Várandósság, elválasztódás, munkába állás

<p>Miért jó szoptatni? Milyen kedvező testi-lelki hatása van a babára és a mamára? Sorozatunkban <strong>Morvay Iveta</strong> szoptatási tanácsadóval igyekszünk segítséget nyújtani az anyukáknak, biztatni őket arra, hacsak tehetik, ne mondjanak le gyermekük táplálásának e természet adta csodálatos módjáról.</p>

A szülés után általában mikor várható a havivérzés újbóli megindulása?

Hat hét után is jelentkezhet, általában azonban egy év múlva, némely anyukáknál pedig csak a szoptatás befejezése után jön meg.

A szoptatás intenzitása miként hat a menstruációs ciklusra?

Nagy hatással van rá. Az anya hormonszintjével van kapcsolatban, amely minden mamánál más – e szerint alakul a ciklus is. 

Változik a tej íze, mennyisége ezeken a napokon?

A tej mennyisége még a tisztulás jelentkezése előtt csökken. Ez pár napig gondot okoz a babának, ilyenkor sztrájkolni szokott. Nem szabad feladni a szoptatást, pár nap alatt visszaáll a rend. A korai menzesz a tejmennyiség csökkenésére utal, annak következménye (rossz a technika, hosszan alszik a baba, cumizik a mellen stb.). A tej íze egész szoptatási időszak alatt változik, attól függ, mit eszik az anya.

Teherbe lehet esni szoptatás alatt?

Igen, ha már nem szopik a baba legalább három-négy óránként, vagy kimarad hat óra, azaz ha átalussza az éjszakát. Ilyenkor már nem egyenletes az anya prolaktinszintje, és már nem véd a terhesség ellen.

Várandósság esetén meddig szoptathat a kismama?

Ha veszélyeztetett volt az előző terhesség, biztosan nem ajánlanám. Elvileg a terhesség alatt is megengedett, ám nagy a vetélés kockázata: szoptatás alatt az oxitocin hormon segít a tej kilövellésében, de méhösszehúzódásokat is kivált. Terhesség alatt megváltozik a tej íze; ilyenkor maguktól leválasztódnak a babák, elutasítják a mellet. De folytatható is a szoptatás, ha nem okoz problémát, szülés után pedig tandemben szopnak a babák, egymás után, a higiénia megtartásával, az újszülött előnyben részesítésével.

Ha az anyuka bármilyen ok miatt már nem szeretne tovább szoptatni, hogyan tudja elapasztani a tejét? Egyáltalán magától is abbamaradhat a tejtermelés?

Egyéves kor alatt nem beszélünk természetes elválasztódásról, addig az sztrájk. A babák általában maguktól leszoknak a mellről. Amikor a gyermek már nem szopik gyakran, elkezd apadni a tej. Az apasztást fokozatosan kell kezdeni, hogy ne okozzon lelki traumát a kicsinek, a »nem tiltom, de nem is kínálom« elv alapján. Az anya próbálja meg eltolni az etetés megszokott idejét, ne a szokásos helyen etesse a gyermeket, vagy éjszaka ne aludjon mellette, délután pedig egy darabig más altassa. Ilyenkor nagyon jól beválik az egy hét a nagymamánál anya nélkül megoldás.

A mama munkába állásának nem kell feltétlenül a szoptatás abbahagyását jelentenie; persze sok múlik azon, meg tud-e egyezni munkaadójával, hiszen nálunk ez még kevésbé elterjedt gyakorlat. Milyen feltételeket kellene biztosítani számára?

Ha az anya úgy dönt, hogy munkába állna, el kell gondolkodnia, hogyan tovább. A kötetlen munkaidősök vagy az otthonról bedolgozók előnyben vannak. Ők bármikor megoldhatják a szoptatást. Lehetőségét azonban alkalmazásban is biztosítani kellene erre megfelelő helyen, időszakonként, s az anya nem kötelezhető például éjszakai műszakra.

Köszönöm hasznos, ösztönző, felvilágosító tanácsait. Remélem, sorozatunkkal sikerült meggyőzni a kismamákat, hogy minden nehézség ellenére megéri szoptatni.

A szoptatásról mindenképpen beszélni kell már a terhesség alatt, nem elég csak a szülés után. Jó, ha az anyuka ismeri a szoptatás élettanát, hallott a lehetséges problémákról, megelőzésükről vagy éppen orvoslásukról. Szülés után hirtelen nagyon sok információt kap, óráról órára változik a tejtermelés folyamata; ez néha kétségbe ejti az újdonsült mamát, bizonytalanná válik. Ha azonban ismeri a természetes folyamatot, türelmesebben kivár.

Minden leendő anyukának sok-sok türelmet, kitartást kívánok, hogy a szoptatás ideje sikerélményekben gazdag legyen, hiszen minden újszülöttnek joga van anyatejet kapni.

 

 

Mindennapi szellemi táplálékunk, a mese,

avagy mit olvassunk két eltérő korú és nemű testvérnek?

 

Nálunk akkor kezdődött a vetélkedés az olvasnivalóért, amikor már a lányom is elég nagy lett ahhoz, hogy reggel ébredés után a könyvespolcnál húzza fel magát álló helyzetbe. A két testvérnek még falat sem volt a szájában, de már egymást lökdösve rángatták ki a szekrényből a nekik tetsző könyveket. Balázs ötévesen még dínós korszakát élte, s mi balga módon megvettük neki az Őslények enciklopédiáját, amelyet aztán megállás nélkül olvashattunk neki. Sára alig egyévesen még a kemény lapos, állatkás, verses leporellók bűvöletében élt. Eddig mindent megoldottunk, tudtunk együtt játszani, enni, az ölemben is elfért két gyerek, de egyszerre kétfélét hogy olvassak?

Hát meséljünk fejből! Ahogy az okosak ajánlják, a gyerekek életéből vett mindennapi történetekkel próbálkoztam. „Rólam ne mesélj – volt Balázs válasza –, vagy mesélj, de akkor Sára ne legyen a történetben. Mesélj inkább Frakkról és a karnisról!” Sára nem mondott semmit, mivelhogy még alig beszélt akkor, de továbbra is kitartóan hozta a leporellóit. Ekkor hallottam a mindent tudó Vekerdy doktortól Bartos Erika sorozatáról, az Anna, Peti és Gergőről. A kisgyerekek mindennapjairól szóló kedves, derűs történetek rögtön belopták magukat családunk minden tagjának a szívébe. A kritikus nagyfiúnak is tetszettek a mindnyájunkról szóló mesék, a kicsi is szívesen hallgatta őket, szerettük a színes rajzokat, s jól megnéztük a történetek végén a fényképet, amelyek bizonyították, hogy így volt, igaz volt. Szépen sorba meg is vettünk vagy tíz kötet Anna-Petit és persze megannyi Bogyó és Babócát. Egyfolytában ezeket kellett olvasni; néha már úgy éreztem, inkább a Tolsztoj összes fél lábon állva. Ahogy nőttek a gyerekek, a klasszikusok, úgymint Boribon, Kippkopp, Misi mókus, Cini-cini muzsika és a többi mellett jöttek a nagyszerű kortárs szerzők is. Berg Judittól a Panka és Csiribí sorozat, később a talpraesett egérmatróz, Rumini történetei. Szeretjük Varró Dani és Lackfi humorát, de a jó öreg Kányádi Sándor bácsi verseit is. A Friss tinta! mai gyermekverseinek naprakész és merész hangvételét is kedveljük.

Ahogy megnőttek a porontyok, eljött a nagy, klasszikus népmesék ideje is – amelyek a közhiedelemmel ellentétben nagyobbacskáknak valók –, elsőként természetesen a Grimm fivérektől és Benedek Elek apó gyűjtéséből származók. Ezeket venni sem kellett, mert még az enyémek is megvannak kifogástalan állapotban és nagy mennyiségben.

Balázs most nagyfiú, az autós szaklapokat már egyedül olvassa, Sára is csodás, maga költötte meséket mond fejből, de az esti vagy éppen reggeli, délutáni összebújós mesélések korszaka remélem, még sokáig megmarad családunkban.

Dobsa Fodor Mónika

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?