Kit terhel a felelősség?

Vasárnap

Panaszkönyv, Vrabec Mária rovata

Tisztelt Vasárnap Szerkesztőség!

Meghatottan olvastam lapjukban a Megfertőződött, meghalt, kirabolták című cikket. Édesapámmal majdnem ugyanez történt, azt leszámítva, hogy már nem volt mit elvenni tőle. Az egyik dél-szlovákiai nyugdíjasotthonban halt meg magányosan, mert még azt sem engedték, hogy elbúcsúzzam tőle. Külföldön élek, de azonnal mentem volna, ha beengednek. Ha hívtam őket, azt mondták, hogy tilos a látogatás, pedig tudták, hogy apámnak nincs sok hátra, rákos volt. A biztonsági intézkedések betartásával meglátogathattam volna, ha lett volna az otthon lakóiban emberség. De hallani sem akartak róla, akkor sem adták a telefonhoz, amikor még észnél volt. Lakótársa szerint alig két hét alatt felfekvései lettek, amikor vízért könyörgött, ő adott neki, mert a személyzet elérhetetlen volt. Napokig nem tették tisztába. A lakótársától fényképeim is vannak, mindent tudok bizonyítani.

Próbálkoztam az orvosi ellátással kapcsolatos panaszokat vizsgáló Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatalnál, de azt válaszolták, hogy mivel a nyugdíjasotthon nem egészségügyi intézmény, nem az ő hatáskörükbe tartozik. Kérem, adjanak tanácsot, kihez fordulhatok. Édesapámon sajnos már nem segíthetek, de másokon talán még igen.

K. Ingrid

 

Kedves Olvasónk!

Az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatal (Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou) valóban nem kompetens az ügyben, mivel a nyugdíjasotthonok nem egészségügyi intézmények. Ha a szerződésben az áll, hogy teljes ellátást biztosítanak, az csak az ápolásra vonatkozik, az egészségügyi ellátás a mentőszolgálat és a kórház feladata. Ha ezek az intézmények hibáztak, ön az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatalhoz fordulhat, de ha úgy látja, hogy a nyugdíjasotthon személyzete nem látta el megfelelően a hozzátartozóját, akkor elsősorban az intézmény fenntartójához kell fordulnia. Ez lehet az önkormányzat, az egyház vagy egy alapítvány. Erre vonatkozó információt a szerződésben vagy az otthon honlapján találhat.

Ha a fenntartónál nem jár sikerrel, akkor a legfőbb felügyeleti szervhez, a Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium ellenőrzési osztályához fordulhat panaszával (Úrad MPSVR SR, odbor dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Sekcia kontroly, Špitálska 4-8, Bratislava 816 43).

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/15. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?