhet.

Ilyenkor a családügyi hivatal értesíti a kérvényezőket, hogy van „megfelelő” gyermek. A rendelkezésre álló – származásról, genetikai adottságokról, örökletes betegségekről – szóló információkról tájékoztatja a kérvényezőket, ha van fénykép, videófelvétel a gyermekről, azt is megmutatja. Mindennek alapján a pár eldöntheti, hogy kíván-e találkozni a gyermekkel. Ha igen, az első találkozások a gyermekotthonban zajlanak le, s két-három alkalom után vihetik haza a gyermeket. Ebben a fázisban különbözik az egyes gyermekotthonok gyakorlata: némelyek támogatják, hogy az örökbe fogadó szülők hosszabb időre hazavigyék a gyermeket, mások csak néhány napot engedélyeznek. Mindenesetre a gyermek számára a folytonos változás traumatizáló, ezért minél hamarabb lezajlik az örökbefogadási folyamat, annál jobb.

Itt lép be a történetbe a bíróság, amely először a gyermek gondozását (predosvojiteľská starostlivosť) rendeli el. Ez kilenc hónapig tart, és ez alatt az idő alatt az örökbe fogadó szülők még meggondolhatják magukat. Ha egyértelmű az elszántság, a bíróság hamarabb is dönthet az örökbefogadásról – itt fontos megjegyezni, hogy ez az eljárás illetékmentes! A biológiai szülő, aki lemondott a gyermekéről, ebbe az eljárásba már nem szólhat bele, azt sem tudhatja meg, ki fogadta örökbe a gyermekét. Indokolt, nagyon súlyos esetben – ha a gyermeket bárminemű sérelem éri – a bíróság az örökbefogadás érvénybe lépésétől számított hat hónapon belül megszüntetheti a saját határozatát, de fél éven túl ez már nem lehetséges.

Ha többet akarnak tudni az örökbefogadásról, keressék a helyileg illetékes szociális és családügyi hivatalt, a www.adopcia.sk honlapot, vagy hívják a 0907 808080 infóvonalat.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?