Tegyünk szert némi élelmiszer-ismeretre!

Új rovatot indít a Vasárnap: ezentúl rendszeresen jelentkezik a táplálkozási tanácsadó. Feladata, hogy segítsen a megfelelő étrend összeállításában és a helyes étkezési szokások kialakításában.

Új rovatot indít a Vasárnap: ezentúl rendszeresen jelentkezik a táplálkozási tanácsadó. Feladata, hogy segítsen a megfelelő étrend összeállításában és a helyes étkezési szokások kialakításában.

Amit naponta megeszünk, annak nemcsak táplálónak, hanem egészségünk szempontjából biztonságosnak is kell lennie. Ugyanis az élelmiszerek a termesztés, gyártás, szállítás folyamán, de akár a saját konyhánkban is olyan mértékben szennyeződhetnek, hogy megbetegítenek bennünket. Veszélyes lehet a helytelenül megválasztott főzési mód, és a helytelen ételpárosítás is árthat. Nem egészséges, nem kifogástalan minőségű, szennyezett élelmünkkel, rossz táplálkozási szokásainkkal mi magunk betegítjük meg magunkat. Akinek van élelmiszerismerete, az választani is tud. A minőségit, azt, ami építi, nem pedig leépíti szervezetét.

Élelmiszer-biztonság
általánosan tapasztalható az információhiány. Hiszen annak ellenére, hogy élelmiszert mindenki fogyaszt, erről nem tanulunk az iskolában. Tőlünk nyugatabbra viszont igen! Az utóbbi 10 évben megváltozott az európai élelmiszer-politika, -jog és -szabályozási elvek. A szemléletváltozás kulcsa, hogy a 21. században előtérbe került a felelősség kérdése. A gyártók tisztességére, jóindulatára van bízva, hogy a nyersanyag és feldolgozása olyan minőségű maradjon, mint mikor a hatósági engedélyeztetéshez árujukat bevizsgáltatták, és a gyártást megindították. Már nincs minden gyártó mellett minőség-ellenőrző laboratórium, ezért a termékek minőségének rendszeres ellenőrzése kivitelezhetetlen. Az EU élelmiszer-gyorsriasztó rendszere ugyan remekül működik, de nem képes mindent kiszűrni. Hiszen ha ellenőrzés nyomán az üzletek polcairól bevonnak is egy-egy terméket, gyakran már késő: addigra sokan fogyasztottak az ártalmas élelmiszerből.

A veszélyforrások kiszűrése
Az európai piac egységes, a termékek mozgása szabad. Ennek számos előnye van – pl. a fogyasztók sokkal nagyobb választékhoz jutnak –, viszont nagyobb az esélye annak, hogy egyes tisztességtelen gyártók széles körben hozzák forgalomba mindenféle bevizsgálás nélkül termékeiket. Az Európai Unión belül az élelmiszerlánc összes szereplője (a növénytermesztő, állattenyésztő, élelmiszergyártó, kis- és nagykereskedő, szállító) köteles kiépíteni az élelmiszer-biztonság saját belső ellenőrzési rendszerét (HACCP), melynek célja a veszélyforrások feltárása és kiszűrése. Vírusok, paraziták, mechanikus, biológiai, vegyi szennyeződések akár helytelenül megválasztott vagy alkalmazott technológia miatt is bekerülhetnek az élelmiszerbe. Bár az előállítók többsége tisztességes, nem minden vállalkozó tanúsít megfelelő felelősségérzetet. Ráadásul a világ keleti feléről hozzánk érkező élelmiszerek előállítási körülményeiről gyakorlatilag semmit sem tudunk!
Tudnunk kell választani. Nem okos dolog minden felelősséget átruházni a hatóságokra. A fogyasztó azzal, hogy nem vásárolja a nem megbízható terméket, igenis alakíthatja a piacot.

Utasítsuk el a kétes árut!
Nagyobb bevásárlásaink előtt érdemes tallózni a veszélyes termékek (nemcsak élelmiszerek) listájában – mert ilyen is van ám! Napjainkban a világ sok országában megszaporodni látszanak a csalással, hamisítással, emberi fogyasztásra alkalmatlan termékek forgalmazásával kapcsolatos ügyek. A konkurenciaharc és a nyereség utáni vágy túlnő az erkölcsi értékeken. A fogyasztónak olykor az egészségére ártalmas terméket is kínálnak, sajnos, akár olyan élelmiszereket is, melyek az életét veszélyeztetik. Becslések szerint világviszonylatban az élelmiszer-hamisítás nyeresége már meghaladja a kábítószer-kereskedelemét. A csalások nemzetközi, sőt a kontinensek határain is túlterjedő méreteket öltöttek. Ez a mindenáron haszonra való törekvés nemcsak korunk problémája: a történelmi források szerint már az antik Görögországban is folytak ilyen viták. Az élelmiszerhamisítás minden korban és minden társadalomban mély felháborodást keltő bűncselekmény volt, és szigorúan szankcionálták: a korábbi évszázadokban megszégyenítéssel, halálbüntetéssel járt.


A szerző, Nagy Éva mérnök, élelmiszervegyész, táplálkozási szaktanácsadó; szakmai tudására a Szlovák Műszaki Egyetem Élelmiszertechnológiai Karán, szakmai továbbképzéseken és több mint két évtizedes gyakorlati tapasztalata során tett szert. Élelmiszervegyészként élelmiszerek és nyersanyagaik laboratóriumi bevizsgálásával, minősítésével foglalkozik. Figyelemmel kíséri az élelmiszer-biztonság – minőség, valamint az egészség –, táplálkozás tudomány által igazolt legújabb összefüggéseit. Rovatában ezeket az ismereteket szeretné az olvasók számára összefoglalni.
A Vasárnap táplálkozási szaktanácsadója várja kedves Olvasóink észrevételeit, kérdéseit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?