Szent Zsófia városában

<p>Bulgária legkedveltebb úti céljai közé leginkább a tengerpart menti üdülőközpontok tartoznak, kevesebben választják a fővárost, Szófiát. Pedig érdemes meglátogatni. Kicsi, ám annál szebb és sokszínűbb belvárosa egy-két nap alatt felfedezhető.</p><p>&nbsp;</p>

Szófia közepén magasodik a város névadó szentjének szobra. Templomok gyűrűje veszi körül. Pár száz méterre van a Banja Bani mecset, a zsinagóga, egy katolikus és három ortodox templom. A központban négy vallás hat kultuszhelye található egymás közelében. Közülük az egyik legrégebbi a mecset, mely a török hódoltság idején, 1576-ban épült. Akkoriban hetven mecset szolgálta a muszlimokat, mára ez az egy maradt belőlük. Tervezője ugyanaz, mint az isztambuli Kék mecseté. Müezzin már nem szólítja imára a hívőket, hiszen alig vannak páran a városban.

Százötven méterrel odább áll a központi zsinagóga. A hatalmas, 32 méteres, hattornyú építmény az egyik legnagyobb zsidó imaház Európában. A 20. század elején épült. A második világháborúban bombataláltat érte. Szerencsére a bomba nem robbant fel, de a kár így is hatalmas volt, a könyvtár jelentős része megsemmisült. Egykor a zsidóságnak jelentős szerepe volt a város életében, a lakosság ötödét tette ki; mára a hitközség maroknyira zsugorodott.

Ismét százötven métert kell sétálni, hogy egy újabb vallás kultuszhelyét megnézhessük. A Szent József-székesegyház a katolikus híveket várja. Mise után özönlik is ki belőle jó pár, fiatal családok, fekete hívők, szegények és gazdagok. Úgy tűnhet, hogy a környéken ez a legfiatalabb templom. 2006-ban adták át, de története sokkal régebbre nyúlik vissza; azonban a második világháború nem kímélte. A 2002-es új alapkőletételnél az akkori pápa, II. János Pál is ott volt.

 

Ortodoxia

A Szent Szófia-szobor körül húzódó négyvallásos templomnégyszöget a katolikustól kétszáz méterre fekvő ortodox Szent Nedelja-templom zárja. Kívül-belül impozáns. Sejtelmes félhomály, hatalmas freskók, bódító tömjénillat. Ezen kívül még 52 ortodox templom van Szófiában. A legmonumentálisabb az Alekszandr Nyevszkij-székesegyház, mely a város egyik jelképe. A bolgár pátriárka katedrálisa, az ortodox vallás legnagyobb temploma. Aranyozott kupolái és hatalmas méretei lenyűgözőek. Alapkövét 1882-ben tették le, s az építkezés harminc évvel később fejeződött be. A környéken kiemelkedő jelentőségű a 4. században épült Szent György-templom, melyet az új kormányépület ölel körül.

Ezeken kívül még három egyház képviselteti magát templomaival a városban. Az evangélikusok, a görögkatolikusok és az orosz ortodoxok. Utóbbiak Csodatévő Szent Miklós-temploma mesebeli kastélyra emlékeztet.

 

Kossuth és az oroszok

A barátságos és nyitott Szófiában, ahol ennyi vallás elfér egymás szomszédságában, sok különlegesség van. A városban sétálva Лайос Кошут utcanévre lettünk figyelmesek. Kossuth a szabadságharc leverése után a mai Bulgária területén talált menedéket, s ez elég volt ahhoz, hogy a fővárosban utcát nevezzenek el róla. Az 1920-as években épült csodálatos Ivan Vazov Nemzeti Színház bécsi építészek munkája, akárcsak a zsinagóga, amelyet szintén osztrák építész álmodott meg.

Az oroszok ahova betették a lábukat, dicsőségüket és felszabadító békéjüket kőbe vésték. Szófiában is számos szovjet tetteket magasztaló beton emlékmű áll. Az egyik a Slavínhoz hasonít, a másikon Lenin elvtárs pózol, a harmadikon gépfegyveres asszonyok és kisgyereket szorongató katonák örülnek a felszabadításnak. Olyan az arcuk, mint a nálunk álló emlékműveken.

 

Milyenek a bolgárok?

Ha a kirakatok alapján kellene megmondanom, azt mondanám: nagyon szeretnek olvasni, hiszen ennyi könyvesboltot én még egy városban sem láttam. A nők csak bundát hordanak, és annyi cipőjük van, hogy óránként váltogatják őket. Szeretik az ékszert is, a minél feltűnőbbet. Hétvégenként bolhapiacon vásárolnak mindenfélét, például régi író- és fényképezőgépet, usánkát, náci- és szovjet kitüntetéseket. Mert itt harmadik birodalombeli jelvényt árusítani valamiért lehet.

Szófiában mindent lehet. Kelet és Nyugat határa ez, ahol a vallások, társadalmak, a múlt és jövő egyszerre van jelen. Ahol a templom előtt koldus kéreget, mögötte meg több ezer eurós autók parkolnak. Ahol a török, a roma és a bolgár gyerek az orosz emlékmű mellett felállított pályán gördeszkázik. Ahol az éttermekben dohányoznak a családanyák, gyerekeik mellett. Ahol az Esterhasi cukrászdában eredeti osztrák süteményt lehet kóstolni. Ahol a belvárosi sugárutak térkővel vannak lerakva. Ahol olyan, mint egy nyolcvanas évekbeli cirill betűs Pozsonyban.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?