Beszélni nehéz?

<p>Mit mond a logopédus. A beszédhibák javításának és megelőzésének elméleti és gyakorlati tudománya. A logopédus pedig az ezzel foglalkozó szakember. Folyamatosan Olvasóink rendelkezésére áll a gyermekkori beszédzavarok, -hibák kiküszöbölésére megoldást kereső szakemberünk is. Forduljanak hozzánk bátran, bizalommal.</p>

Kérdez: A szülő

„A kisfiam sajnos nem tanult meg jól olvasni, és az írás, a matematika is nehezen megy neki, így ismételnie kell az elsőt. Mi baja lehet?” Egy nagyon szomorú anyuka

 

Válaszol: Ujváriné Császár Éva

 

Azoknál a gyermekeknél, akik éretlenül kerülnek az 1. osztályba, és emiatt nem tudják teljesíteni a tanulmányi követelményeket, elégséges lehet az osztályismétlés, hiszen ezzel felzárkóznak a többiekhez. Mégis azt tanácsolom, vigye el őt pszichológiai és orvosi kivizsgálásra, így hamarabb tisztázódhatnak az okok. Tapasztalataim azt mutatják, hogy az iskolai kudarc hátterében az esetek többségében tanulási és/vagy magatartási zavarok állnak. Ezeknek testi és lelki okaik lehetnek. Lelki ok például egy hirtelen fellépő betegség, haláleset, válás, bántalmazás, gyermekkori depresszió stb. Testi ok bizonyos érzékszervi betegség, az agy valamiféle zavara (itt jegyzem meg, hogy magas IQ-jú gyermek is küzdhet tanulási zavarral).

A diszlexia az olvasás zavara. Gyakran társul beszédfejlődési, írás- és számolászavarral. Ismérvei, hogy a gyermek hiányosan ismeri fel a betűket és a szavakat; olvasáskor kihagyja a betűket, szótagokat; a szavakat torzítja, szótagbetoldással képezi; felcseréli, lassan vagy fordított irányban olvas; nem emlékszik az elolvasott szöveg tartalmára; az olvasás szorongást okoz neki.

A diszgráfia az írás zavara, a helyesírási készségnek és a szavak betűzésének zavarát jelenti. Az ilyen gyermek összekeveri a kis- és nagybetűket; a rövid és hosszú magánhangzókat és a hasonló betűket, kettős mássalhangzókat; írás közben betűket, szótagokat kihagy, felcserél vagy torzít; nyelvtani szabályokat helytelenül alkalmaz.

A diszkalkulia, a számolás zavara általában az írási és olvasási zavarhoz társulva jelentkezik, de bizonyos esetekben önmagában is előfordulhat. Ennél nehézséget jelent a számszimbólumok megértése és felismerése; a számok egymáshoz való viszonya; az alapvető számtani műveletek. Az olvasászavar miatt a gyermek nem érti meg a szöveges feladatokat, és nem tudja átfordítani őket a matematika nyelvére.

Tanulási zavarok kezelésekor nem tantárgyi korrepetálás történik, hanem azoknak az alapkészségeknek a fejlesztése, melyek megalapozzák a sikeres iskolai tanulmányokat. Bármelyik tanulási nehézséggel néz is szembe gyermekünk, legfontosabb az ok feltárása és a minél előbb elkezdett, szakemberek által irányított fejlesztőmunka. A terápia kis lépésekben, egyénre szabva és hosszú ideig tart. A zavar súlyosságától függ az eredményessége. Tapasztalatom szerint tünetmentessé nem válik a gyermek, de a sok-sok gyakorlás lényegesen javít az állapotán. Örülhetünk a 21. század vívmányának is, a számítógépünkön levő szövegszerkesztőnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?