Hogyan hat Korpás Árpád idegenvezetői munkájára a koronavírus?

Korpás Árpád

Tavaly csak három-négy turistacsoportot fogadhattam a korlátozások előtt és a nyári-őszi enyhítés idején. Ez töredéke a korábbi éves átlagnak.

Március elején sokan azonnal jelezték, hogy lemondják a tervezett szlovákiai kirándulást. Alapvetően derűlátó vagyok, de azt már az első hullám idején sem gondoltam, hogy pár héten belül minden visszatér a régi kerékvágásba. Sok helyen nem is lesz „régi kerékvágás”, mert elmossák a változások. A turizmus sok szolgáltató összjátékát jelenti. A legfontosabbak talán az utazási irodák vagy más utazásszervezők, a személyszállítók, a szállásadók, a vendéglátók, az intézményfenntartók és az idegenvezetők. Mind fektettek a vállalkozásukba, az idegenvezetők főként a szaktudásba (nyelvismeret, tanfolyamok, szakirodalom stb.) Most mindenki nehéz helyzetben van.

Úgy látom, az államnak sincs pontos képe arról, hogy a szolgáltatók közül mennyi ment/megy tönkre, vált(ott) profilt vagy módosít(ott) pályát. További bizonytalansági tényező, hogy a járványnak – legalábbis globális viszonylatban – valószínűleg nem egyszerre lesz vége, és nem kizárt, hogy jönnek majd újabb és újabb hullámok. Azt sem tudhatjuk, milyen anyagi helyzetben és mentális állapotban lesznek a potenciális vendégeink. Nekem például viszonylag sok nyugdíjas és diákcsoportom volt, s az ő jövőbeni buszos utaztatásuk is nagy kérdőjel. A cégek meg a korona után is a saját túlélésükre lesznek kénytelenek összpontosítani, nem a dolgozóik utaztatására. Tudom, hogy a csak idegenvezetésre berendezkedett kollégáknak valamennyire segít a mostani állami gyorssegély. Én nem kérvényeztem, mert van más jövedelemforrásom is. Nagyon sokan a másikat vagy az államot okolják a helyzetért, megfeledkezve arról, hogy itt egy vírusról van szó. Tény, ebben a helyzetben még nyilvánvalóbbá válik, mennyire szervezett/szervezetlen az államigazgatás és a társadalom. Az már a járvány előtt sem volt jó, hogy a turizmus a sok bába közt elvesző gyereknek számított. Elég megnézni, hogy 1989 után hányszor alakították át a turisztikai régiókat, hogyan szervezték át, csapták más-más minisztériumhoz az idegenforgalmi szerveket, mennyire rossz volt az állami turisztikai marketing, mennyire sután szólította meg a környező országok lakosságát – mondja Korpás Árpád.

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/8. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?