Élni akart, égbe szállt!

Garas Dezső, a nemzet színésze, az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar színművész december 30-án, három héttel 77. születésnapja után távozott az élők sorából. Hosszan betegeskedett, de hazakészült a kórházból, biztosra vette, hogy az új évet családja körében köszöntheti.

Garas Dezső, a nemzet színésze, az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar színművész december 30-án, három héttel 77. születésnapja után távozott az élők sorából. Hosszan betegeskedett, de hazakészült a kórházból, biztosra vette, hogy az új évet családja körében köszöntheti. A sors azonban másként rendelte: az égi társulat magához szólította, a magyar művésztársadalomban pedig hatalmas űr maradt mögötte. Álmában érte a halál.
Garas Dezső Grósz Dezső néven született Budapesten 1934. december 9-én. Friss diplomás színészként 1957-ben a Nemzeti Színházhoz szerződött. 1965-ben lett a Madách Színház tagja, az ott töltött tíz év alatt számos nagy siker részese volt, kiváló előadásokban volt partnere Kiss Manyinak, Pécsi Sándornak, Márkus Lászlónak, Domján Editnek. 1975-ben egyik pillanatról a másikra lett szabadúszó, egy év múltán pedig a Mafilm színészgárdájának tagja. A Szolnoki Szigligeti Színházban, majd a Művész Színházban is játszott, 2003-tól a Vígszínház, 2004-től a Nemzeti Színház tagja. Legutóbb az Úri muri, valamint a Jó estét nyár, jó estét szerelem című darabban szerepelt, ez utóbbiban néhány nappal karácsony előtt lépett utoljára színpadra, Törőcsik Mari rábeszélésére.
A magyar filmtörténet különös tehetségű alakja volt, százötven alkalommal állt kamera előtt. 1954-ben Makk Károly Cannes-ban Aranypálmára jelölt filmjében, a Liliomfiban kezdte filmespályáját. Kell egy csapat – mondta a Régi idők focijában, Egyedül nem megy – énekelte a Ripacsokban. Legendás mondatok, legendás szerepek: mind filmben, mind színpadon kivételesen sikeres volt.
Díjai között van a Jászai Mari-díj, 1978-ban Érdemes Művész címet kapott, a Kossuth-díjat 1988-ban vehette át. 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét adományozták neki, 2000-ben a nemzet színészének választották, majd Budapest díszpolgára lett, s Prima Primissima díjjal is elismerték munkáját.
Magánélete boldog, kiegyensúlyozott volt, két gyermeke született feleségétől, Böszörményi Nagy Ágnestől – mindketten a filmszakmában helyezkedtek el: Garas Klára gyártásvezető, Garas Dániel pedig operatőr lett. Unokája, Dániel kislánya, Emma négyéves lesz, édesanyja Balla Eszter, a Madách Színház művésze.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?