Válás utáni hercehurca

1. Meddig húzhatja a házeladást a másik fél? Se kifizetni nem tud, se eladni nem engedi. Lehet ezt? 2. Hány gyermeklátogatás akadályozása szükséges ahhoz, hogy megbüntessék a szülőt, anyát? A másik szülő pontosan fizeti a tartásdíjat. Új törvény életbelépéséről tudunk január 1-től. 3.

1. Meddig húzhatja a házeladást a másik fél? Se kifizetni nem tud, se eladni nem engedi. Lehet ezt? 2. Hány gyermeklátogatás akadályozása szükséges ahhoz, hogy megbüntessék a szülőt, anyát? A másik szülő pontosan fizeti a tartásdíjat. Új törvény életbelépéséről tudunk január 1-től. 3. Hol lehet hozzájutni hazugságvizsgálathoz, és mennyibe kerül? Így napvilágra kerülne az igazság, véget lehetne vetni a sok hamis vádaskodásnak és a lefizetett tanúknak. 4. Szeretnék többet tudni a DNS-vizsgálatról. Hova kell menni, mibe kerül?
Nagy előrelépés volna számomra, ha legalább ezekre a kérdésekre tudnám a választ. Előre is köszönöm segítségüket.
Jelige Vasárnap

Válás utáni hercehurca
Leveléből nem derül ki, hogy elváltak-e, s döntött-e a bíróság a vagyonelosztásról, a gyermek felügyeletéről és a láthatásról. Ez fontos körülmény, mert ha bírósági határozat létezik, már tisztázottak a játékszabályok, és ezeknek kell akár hatósági segítséggel is érvényt szerezni. Vegyük sorra a kérdéseit:

1. Ha a ház a házastársak osztatlan közös tulajdona, és a válás után nem tudnak megegyezni a vagyonelosztásról, erről is a bíróság határoz. A döntést kérni kell, legkésőbb a válás jogerőre emelkedésétől számított három éven belül. Ilyenkor a bíróság figyelembe veszi, ki milyen mértékben járult hozzá a vagyon szerzéséhez, gyarapításához, mennyire vette ki a részét a gyermekek neveléséből. A gyermekekre való tekintettel a lakást, házat gyakran az anyának ítéli meg. Az ingatlanokat sokszor nem lehet egyenlő arányban elosztani, ezért a bíróság azt, aki nagyobb részt kapott, a másik fél kárpótlására kötelezheti. Ha a válástól számított három éven belül egyik fél sem kéri az osztatlan közös tulajdon rendezését, az ingóságok – bútor, kerékpár, elektromos berendezések stb. – annak tulajdonában maradnak, aki használja őket, az ingatlanokat pedig fele-fele arányban osztják el. A bíróság elrendelheti azt is, hogy aki megtartja az ingatlant, a másik félnek fizesse ki értékének a felét, de határidőt nem szokott szabni. Magyarán: a házeladás akarat és megegyezés kérdése, a hatóság senkit sem kényszeríthet arra, hogy eladja a házát.
2. A gyermek elhelyezéséről és a láthatásról szintén a bíróság dönt, s határozatát mindkét félnek meg kell tartania. Az anya csak akkor tagadhatja meg a gyermek kiadását vagy akadályozhatja a látogatást, ha nyomós oka van rá. Ilyen pl., ha az apa nem a megbeszélt időben érkezik, nincs olyan állapotban, hogy gondoskodni tudna a gyermekről, nincs az autójában gyermekülés, esetleg a gyermek beteg – ezt orvosi igazolással kell alátámasztani és ilyenkor másik időpontot kell egyeztetni. Az apának a gyermek láthatásához még akkor is joga van, ha nem fizeti a tartásdíjat. Ha az anya nem teszi lehetővé, az apa a rendőrség kihívásával szerezhet érvényt jogainak – más kérdés, hogy kiteszi-e gyermekét ilyen megrázkódtatásnak. Az anyát nem büntetik meg, amiért megtagadta a láthatást, de az apa nagy eséllyel kérheti a bíróságon a felügyeleti jogot vagy a megosztott felügyeletet. Utóbbinak az a lényege, hogy a két szülő egyforma mértékben vállal részt a gyermeknevelésből. A bíróság a szülő vagy szülők kérésére, pszichológus és szociális kurátor szakvéleménye alapján, a gyermek meghallgatása után dönthet erről a nevelési formáról. Ugyancsak a bíróság szabja meg azt, milyen hosszú időt tölt a gyermek egyik vagy másik szülőnél. A megosztott felügyelet kizárt, ha a szülők olyan távol laknak egymástól, hogy a gyermek nem látogathatná folyamatosan ugyanazt az iskolát, orvost, megszokott szakköreit stb. Mivel a szülők ilyenkor azonos mértékben gondoskodnak a gyermekről, egyikük sem köteles tartásdíjat fizetni. Ha valamelyiküknek kiemelkedően magasabb a jövedelme, hozzájárulhat a másiknak a gyermekneveléssel kapcsolatos kiadásaihoz – ennek mértékét szintén a bíróság határozza meg.
3. Szlovákiában több magáncég is végez hazugságvizsgálatot. Ilyen például az Akrus (telefonszáma 02/43 33 77 45) vagy az Igazmondást Ellenőrző Intézet (Inštitút overovania pravdovravnosti, telefonszáma 02/20 70 36 50). A hazugságvizsgálat ára 700 és 1000 euró között mozog.
4. Apasági DNS-tesztet is több hazai magánlaboratóriumban végeznek, az egyik ilyen a pozsonyi DNA Test Kft. (telefonszáma 02/45 24 12 68). A vizsgálat 99,99%-os bizonyosságot garantál; az ára 150–180 euró.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?