Vezethet a cukorbeteg?

<p>A krónikus betegségek befolyásolhatják a gépkocsivezető teljesítőképességét. Így a diabétesz is, de ha ellenőrzés alatt tartják, nincs akadálya annak, hogy valaki jogosítványt szerezzen, autót vezessen.</p>

A legtöbb cukorbeteg gond nélkül volánhoz ülhet, egyeseknél viszont rosszullétet okozhat a vércukorszint lezuhanása (hipoglikémia; ilyenkor a vénás vérből meghatározott cukorszint 3,5 mmol/l alatt van). Ha a betegnek cukrot adunk, a rosszullét gyorsan megszűnik. A magas vércukorszint, főként a hiperglikémiás kóma jóval veszélyesebb: kórházi ápolást igényel. Nagy problémát okozhatnak a diabétesz szövődményei, főként a szemészetiek, amelyek a legsúlyosabb esetben vaksággal végződhetnek, de az idegrendszeri, szív- és érrendszeri betegségek is veszélyesek.

Ha a gépkocsivezető tudatában van diagnózisának, elindulás előtt ajánlatos gondoskodnia arról, hogy ne következzen be hipoglikémiás állapot. Ilyen esetben ugyanis csökken a figyelme, reakcióképessége, nehezére esik az összpontosítás, s ezzel nemcsak magát, hanem útitársait és a közlekedés többi részvevőit is veszélyezteti.

 

Mi a helyzet nálunk?

 

* Maga a cukorbetegség nem lehet általános kizáró ok gépkocsivezetés szempontjából

* A gépjárművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról rendelet intézkedik. Ez megfelel a vezetői engedélyekről szóló európai parlamenti és tanácsi irányelveknek, tehát Európában mindenütt ugyanolyan feltételekkel bírálják el a járművezetői alkalmasságot.

* Kizáró ok az lehet, ha a beteg nem tudja állapotát megfelelően ellenőrzés alatt tartani, vagy ha a cukorbetegséggel kapcsolatban súlyos szövődmény alakult ki nála, s ez veszélyezteti a járművezetés biztonságát (szemprobléma, idegkárosodás).

* Egészségi alkalmasságról szóló igazolásért a körzeti orvoshoz kell fordulni.

 

A hipoglikémia tünetei

• Kézremegés

• Hideg verejtékezés

• Éhségérzet

• Elfehéredés

• Erős szívdobogás

• Nehezére eshet a figyelem, összpontosítás, kettős látás is előfordulhat

 

Tanácsok cukorbeteg vezetőknek

  1. Mielőtt gépkocsiba ül, mérje meg a cukorszintjét. Ha alacsony, vegyen be egy glükóztablettát, vagy fogyasszon valamilyen édes ételt vagy italt!
  2. Ne induljon el mindaddig, amíg nem áll vissza a normál érték.
  3. Ha útközben mégis úgy érzi, hogy vércukorszintje leesik, azonnal húzódjon le az út szélére, és amint lehet, állítsa le az autót! Húzza ki az indítókulcsot, és üljön át a szomszédos ülésre. Erre azért van szükség, hogy esetleges rendőri ellenőrzéskor elkerülje azt a gyanúsítást, hogy gyógy- vagy kábítószer hatása alatt áll.
  4. A cukorbeteg hipoglikémiás rosszullét esetére mindig tartson magánál az autóban valami édeset: kocka- vagy szőlőcukrot, magas szénhidráttartalmú kekszet, müzliszeletet, gyümölcsöt vagy magas cukortartalmú gyümölcslevet.
  5. Ezek olyan helyen legyenek, amely a vezetőülésről könnyen elérhető.
  6. Jegyezze fel vércukorszintjének értékét és az elfogyasztott szénhidrát mennyiségét. Balesetkor ez fontos dokumentáció lehet.
  7. Ha jobban érzi is magát, még várjon pár percet, mielőtt újra útnak indul.
  8. Fél óra múlva álljon meg, s ismételje meg a mérést!
  9. Hosszabb út esetén kétóránként iktasson be pihenőt. Közben egyen valamit, és az sem árt, ha megméri a vércukorszintjét.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?