A néma gyilkos, a csecsemőkori hirtelen bölcsőhalál

<p>A csecsemőkori hirtelen bölcsőhalál (angolul Sudden Infant Death Syndrome, SIDS) napjaink tisztázatlan kórképe, amely váratlanul, minden előjel nélkül támad. Nem beszélni róla esztelenség, mert amennyire ritka jelenség, annyira tragikus kimenetelű lehet.</p>

Sokat tehetünk megelőzéséért – nem véletlenül vált a laktációs felvilágosító program részévé, mivel az egy év alatti tápszerezett gyermekek a leggyakoribb áldozatok.

 

A szoptatás véd

Lássuk, hogyan is függ össze a megelőzés a szoptatással. Először néhány tényező a baba álomritmusával kapcsolatban, ők ugyanis picit másképp szundiznak, mint mi, felnőttek. Az elalvás első húszperces szakasza (REM-álom), amelynek az agy fejlődésében van nagy szerepe, fokozatosan mélyül (non-REM szakasszá). Ezek az intervallumok a csecsemőknél nagyon gyorsan váltják egymást, és jóval rövidebbek, mint a felnőtteknél. Nem is tarthatnak hosszan, hiszen a kicsi gyakrabban éhes, ébrednie kell. Ha valamilyen oknál fogva az álom mély szakasza intenzívvé válik, akkor nagyobb az esély a bölcsőhalálra.

A szoptatott gyermekre jellemző, hogy álmában is végez szopómozgást, cuppog. Nem tud igazán hosszú időt mély álomban tölteni. Mivel éjszaka is mellre kéredzkedik, szinte mindegyik anya maga mellett altatja kisdedét. Nem kell megijedni, nem fog benne kárt tenni. Alvás alatt az édesanya fészket készít a babának, ilyenkor van a legkisebb esély arra, hogy a gyermek hasra forduljon. Átveszi az anya légzési és alvási ritmusát, itt nem kell légzésfigyelő, működik a természetes rezonancia anya és gyermek közt. A baba minden rezdülést, mozdulatot érzékel, állandó jelleggel kapja az impulzusokat, s ez légzésre, szopásra ösztökéli, a mama illata, közelsége pedig pótolhatatlan.

A tápszeres, külön ágyban, szobában altatott babák ezek hiánya miatt képezik az első nagy kockázati csoportot. Nekik ajánljuk a cumi használatát, hogy legalább az azzal kiváltott szopómozgás védje őket, amíg szívják, hogy a mély álmot aztán biztosan felváltsa az éber szakasz. A baba gyakori szopásra ébredése tehát nem rossz szokás vagy huncutság, hanem természetes védekező jelenség – nyugodjunk bele, így van rendjén.

A bölcsőhalál előfordulása az első hét napban, majd három hónapos korban a leggyakoribb, ekkor nő a mély alvás időtartama. A csecsemők természetes tulajdonsága, hogy nem alusszák át az éjszakát, amíg nem érik el azt az érettségi szintet, amikor már biztonságos számukra az alvás.

 

Kockázati tényezők

A veszélyeztetettek közé tartoznak a babák nehéz, problematikus és koraszülés után. Ne felejtsük el: a terhesség negyven hétből áll. Ennyi időre van szüksége a magzatnak ahhoz, hogy valahány szerve megérjen a méhen kívüli életre. Minden egyes hiányzó hét növeli annak esélyét, hogy a tüdő fejletlen lesz, vagy a légzésközpont fejletlensége okozhat problémát: nem jutnak el az impulzusok az agyba, s bizony elfelejthet lélegezni a baba. Ikerterhességnél is jobban kell figyelni a kicsikre. Általában a másodszülött – különböző neműeknél a fiú – szokott gyengébb lenni. Fokozott veszélynek vannak kitéve azok a csecsemők, akiknek a testvére SIDS-ben halt meg.

Sajátságos kockázatot jelent egy bedrogozott vagy italozó anya, ha nem figyel a babára. Az ilyen szenvedélybeteg csak felügyelettel kaphatja haza újszülöttjét. Káros az aktív vagy passzív dohányos környezet – főleg, ha a dohányzó anya terhessége alatt már nikotinnal szűkítette születendő gyermeke agyacskájának erezetét és ölte fokozatosan annak sejtjeit. Figyeljünk a refluxos vagy horkoló babákra – a garat fejletlensége állhat mögötte.

Más környezeti tényezők is nagyban befolyásolhatják az előfordulást. Érdekes jelenség, hogy a bölcsőhalál gyakoribb az őszi, téli időszakban, főleg éjszaka vagy fronthatások idején. Okként említeném a túlfűtött szobát. Alváshoz a csecsemőnek napközben huszonegy, éjjel tizenkilenc fok elég. Vékony takaróval, kemény matracon, vánkos nélkül altassuk, először oldalt fekve, később hanyatt. Hason felügyelet nélkül újszülöttet nem altatunk.

Az újabb tanulmányok szerint a kiváltó okok szaporodtak, az újszülöttek hallásvizsgálatakor a jobb füllel három frekvenciánál gyengébben hallók is kockázati csoportba kerültek.

Autósülést csak szállításra, rövidebb időre használjunk – ilyenkor kötelező, életet menthet –, nem altatásra szolgál. Alvás alatt az ülésben a laza, sokszor gyenge izomtónusú nyakon a baba feje előrebukik, álla a mellkashoz lapul, elzárva a légutakat. A garat izmai ellazulnak, és a gyermek megfulladhat. A rekonstruált esetekből nyolc utazás közben, egy pedig otthoni altatás alatt történt.

Megelőzésként a kockázati csoportba tartozó babáknál légzésfigyelő alkalmazását ajánljuk. Jó tapasztalatunk van a matrac alatt használatosakkal, kirándulásra vitt csecsemőknél pedig a nadrágpelenkára csíptethető változat a kedvezőbb.

* A szerző laktációs szaktanácsadó

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?