Ősszel készüljünk a télre!

<p>Mögöttünk a nyár. A nappalok megrövidülése, az eső áztatta utak, ködös szakaszok növelik a közúti balesetek kockázatát &ndash; figyelmeztetnek a rendőrök. Nyár végén nem árt valamivel több időt szentelni az autónak. Gondolni kell arra, hogy a megfelelő őszi szervizelés a közelgő téli hónapokra is felkészíti. Ha nem fordítunk figyelmet rá, később jóval több pénzünkbe fog kerülni a szerviz, mint gondolnánk. Rendszeres gondoskodás esetén csak minimális kiadásokkal kell számolni.</p>

Az őszi hónapokban a közúti közlekedési balesetek jellemző oka, hogy a gépjárművezetők nem a megváltozott időjárási, látási és útviszonyoknak megfelelően vezetnek. A legtöbb problémát az útburkolat változó tapadóképessége és a látótávolság csökkenése okozza.

Lényeges, hogy mindenki felkészítse járművét a megváltozott körülményekre, és tisztában legyen azzal, hogy az őszi közlekedési viszonyok más vezetői magatartást követelnek.

 

Rövidebb ideig süt a nap

Azt már megfigyelhettük, hogy a napsugarak ebben az évszakban kisebb szögben érkeznek a Földre, jobban vakítva a járművezetőket – gyakran még a napellenző sem véd meg tőlük. Egyre korábban sötétedik, nehezebb szabad szemmel elolvasni a közlekedési táblákat, ezért gyakrabban van szükség a gépjármű fényszóróira.

Bár nálunk éjjel-nappal bekapcsolva kell tartani a világítást, ősszel jobban oda kell figyelni a lámpák tisztaságára. Tisztán tartásuk nemcsak azért fontos, hogy optimális távolságot világítsanak be, hanem azért is, hogy a többi közlekedőt ne vakítsuk el. Sokan nem tudják, hogy a szennyezett fényszóró felületek esetenként vakító hatást idézhetnek elő. Ne feledkezzünk meg a tartalékizzók beszerzéséről se!

 

Ellenőrizzük gépkocsink állapotát

A még aránylag napsütéses heteket használjuk ki kocsink műszaki állapotának ellenőrzésére. Lassan felkészíthetjük télre. Az őszi szervizelés ugyanis egyben a téli hónapokra való felkészülés is: aki mindent rendbe tetet, annak később már csak a nyári gumiabroncsokat kell téliekre cserélnie.

Az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése önmagában nem elég. A jól működő és „csíkmentesen” törlő ablaktörlőlapátok és a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő egyaránt az őszi közlekedés fontos kellékei. A legegyszerűbb természetesen, ha szervizbe visszük autónkat őszi ellenőrzésre: ott általában jutányos áron elvégzik a vizsgálatot, esetleg valamilyen kedvezményt is adnak rá.

 

Nem törődünk autónkkal

A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy egyre kevesebb ember hajlandó pénzt költeni gépkocsijának szervizelésére. A gazdasági válság, a pénzhiány s az egyre drágább üzemanyag idején nem akarnak ilyen fölöslegesnek tűnő kiadásokat vállalni.

„Nemcsak Pozsonyban, hanem egész Szlovákiában csökkent az érdeklődés a szervizek szolgáltatásai iránt. Ez nem azzal van összefüggésben, hogy kevesebb autót vásárolnak az emberek, hanem főleg azzal, hogy elhanyagolják gépkocsijukat – mondta Tomáš Velecký, egy fővárosi szerviz munkatársa. – Ha csak kisebb, kozmetikai javításokról volna szó, azt mondom, ám legyen; de egyesek manapság már a megpattant szélvédőket sem hajlandók megjavíttatni, nem akarják kicserélni a fékfolyadékot vagy téliekre váltani a nyári abroncsokat, s ezek a dolgok már szoros összefüggésben vannak a közlekedés biztonságával” – állítja a szakember.

 

Nem mindegy, hova visszük a kocsit

Mindenki maga dönti el, hogy márkaszervizbe vagy magánvállalkozóhoz viszi-e az autóját. Velecký szerint a magánszervizeknél néha fennáll a veszély, hogy nem tartják meg a gyártó által előírt eljárásokat, s gyakran az elvégzett munkáról sem adnak igazolást. Magyarán: nem biztos, hogy mindent megvizsgálnak, amit kell.

A műszaki vizsgálat ára egyébként régiónként változik, s nemcsak a kocsi típusától, hanem a szerviztől is függ. Ősszel azonban nagyon sok helyen különböző kedvezményeket kínálnak, melyekkel sok pénzt megtakaríthatunk. Legalábbis az ellenőrzésen spórolhatunk, amelyért ilyenkor rendszerint csak minimális összeget kérnek.

 

Mire érdemes odafigyelni?

 

1. Gumiabroncsok. A nyári idény után érdemes ellenőrizni a profilmélységüket. Minél kopottabbak a barázdák, annál jobban csökken a vízelvezető képességük. Szakértők szerint kockázatos olyan gumikkal vezetni, amelyek profilmélysége 5 milliméternél kisebb. A törvény ugyan a korábbi 1,6 milliméter helyett kerek 3-at ír elő, de jobb, ha ennél mélyebbek a barázdák. Ha van pótkerekünk az autóban, annak állapotát is ellenőrizzük.

 

2. Fékek. A fék a biztonságos vezetés szinonimája. A rendszer működésének ellenőrzése nem luxus. Ha az autó jobb és bal oldalán nem fékeznek a kerekek egyenletesen, sokkal könnyebben megcsúszhatnak. Fontos a fékfolyadék hőfokának ellenőrzése is. Ha 130 Celsius-foknál alacsonyabb, azonnal le kell cserélni.

 

3. Ablaktörlők. Az esős időszakban csak a jól működők tartják fenn a tökéletes kilátást. Kerüljük az olcsó gumikat, amelyek legfeljebb fél óráig működnek rendesen, ne sajnáljuk a 10-15 eurós kiadást a minőségi ablaktörlőre. A modernek már jelzik, hogy elhasználódtak: ha a gumi sötétkék színe pirosra változott, eljött a csere ideje.

 

Esős időben óvatosabban!

* Nagyobb követési távolságot kell tartani, hiszen ilyenkor rendkívül gyakoriak az „utoléréses” balesetek, koccanások. Általában lassúbb haladás és óvatosabb, körültekintőbb vezetés szükséges a megelőzésükhöz.

 

* Vigyázni kell az úttest mellett haladó gyalogosokra – lakott területen belül és kívül egyaránt –, a kijelölt átkelőkön mindenkor elsőbbséget kell adni a gyalogosoknak, s azzal is számolni kell, hogy az úttestre gyakran lépnek váratlanul figyelmetlen emberek.

 

* A gyermekek különösen az iskolák környékén vannak nagyobb veszélynek kitéve. Nem árt tudni, hogy rossz időben a gyalogosok általában kevésbé körültekintők, hiszen mielőbb célhoz szeretnének érni.

 

* A kerékpározókat is nagyobb veszély fenyegeti. A tapasztalat szerint ugyanis gyakran figyelmen kívül hagyják a láthatósági elemek viselését előíró rendeleteket. Az ilyen felelőtlenség könnyen tragédiát okozhat.

 

* Rossz látási viszonyoknál az út szélén haladó kerékpárosnak láthatósági ruhadarabokat vagy ruhakiegészítőket kell hordania. Lakott területen kívül minden kerékpározónak kötelező a bukósisak használata, a 15 évesnél fiatalabbaknak lakott területen is.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?