Volt egyszer egy vagyonjegykönyv

Tisztelt Szerkesztőség!Édesapám 1999-ben halt meg. Neki volt kuponkönyve, és ez nem lett beírva a hagyatékba. Éveken keresztül senki sem érdeklődött felőle, most egyszeriben jött az értesítés, hogy 636 eurót ér, de senkinek se kell. Jött a csekk 9 euró befizetéséről.

Tisztelt Szerkesztőség!
Édesapám 1999-ben halt meg. Neki volt kuponkönyve, és ez nem lett beírva a hagyatékba. Éveken keresztül senki sem érdeklődött felőle, most egyszeriben jött az értesítés, hogy 636 eurót ér, de senkinek se kell. Jött a csekk 9 euró befizetéséről. Azt szeretném tudni, hogy hol kezdjem el az intézést. Nem szeretnék ráfizetni, mert a büntetést nagyon tudják osztogatni. Menjek el ügyvédhez? Mert lemondok a könyvről, már idős vagyok, nekem ilyen gondok nem kellenek. Még azt szeretném kérdezni, hogy a 9 eurót be kell-e fizetnem. Jelige: Kuponkönyv

Volt egyszer egy vagyonjegykönyv
Olvasóink közül sokan kénytelenek most szembesülni azzal a ténnyel, hogy volt egyszer egy vagyonjegykönyvük. Lehet, hogy nem is ők, hanem azóta elhunyt szüleik vásárolták, és mivel hasznot nem hozott a vagyonjegy, szépen meg is feledkeztek róla. Nem így a Központi Értékpapír-nyilvántartó, amely időközben elérte, hogy azokért a számlákért, amelyeken legalább 35 euró értékű részvény van, számlavezetési díjat kérhet az ügyfelektől. Ez minimum 9,60 euró, akkor is, ha a részvények valódi értéke ma a nullával egyenlő. A mintegy 700 ezer érintett tulajdonos csak akkor mentesül a fizetés alól, ha a részvényeket február végéig a Nemzeti Vagyonalapra ruházza át. Aki február végéig nem tud túljutni az időigényes procedúrán, az fizesse ki a számlavezetési díjat, és miután az átruházás megtörtént, a vagyonalaptól visszakapja az összeget

Sokba kerülnek az értéktelen részvények
Az átruházást a Szlovák Posta 42 erre kijelölt fiókjában, továbbá az RM-S Market 4 központjában kell bejelenteni. A döntés végleges, vagyis akkor sem kaphatja vissza senki a már átruházott részvényeit, ha időközben rájön, hogy mégiscsak volt értékük. Ez azonban csak utólag fog kiderülni, mert a Központi Értékpapír-nyilvántartóban csak azt mondják meg, vannak-e valakinek a nevén részvények, értékükről nem adnak tájékoztatást. Aki a tulajdonában lévő értékpapírok pillanatnyi árára kíváncsi, annak nincs más választása, mint hogy pénzügyi tanácsadóhoz vagy értékpapír-kereskedőhöz fordul. Az utóbbiak jegyzékét a jegybank honlapján (www.nbs.sk) találják meg, a pénzpiaci felügyelet (Dohľad nad finančným trhom) bankpiaci felügyelettel (Dohľad nad bankovníctvom a obchodníkmi s cennými papiermi) foglalkozó almenüjében. Természetesen a tanácsadás sem ingyenes, ezért érdemes először utánanézni, létezik-e egyáltalán az a cég, amelynek az értékpapírjait birtokolják. Ez a legegyszerűbben a cégjegyzék honlapján – www.orsr.sk – ellenőrizhető, de jó tudni, hogy több, már nem működő céget még nem töröltek a jegyzékből, mert tart a felszámolásuk. Magyarán: ha valaki biztosan tudja, hogy a cég, amelynek részvényeit birtokolja, már nem működik, nem kell fáradnia a részvények átruházásával. Amint a céget hivatalosan megszüntetik, a Központi Értékpapír-nyilvántartó is törli a részvényeit az ügyfelek portfóliójából. Más a helyzet a létező cégek értéktelen részvényeivel, ezektől minél hamarabb meg kell szabadulni. Az értékes részvényeket tulajdonosuk felajánlhatja megvételre az adott cégnek, vagy osztalék reményében megtarthatja. Biztosan értékesek pl. a Slovnaft, a Tarta Banka, az Union Biztosító vagy a Zentiva gyógyszergyár részvényei, és garantáltan értéktelenek a Tesla Piešťany, a Smrečina vagy a Považské Strojárne értékpapírjai.

Örökölt részvények – dupla gond
Sokkal nehezebb megszabadulni azoktól a részvényektől, amelyek elhunyt hozzátartozóink tulajdonát képezték, és nem részei az örökségnek. A családtagok kizárólag úgy tudnak túladni rajtuk, ha újra megnyitják a hagyatéki eljárást, mert a részvényeket csak úgy vezethetik a saját számlájukra, onnan pedig a vagyonalapéra.
A hagyatéki eljárás újranyitását a bíróságon kell kérvényezni.
 A bíróság kijelöli az illetékes közjegyzőt, aki az örökségről új határozatot ír – az ár 50 euró.
 A bíróság jóváhagyja az örökösödési határozatot. Az örökös ezután már a részvények jogos tulajdonosa.
 Nem érdemes a részvényeket az örökösöknek egymás között elosztaniuk, mert akkor mindegyiküknek külön számlát kell nyitnia.
Természetesen az értékpapíroknak az örökös számlájára való átutalásáért, a számlavezetésért és a vagyonalapra való átruházásért is fizetni kell.

A rendezés az új kormányra vár
A vagyonjegyes privatizáció után mintegy egymillió számla maradt, és kétharmaduk értéktelen. Tulajdonosaik akkor cselekszenek bölcsen, ha megszabadulnak tőlük, de mostanáig csak alig 175 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. A gond az, hogy a postákon és az RM-S Market fiókjaiban hatalmas sorok kígyóznak, a most jelentkező ügyfeleket már csak nyárra jegyzik elő. Valószínű, hogy az értéktelen részvénycsomag a december végi határidő lejárta után is sok tulajdonosnak a nyakán marad, annak ellenére, hogy a számlavezetési díjat nem fizetik ki. Azt, hogy ezért az értékpapír-nyilvántartó bírságolni fogja-e őket, egyelőre senki sem tudja megmondani, mint ahogy azt sem, mi legyen az elhunyt személyek után maradt számlákkal. A problémára a választások után felálló kormánynak és parlamentnek kell megtalálnia a megoldást – vagy úgy, hogy meghosszabbítják az átruházási határidőt, vagy úgy, hogy új törvénnyel megszüntetik az értéktelen részvényeket tartalmazó számlákat.


Kinek jó ez?
Minden látszatra értelmetlen és túlbonyolított intézkedésből hasznot húz valaki, most sincs ez másként. Ezúttal a Danubia Holding pénzügyi csoport az, amelyik 2010-ben elérte a Központi Értékpapír-nyilvántartónál, hogy akinek a számláján 35 eurónál nagyobb értékű részvény van, köteles fizetni a számla vezetéséért. A dörzsölt pénzügyi szakemberek számítottak arra, hogy az értéktelen részvényeket az emberek nem akarják megtartani, ezért kitalálták, hogy azokat a postán kívül csak egy, hozzájuk közel álló cégen, az RM-S Marketen keresztül lehet átruházni a Nemzeti Vagyonalapra. Az RM-S Marketnek minden átutalásáért fizet a vagyonalap – a cég tavaly decemberben és idén januárban is kb. 900 ezer eurót számlázott. Az értéktelen részvények tehát végeredményben mégis jövedelmeznek. Igaz, nem a tulajdonosoknak, még csak nem is az államnak, de ez Szlovákiában már senkit sem lep meg.


Mi a teendő – lépésről lépésre
 A Központi Értékpapír-nyilvántartó honlapján (www.cdcp.sk) ellenőrizhetjük, van-e valamilyen értékpapírunk. Ha a honlap menüjében az Igazolás a magánszemélyek számlájáról (Overenie existencie účtu pre FO) menüpontra kattintunk, csak a személyi számunkat kell megadnunk.
 Részvényeink értékéről pénzügyi tanácsadótól kérjünk tájékoztatást, ezután döntsük el, hogy megtartjuk-e őket.
 Ha a részvényeket át akarjuk ruházni a Nemzeti Vagyonalapra, a szükséges nyomtatványt letölthetjük a www.natfund.gov.sk és a www.rmsmarket.sk honlapról, de a kijelölt postákon is hozzájuthatunk. Ilyen 42 van az országban, minden megyében öt, az RM-S Market 4 irodában fogadja az ügyfeleket.
 Aki nem tud maga intézkedni, ahelyett más is eljárhat, de közjegyző vagy anyakönyvi hivatal által hitelesített meghatalmazásra lesz szüksége.
 Az ügyfelet a személyazonossági igazolvány alapján azonosítják. Ha a 90-es években bejegyzett adatai – név, cím – megváltoztak, ezt hitelesített iratokkal kell igazolni.
 Az átruházásról szóló szerződés megkötését követően az értékpapír-nyilvántartó megszünteti az ügyfél számláját, és a vagyonalap 2013. június végéig visszatéríti a befizetett számlavezetési díjat.


Telefonon is lehet érdeklődni
Az értékpapíroknak a Nemzeti Vagyonalapra való átruházásáról a 0800 888 250-es és a 0800 888 260-as ingyenes telefonszámokon nyújtanak tájékoztatást hétfőtől péntekig 8-tól 15, szerdán 17 óráig. A személyes számlákról a Központi Értékpapír-nyilvántartó 02/2091 05 65-ös telefonszámán lehet érdeklődni hétfőtől péntekig 9-től 17 óráig.


Hová menjünk?
A magyarlakta területen a következő városokban lehet elintézni a postán vagy az RM-S Market központjaiban az értékpapírok átruházását:
Posták: Pozsony (Uzbecká, Lovinského), Kassa (Thurzova, Poštová), Dunaszerdahely, Komárom, Nyitra, Nagyszombat, Léva, Érsekújvár, Losonc, Rozsnyó, Tőketerebes, Nagymihály.
Az RM-S Market központjai: Pozsony (Ul. 29. augusta 2, Námestie SNP 14 – csak örökölt részvények átruházásával foglalkoznak), Nyitra (Piaristická 2), Kassa (Štúrova 7).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?