Vigyázat az SMS-játékokkal!

Ha egyszer megjön a számla azzal, hogy az adott telefonról többször is hívták az emelt díjas számot, nagyon nehéz, jóformán lehetetlen bizonyítani, hogy ez nem történt meg.




Ha egyszer megjön a számla azzal, hogy az adott telefonról többször is hívták az emelt díjas számot, nagyon nehéz, jóformán lehetetlen bizonyítani, hogy ez nem történt meg. Esélye csak annak van, akinek épp a szolgáltató kapcsolta ki a kérdéses időpontban a telefonját, vagy aki helyett, mondjuk, egy traktor szavazott.

A traktor rejtélye
Bármily hihetetlen, ez is megtörténhet, és meg is történt, még ha magyarázat nincs is rá. A játékos kedvű traktor a kiscétényi (Nyitrai járás) Kozár családé, és ez irányú működésének az a titka, hogy riasztóberendezése a mobiltelefonokéhoz hasonló SIM kártyával működik. A tulajdonos egyszerűen beletáplálja saját vagy családtagjai telefonszámát, és a traktor „felhívja” őt, ha valaki a riasztóberendezést próbálná hatástalanítani vagy a járművet eltulajdonítani. Elvileg csak a betáplált számokat képes felhívni a készülék, a gyakorlatban azonban Kozárék traktorja egy autóért folyó televíziós nyereményjátékban vett részt. Május 7-én a még nem is aktivált SIM kártyára szöveges üzenet érkezett a televíziós játékból, a traktor pedig rögtön válaszolt rá – két óra leforgása alatt 520 euró értékben mintegy kétszáz SMS-t küldött a műsorba. A kocsit ugyan nem nyerte meg, de gazdáinak így is óriási meglepetést szerzett, amikor megkapták a májusi telefonszámlát. „Rögtön mentünk a szolgáltatóhoz, és reklamáltunk, hiszen tudtuk, hogy erről a számról senki sem telefonált. Szerencsére a riasztóberendezést még csak ki sem csomagoltuk, és a SIM kártyát sem aktiváltuk, így belátták, hogy igazunk van” – mondta a tulajdonos. A mobilszolgáltató szerint a dolog úgy történhetett, hogy a műsorból érkező szöveges üzenet aktiválta a SIM kártyát. A reklamációt elismerték, Kozáréknak nem kell kifizetniük az 520 eurós számlát, mert az operátor is arra a következtetésre jutott, hogy a SIM kártya nem volt a mobilban, ahol tulajdonosa ellenőrzés alatt tarthatta volna. A mobilszolgáltató azt tanácsolta Kozáréknak, hogy cseréljék ki a kártyát olyanra, amely kifejezetten riasztóberendezésekbe való. A traktort forgalmazó cég szerint viszont ez a kártya is ilyen volt, és kizárólag a tulajdonos által megadott számokra reagál: „Egyértelmű, hogy csakis a mobilszolgáltató rendszerében történhetett hiba, még ha ők ezt soha nem fogják is elismerni” – állítja a cégvezető. Kozárék szerint sem az a lényeg, hol volt a kártya, hanem az, hogy magától SMS-ezett. „Ha a mobilomról mentek volna el ezek az üzenetek, soha az életben nem tudtam volna bizonyítani, hogy nem én küldtem őket. Ez elgondolkodtató, hiszen ki tudja, hány emberrel történik ilyen, és nem tehetnek semmit” – véli Marta Kozárová, akinek végül is egy centjébe sem került a traktor hóbortja.

Nem játszottak, mégis fizetnek
Nincs mindenkinek ilyen szerencséje, a mobiltelefonról való hívásokat és küldött SMS-eket minden esetben ki kell fizetnie a tulajdonosnak. Mondhat, amit akar: egyszerűen lehetetlen igazolni, hogy telefonját épp kikapcsolta, vagy ő maga a közelében sem volt – hiszen bárki használhatta. A szolgáltatók mindig ebből a feltételezésből indulnak ki, és ragaszkodnak a számla kiegyenlítéséhez, még akkor is, ha minden a mobil tulajdonosa mellett szól. Erika asszony céges telefonjairól például az ugyanazért a kocsiért folyó versenybe mentek SMS-ek – állítása szerint akkor, amikor a készüléket kikapcsolta. „Életemben nem vettem részt ilyesmiben, nem is tudtam róla. Ennek ellenére amikor hétfőn reggel bekapcsoltam a telefonokat, egymás után érkeztek a válaszüzenetek, az egyik készülékre tizennégy. Reklamáltam a szolgáltatónál, de elutasító választ kaptam: ki kell fizetnem a számlát. Azt sem tudták megmondani, hogyan előzhetném meg a hasonló helyzeteket” – mondta Erika. A mobilszolgáltató ebben az esetben egyértelműnek látja a helyzetet. Szerinte egyszerűen lehetetlen, hogy kikapcsolt mobiltelefonról szöveges üzenetek menjenek el. Csakhogy ha a traktor esetében megtörténhetett a lehetetlen – pontosabban a szolgáltató rendszerének hibája –, miért volna ez kizárt bármelyik mobiltelefonnál? Az óvatosság mindenesetre nem árt, hiszen mobilszámaink – ha nem titkosak – bárkinek a rendelkezésére állnak. Boldog-boldogtalan hívogathat, ajánlatokkal bombázhat, játékra csábíthat, ráadásul az emelt díjas SMS-eken alapuló nyereményjátékok úgy vannak kitalálva, hogy általában csak a kapott szöveget kell visszaküldeni. Vagyis: nem kell választ írni, megadni a számot és igazolni a küldést, elég, ha a rendszer megbolondul, és máris oda-vissza mennek az SMS-ek. Ezt a lehetőséget ugyan a szolgáltatók nem szívesen ismerik el, de az általunk megkérdezett távközlési szakember szerint kizárni sem lehet.

Válaszok az el nem küldött üzenetekre
Van úgy, hogy ez sem elég, mert némely játékokban a bejövő, ún. válaszüzeneteket is az ügyféllel fizettetik meg. Egyik párkányi olvasónknak például hetvenhárom SMS-ben köszönték meg egy luxusnyaralásért folyó versenyben való részvételét – anélkül, hogy ő akár egyetlen üzenetet is küldött volna. „Utánanéztem az operátornál, az én számomról valóban egy SMS sem ment a megadott számra, ezért nem kell a válaszokat sem kifizetnem. Megkönnyebbültem, mert darabja két euró, de még utána is kaptam válaszokat. Egyrészt zavar a folyamatos pittyegés, másrészt idegesít a tudat, hogy ha ez megtörténhet, akkor a következő alkalommal akár soha el nem küldött SMS-ek árát is követelhetik tőlem” – mondja K. János. Még az övéinél is érdekesebb üzeneteket kap a pöstyéni Štefan F.: hetek óta egy televíziós játék résztvevőinek válaszai érkeznek a számára. „Három alkalommal magam is részt vettem a versenyben, beküldtem a válaszokat. Azóta vagy hatvan választ kaptam, fogalmam sincs, hogyan. A telefonszámom ugyan tartalmazza ugyanazokat a számjegyeket, mint a verseny emelt díjas száma, na de hány ilyen telefonszám van?” Remélhetőleg neki nem számlázzák ki a kéretlen válaszokat. De a történtek több kérdést is felvetnek. Elsősorban azt, mennyire megbízhatók az ilyen telefonos játékok, és ki viseli a felelősséget a hasonló gikszerekért. Aztán arról is érdemes volna beszélni, hol reklamálhat az, aki a versenybe küldött SMS-t, és utóbb megtudja, hogy az mégsem oda érkezett meg. Válaszok persze nincsenek, mert sem a nyereményjátékok szervezőinek, sem a mobilszolgáltatóknak nem érdekük a téma bolygatása. Számunkra pedig a legkézenfekvőbb megoldás, ha emelt díjas számot még véletlenül sem hívunk, ilyen versenybe nem kapcsolódunk be, ha pedig mégis megköszönnék a részvételünket, azonnal tisztázzuk a dolgot. Valószínű, hogy az addigi számlát úgyis ki kell fizetnünk, de nem mindegy, hogy mekkora. Mint ahogy az sem, hogy a jövőben érnek-e még hasonló kellemetlen meglepetések, mert a tapasztalat azt mutatja, hogy aki egyszer már tiltakozott a szolgáltatónál, azt a továbbiakban megkímélik a játékos üzenetektől.
-------------------------------------------

Kiemelés
Ha az adott telefonról többször hívták az emelt díjas számot, nagyon nehéz bizonyítani, hogy ez nem történt meg

1700 eurós telefonszámla – semmiért?
A verebélyi Alena Kaločaiová gyanúsan gyarapodó telefonszámláit a rendőrség vizsgálja, és lehet, hogy csak a bíróság fogja eldönteni, ki kell-e fizetnie több mint 1700 eurót. Az asszony ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy nem telefonált ennyit, sőt a kérdéses időszak egy részében nem is volt használható a készüléke. Az operátor viszont azt állítja: valószínűleg más szolgáltatóhoz irányították át a hívásokat, ezért lett a végösszeg ilyen magas.
„Tavaly június óta minden hónapban magasabb volt a számlám, és tudtam, hogy annyit nem telefonáltam, ezért nem is fizettem ki – mondta el lapunknak Alena asszony. – Amikor bementem a szolgáltatóhoz, azt mondták, hogy át voltak irányítva a hívások, és az SMS-ek is, de most már beállították a telefonomat, minden rendben lesz. Törlesztettem a számlákat, újra bekapcsolták a telefonomat; erre decemberben kaptam egy SMS-t, hogy a havi átalányt 664 euróval léptem túl. Januárban megint jött egy SMS 620 euróról, amelyet öt nap alatt telefonáltam volna el. Ismét bementem a szolgáltatóhoz reklamálni, de csak azt a választ kaptam, hogy valószínűleg a SIM kártya újraaktiválásakor történt hiba. Természetesen nem voltam hajlandó kifizetni a számlát, így megint kikapcsolták a telefonomat.” A legnagyobb meglepetés azonban még csak ezek után érte Kaločajékat. Kiderült, hogy telefonjukról akkor is ment hívás, amikor azt már kikapcsolta az operátor. A nyilvántartás szerint az 1758 eurós december–januári számla úgy jött össze, hogy egy nap harmincszor is hívtak egy számot, órákig beszélgettek, SMS-ek tucatjait küldözték emelt díjas számokra, sőt valami csoda folytán akkor is telefonáltak, amikor már a SIM kártya is a szolgáltatónál volt.
A teljes képtelenségre most a rendőrség keresi a magyarázatot: csalás gyanújával indított eljárást, és hatósági szakértő bevonásával vizsgálja a rejtélyes hívások eredetét. Alena asszonynak addig nem kell kifizetnie a számlát, amíg tart a vizsgálat, de ha a szakértő is arra a következtetésre jut, hogy márpedig ő telefonált, legfeljebb részletfizetést kérhet.



Töröljük ki a kéretlen SMS-eket!
Elég, ha a rendszerben valamilyen zavar áll be, vagy hackerek játszadoznak, és számok ezreiről mehetnek hívások vagy üzenetek a tulajdonosok tudta nélkül. Ez ellen egyszerűen nem lehet védekezni; szakemberek szerint is csak annyit tehetünk, hogy a játékra buzdító SMS-eket azonnal kitöröljük, kimenő hívásainkat pedig folyamatosan ellenőrizzük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?