Bár a vörös húsokat sokan mellőzik a rettegett koleszterin miatt, megfelelően elkészítve a sertéshúst is fontos beilleszteni a kiegyensúlyozott étrendbe. A benne található fehérjék és ásványi anyagok speciális – például vegetáriánus – étrenddel nehezen pótolhatók, s ha mértékkel fogyasztjuk, a koleszterintől sem kell félnünk.
Miért fogyasszuk?
Számos ásványi anyag van benne, amelyre szervezetünknek szüksége van, különösen várandósság, egyes betegségek vagy gyenge immunrendszer esetén. Nagy mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat (B1, B2, niacin, B6, B12) is – ezek biztosítják a sejtek zsír- és fehérje-anyagcseréjét, és támogatják az idegrendszert (pl. a stresszkezelésben).
Gazdag vasforrás
A sertéshúsnak magas az ún. hemvastartalma. A húsokban található hemvas nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez. Akár 35–50%-ban is hasznosul a szervezetben, míg a növényekben található vas csak 5–15%-ban. A vasbevitel növelése nemcsak vérszegényeknek, hanem gyermekeknek és terhes nőknek is ajánlott.
Miért kellenek a zsírok?
A közhiedelemmel ellentétben a fehérjék mellett a zsiradékok fogyasztása is nélkülözhetetlen, hiszen többek között részt vesznek a sejtépítésben, és tárolják a zsírban oldódó vitaminokat.
A sovány sertéshús feleannyi koleszterint tartalmaz, mint a csökkentett zsírtartalmú vaj.
Hogyan vegyünk húst?
Csak megbízható hentesnél vásároljunk. A csomagolt húsoknál, húskészítményeknél nézzük meg, hogy a címkén nincsenek-e átjavítva, letakarva az adatok. Lejárt fogyaszthatósági idejű vagy sérült, szennyezett csomagolású terméket ne vásároljunk. A darált húsnál különösen fontos, hogy megbízható helyen vegyük, vagy az eladótól kérjük a kiválasztott húsdarab ledarálását.
Mikor nem friss?
A frissességet meg tudjuk ítélni a hús színe, szaga, állaga, tapadóssága alapján. A termék biztosan nem friss, ha szaga, színe eltér a szokásostól, vagy felületét ragacsos, nyálkás réteg fedi.
Tárolás
Szobahőmérsékleten a hús hamar romlásnak indul, ezért minél hamarabb hűtőbe, 5 foknál alacsonyabb hőmérsékletre kell tenni, vagy fel kell dolgozni. Ügyelni kell rá, hogy a hűtőben ne érintkezzen más élelmiszerekkel, s a húslé ne csepeghessen le, ne szennyezhesse be a hűtőszekrény belsejét. Csak közvetlenül felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből.
Fontos az alapos hőkezelés!
Fogyasztás előtt a sertéshúst alaposan hőkezelni kell. Lassan süssük-főzzük, hogy a belseje is elég forró, legalább 75 fokos legyen.
A megmaradt készétel szobahőmérsékleten 2–3 órán át, hűtve 1–3 napig tárolható biztonságosan.
A maradékot nem elég megmelegíteni, mindig át kell forrósítani – ez sok megbetegedést megelőzhet.
Hogyan lesz porhanyós a sertéssült?
A titok a sütési technikában rejlik. A lényeg, hogy a hús lassan, hosszan és alacsony hőfokon készüljön.
A sertéskarajt, tarját, combot minden oldaláról pirítsuk körbe zsiradékon, hogy kérget kapjon, majd fektessük kisebb tepsibe. Hintsük meg fűszerekkel (só, bors, fokhagymapor), tehetünk rá balzsamecettel elkevert Worcester-mártást, megcsorgathatjuk mézzel, sőt, sört is önthetünk alá. Jól zárjuk le alufóliával, és tegyük 90 fokos sütőbe 4–5 órára. Végig ezen a hőmérsékleten süssük – így garantáltan szaftos, ízletes lesz.
Milyen fűszerek illenek a sertéshúshoz?
Babérlevél, Cayenne-bors, curry fűszerkeverék, édeskömény, fekete bors, fokhagyma, kakukkfű, köménymag, lestyán, majoránna, petrezselyem, pirospaprika, rozmaring, tárkony, zsálya.
Mangalica, a sertések királya
A mangalica őshonos magyar sertésfajta, hosszú szőrű, juhra hasonlító kedves jószág. A szabad ég alatt tenyésztik, s általában természetes tápanyagot is kap (tök, cékla, makk). Egyik legfontosabb jellemzője, hogy zsírja kiváló minőségű. Húsa nemes, rendkívül ízletes, és nem is túl nehéz. A márványos hús szinte elolvad az ember szájában, s kellemes az utóíze.
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2020/26. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.