Benéztünk az Alkotmánybíróságra

<p>Vannak helyek, ahová nem éppen egyszerű bejutni. Ezért döntöttünk úgy, hogy exkluzív képriporttal lepjük meg olvasóinkat, és megmutatjuk a Szlovák Alkotmánybíróság épületét belülről. Ennek az intézménynek ugyanis éppen az a fő feladata, hogy az egyént, vagyis a polgárokat, a polgárok érdekeit védje az állammal szemben.</p>

Mészáros Lajosnál kompetensebb idegenvezetőt nem is találhattunk volna, a jókai születésű jogász ugyanis 2000 óta tagja a kassai testületnek.

 

De tudták például, hogy ez egy olyan munkahely, ahol a bírák nemcsak dolgoznak, hanem laknak is? Bizony, az alkotmánybírák elszállásolására egy önálló épületszárny van kijelölve a kassai intézményben. Igazából az volna a fura, ha nem így volna, egy-egy ügy dokumentációja ugyanis több tízezer oldalt is felölelhet, vagyis van mit tanulmányozniuk a taláros testület tagjainak. És ez csak a könnyebb része a munkának. Előfordul ugyanis, hogy a bírák jogértelmezése eltér, és az alkotmánybíróság nem tud döntést hozni az ügyről – ilyenkor szavaznak, és megszületik az eredmény. De olyan is van, hogy a szavazás és a döntés ismertetése után valamelyik alkotmánybíró nyilvánosan is hangot ad különvéleményének. Egyébként az alkotmánybírák közül éppen Mészáros Lajos az, aki a legtöbb különvéleményt megfogalmazta az elmúlt időszakban. Ez az időszak pedig már tizennyolcadik éve tart, Mészáros Lajos ugyanis pontosan az ezredforduló évében, 2000-ben lett a testület tagja. Családjával Dunaszerdahelyen él, a hét közepét viszont Kassán tölti. „A fiam szerint ennyi utazással már vagy tizenötször megkerülhettem volna a földet az egyenlítőn. Minden hétfőn megáll értem az autó, csütörtökön térek vissza, tehát hetente nyolcszáz kilométert teszek meg, az egyenlítő pedig, mint tudjuk, negyvenezer kilométer hosszúˮ – mondja viccesen az alkotmánybíró. „Szlovákiának strassbourgi jellegű alkotmánybírósága van, mi itt főleg egyéni panaszokkal foglalkozunk. Fő feladatunk, hogy az egyént, az egyén érdekeit védjük az állammal szemben, utóbbinak pedig a hatalmát korlátozzuk.”

Mészárosnak évente három-négy törvény fölülvizsgálata jut. 2002-től érvényes, hogy ha egy ügyvéd már minden szinten vesztett, az alkotmánybírósághoz még lehet fordulni. „Az az öt és fél ezer ügyvéd, aki Szlovákiában tevékenykedik, tudja is, hogy ide még fordulhat, ezért is van az AB túlterhelve – jegyzi meg. –Ilyenkor az esélyük már nagyon kicsi arra, hogy hibát találunk valahol.” Kompetenciájuk széles körű, hiszen választási bizottságként is működnek (ez nem minden országban van így), a választási panaszok is ide érkeznek. Az egyéni ügyek (beleértve például a maffiaügyeket is) terén már csak az Emberi Jogok Európai Bírósága van felettük.

„Ami itt számomra nagyon fontos, hogy különvéleményt fogalmazhatok meg, mint például az állampolgársági törvény esetében tettem, hetvenhét oldal terjedelemben. De folyamatban levő ügyekről nem nyilatkozhatunk” – teszi hozzá Mészáros, aki jövőre vélhetően befejezi alkotmánybírói pályafutását.

 

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?