Fények, városok, hangulatok

ja

Világszerte ünnepre készülnek az emberek, hiszen a karácsonyt a világ minden táján megtartják valamilyen formában, még a nem keresztény országokban is. A képzelet szárnyán most néhány különleges helyre repítjük el olvasóinkat.

Colmar: Európa legszebb karácsonyi vására

A European Best Destinations (Európa legjobb úti céljai) nevű brüsszeli portál olvasói szerint kontinensünkön a franciaországi Colmar kisvárosában virítanak a legszebben a karácsonyi fények. A település olyan az ünnepek előtt és közben, mintha a Mikulás szülőföldjén járnánk.

A hagyományos favázas szerkezetű házak advent idején színesbe öltöznek, és a mesebeli mézeskalács házakra hasonlítanak. Mindenki a maga házát csinosítja ki. A vásár november 23-án nyílt meg, és egészen december 30-áig gyönyörködhetünk a látványában. Colmar adventi vásárát egyébként tavaly a második legszebbnek választották meg, csak a zágrábit tartották jobbnak a voksolók.

Budapest: fényfestés a bazilikánál

Az idén 20 éves budapesti karácsonyi vásár november 9-én kezdődött, és újév napjáig tart. Tavaly a negyedik helyen végzett a brüsszeli nemzetközi utazási portál listáján. A Vörösmarty téren és környékén rengeteg programmal – koncertekkel, kézműves-foglalkozásokkal, bemutatókkal, gyerekműsorokkal – várják a családokat és a turistákat. Egyik legnagyobb attrakciónak az esti órákban a Szent István-bazilika épületére vetített pár perces 3D-hatású fényjáték számít, amely a tér szinte minden pontjáról látható, és hangulatos zenei aláfestés kíséri.

New York: kristálycsillag a fa tetején

Advent elején a Rockefeller Center fenyőfája is fénybe borult Manhattan közepén. A televízióban is közvetített ceremóniát Diana Ross és Tony Bennett fellépése színesítette. A csaknem 22 méter magas karácsonyfát 45 ezer energiatakarékos LED-égő világítja meg, az épület tetején található 300 napelem táplálja őket. Idén a fa csúcsán Daniel Libeskind lengyel származású sztárépítész és Swarovski osztrák ékszergyártó együttműködéséből született háromdimenziós, majdnem négyszáz kilós csillag ragyog, melynek hetven ágát mintegy hárommillió kristály borítja. A 75 éves lucfenyő január 7-éig marad itt, aztán az otthonokat építő Habitat for Humanity nevű jótékonysági szervezethez kerül.

Guatemala: karácsonyvárás ördögűzéssel

A közép-amerikai ország lakói hívő keresztények, de karácsonykor jóformán csak a szentestét ünneplik: pulykát esznek, aztán éjfélkor misére mennek, s ha a család 25-én még együtt marad is, háromnapos ünnepről szó sincs, 26-án már újra munkába mennek. A maják utódai az adventről sem tudnak semmit, az adventi koszorú, a gyertyagyújtás vagy az ünnepre való készülődés ismeretlen az ottani átlagember számára. Lucakor, december 13-án ördögöt égetnek. A „La Quema del Diablo” napján a gyerekek hulladékból ördögöt fabrikálnak, szakadt ruhákba öltöztetik, majd este, amikor lemegy a nap, meggyújtják. Zsebeit előzőleg petárdákkal tömik tele – akinek van egy kis pénze, az rakétát vesz az ördög kalapja alá –, majd várják a nagy bummot. A falvak főterén, általában a templom előtt egy hatalmas ördögöt is építenek, aztán alig egy-két perc alatt porrá égetik és felrobbantják. Az ördögégetést a fővárosban is megrendezik minden évben. Nem veszélytelen játék, de az emberek, főleg a gyerekek, megőrülnek érte.

Ferenczy Éva

Japán: ahol ciki egyedül tölteni a karácsonyt!

Miután a japán lakosságnak mindössze az egy százaléka keresztény vallású, nehéz elhinni, hogy a felkelő nap országa is követi a nyugati hagyományt, és megünnepeli a karácsonyt. A kérdés már csak az, hogy milyen formában teszi ezt. Tudják például, hogy az epertorta emoji tulajdonképpen a japán karácsonyi torta megfelelője? Vagy hogy a KFC gyorsétteremi láncnak köszönhetően a karácsony és a sült csirke mindmáig összetartozó fogalmak a japánok életében?

Ahogy minden mást, a japánok ezt az ünnepet is a saját stílusukhoz igazítják. A karácsony egyetlen napra, jobban mondva december 24-ének estéjére korlátozódik. A halloweeni lelkesedés lecsengésével az üzletekben és az utcákon megjelennek a színes égősorok, s itt-ott felbukkannak a feldíszített karácsonyfák is. Karácsonyig szinte túlteng a Mikulás-láz, 25-én viszont máris lekerül a karácsonyi dekoráció, és az ország az újrévre kezd koncentrálni.

A karácsony a szigetországban nem a családoké, sokkal inkább a pároké, a randizásé, hasonlít a Valentin-napra. Úgy tartják, hogy az a fiatal, akinek december 24-én nincs része randizásban, valószínűleg egyedül tölti a következő évet, egyesek szerint akár az egész életét is. Az angol nyelvből átvett „lonely Christmas” kifejezés rövidítésével alakult ki a ronkuri, azaz a magányos karácsony fogalma.

Ajándékot karácsonykor általában csak a gyerekek kapnak, meg a szerelmesek lepik meg egymást valamilyen aprósággal. Az év végén viszont elvárt dolognak számít megajándékozni azokat, akiknek az elmúlt évért köszönettel tartoznak. Nem annyira családi, sokkal inkább munkahelyi hagyományról van szó, ahol az ajándék a tanárokat, a főnököket, valamint a család közeli barátait illeti meg.

Horváth Bianka

A teljes írás a nyomtatott Vasárnapban jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?