Mielőtt útra kelünk

Akik olyan szerencsések, hogy idén is megengedhetik maguknak a külföldi nyaralást, azoknak az eddiginél is több körülményre kell odafigyelniükAmellett, hogy már a csecsemők számára is kötelező az útlevél, csökkent a repülőre felvihető csomagok súlya, és még szerencse, ha a tervezett időben el tudnak

Akik olyan szerencsések, hogy idén is megengedhetik maguknak a külföldi nyaralást, azoknak az eddiginél is több körülményre kell odafigyelniük
Amellett, hogy már a csecsemők számára is kötelező az útlevél, csökkent a repülőre felvihető csomagok súlya, és még szerencse, ha a tervezett időben el tudnak repülni, mert a Pozsonyból charterjáratokat indító társaságnak nincs elég gépe. Ajánlatos elutazás előtt folyamatosan figyelni a híreket is, nehogy zavargásokba, háborús vagy földrengés sújtotta övezetbe tévedjenek.

800 eurót költünk a nyaralásra
A bonyodalmak nem szegték kedvét a lakosságnak, az Eurobarometer felmérése szerint 33 százaléka idén is elmegy nyaralni, és ennek fele, mintegy egymillió ember külföldön tölti szabadságát. Lehet, hogy ez nem tűnik túl magas számnak, de a gazdasági válság ellenére százezerrel több, mint tavaly, és ebben a tekintetben Európában az élvonalba tartozunk. A háztartások csaknem 60 százaléka ugyan elsősorban a nyaraláson takarékoskodik, de akinek telik rá, az utazik. Sőt, sokkal többet költ el egy-két hét alatt, mint a havi keresete, pedig tőlünk nyugatra az utóbbi a mérce. Míg az átlagos angol, francia vagy német polgár semmiképp sem áldozna több pénzt a szabadságára, mint amennyit egy hónapban megkeres, a szlovákiai lakosok fejenként 800 eurót költenek rá, Nagy többségük idén is Horvátországba megy, a bizonytalan helyzet miatt némileg csökken az érdeklődés Tunézia és Spanyolország iránt. Az uniós államok közül a szlovákiai turisták körében Olaszország a legnépszerűbb, az üdülést tervezők 10 százaléka választotta. A sorban Bulgária (9%), majd Cseh- és Görögország (8-8%) következik.
A felmérés ugyan nem tért ki külön a Dél-Szlovákiában élők nyaralási szokásaira, de köztudott, hogy nagyon sokan üdülnek a Balatonnál és a magyarországi gyógyfürdőkben is. A nem uniós tagországok közül már hagyományosan Horvátország, Egyiptom és Törökország a legnépszerűbb. A lakosság 37 százaléka ugyan tervezi, hogy elutazik valahová, ám romló anyagi helyzete miatt kénytelen módosítani eredeti terveit, vagyis szerényebb célt választ, kevesebbet költ, vagy eleve rövidebb időre utazik el. Ez önmagában még nem baj, a rövidebb, de nagyobb odafigyeléssel megszervezett szabadság is lehet nagy élmény, a lényeg minden esetben az, hogy a kifizetett pénz egyenes arányban álljon azzal, amit végül kapunk.

Egyiptom biztonságos
Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy mit mennyiért veszünk meg. A csökkenő érdeklődés miatt például Görögország és Egyiptom is viszonylag olcsó, még négy-öt csillagos szállodákban is! Az sem véletlen, hogy már a nyaralók harmada maga szervezi meg az utazását. Az internet világában ez egyszerű és sokkal olcsóbb, mint közvetítőkre bízni a dolgot. De akik megszokták, hogy az utazási irodában mindent elintéznek helyettük, azok is válogathatnak – ma már sokan eleve magyarországi vagy ausztriai ügynökségek mellett döntenek, és ugyanolyan vagy még alacsonyabb áron magasabb színvonalú ellátásban van részük, mint a hazai utazási irodák ügyfeleinek. A kínálat bőséges, de mielőtt választunk, nem árt tudni, mire számíthatunk, ha nem alakul minden azt elképzeléseink szerint.
Az Egyiptomban, főleg a Sínai-félsziget északi részén folytonosan változó belpolitikai helyzet miatt sokkal kevesebben utaznak ebbe az országba, és azok is aggódva figyelik a fejleményeket, akik már befizettek az útra. Bár a tüntetések és zavargások mindennaposak, az ottani hatóságok szerint a nyaralóhelyek biztonságosak, épp csak Kairót ajánlatos elkerülni. A szlovák külügyminisztérium sem adott ki figyelmeztetést, hogy nem ajánlja az Egyiptomba való utazást, ezért akik szeretnék lemondani a kifizetett nyaralást, nem számíthatnak arra, hogy hiánytalanul visszakapják a pénzüket. A szerződésbe foglalt törlési díjat meg kell fizetniük, még akkor is, ha az ország bizonyos területei veszélyesek, az viszont, ahová ők utaznak, biztonságos. Ilyen jelenleg Sharm el Sheikh, Taba, Dahab és Hurghada; de a turisztikai központok elhagyását maguk az egyiptomiak sem javasolják. A külügyminisztérium, hogy vészhelyzet esetén segíteni tudjon, minden szlovák állampolgárnak azt ajánlja, elutazás előtt töltse ki a tárca honlapján (www.mzv.sk) található regisztrációs űrlapot.

Görögországban euróval fizet
Ha valamelyik országban veszély fenyegeti a turistákat – a külügyminisztérium szerint ilyen Szíria, Líbia, Pakisztán, Irán, Irak, Jemen, Afganisztán és a velük szomszédos országok határövezetei –, az utazási iroda köteles visszafizetni a pénzt. Ajánlatos még a szerződés megkötése előtt utánanézni, van-e biztosítása arra az esetre, ha az út meghiúsul. Ha nincs, akkor az iroda másik úti célt szokott ajánlani, de ezt az ügyfél nem köteles elfogadni. Egyiptom mellett a legnagyobb bizonytalanság Olasz- és Görögországot övezi – előbbit az északi területeket sújtó földrengés, utóbbit a súlyos gazdasági válság és az euróövezetből való kilépés lehetősége miatt. A külügyminisztérium szóvivője, Boris Gandel szerint Róma és a többi turistacélpont biztonságos, de aki Emilia Romagnába, Bologna és Milánó környékére készül, annak ajánlatos utánanéznie, áll-e egyáltalán, és ha igen, statikailag mennyire biztonságos az az épület, ahol szállást foglalt, hogyan haladnak az eltakarítási munkálatokkal, stb.
A Görögországba utazók bármikor tüntető tömegekkel találkozhatnak, de a júniusi 17-i választások eredményéből kiindulva (az EU-tagságot és a megszorítások végrehajtását támogató erők győztek) attól egyelőre nem kell tartaniuk, hogy az eurót nem fogadnák el. Az utazási irodák szerint a vendéglősök, szemétszállítók vagy közlekedési cégek sztrájkjától sem kell félni, hiszen a görögök tudják, hogy a turizmus a legbiztosabb bevételük, és egyelőre nem is hallani rossz tapasztalatokról. A csökkenő érdeklődés miatt a görögországi utak 10-15 százalékkal olcsóbbak, mint tavaly, viszont a helyszínen magasabb árakra lehet számítani. A zavargások miatt tavaly Tunéziába is sokkal kevesebben utaztak, mint a korábbi években. Idén ugyan növekedett az érdeklődés, de sokan csalódtak. Piszkos tengerpartoktól, elhanyagolt vagy meg sem nyitott szállodákról számolnak be, az utazási irodák katalógusaiban közzétett képek sokszor köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. Aki Tunéziát választja, olyanoktól érdeklődjön, akik idén jártak az adott helyen, vagy legalább interneten böngéssze át a legutóbbi minősítéseket.

Napokat késhet a repülő
Ha az ismerősök által ajánlott úti célt kiválasztottuk, minden lehetséges biztosítást megkötöttünk, és a legkisebb gyermeknek is van útlevele, még akkor is érhetnek kellemetlen meglepetések a repülőtéren. Pozsonyból a szaúd-arábiai Sam Air és a cseh Travel Service charterjárataival lehet eljutni Bulgáriába, Görögországba, Törökországba, Egyiptomba, Marokkóba, Tunéziába, Spanyolországba és Ciprusra. Van, ahová két-három napos késéssel, mert a Sam Air az ígért három gép helyett csak kettőt üzemeltet, és az utazási irodák sok esetben kénytelenek megváltoztatni az indulások időpontját. A tisztességesebbek ilyenkor visszaadják ügyfeleknek az elmaradt napokért a pénzt, más időpontot, vagy helyszínt ajánlanak fel, de vannak olyanok is, amelyek arra hivatkoznak, hogy a szerződésbe belefoglalták: az indulás időpontja változhat. A Sam Air társasággal a Saturnak, Kartago Toursnak, Azur Reizennek, Aeolusnak és Orex Travelnek van szerződése, ha ezekkel utaznak, jól nézzenek utána, mikor indul a gépük, nehogy napokat töltsenek a repülőtéren.
Ha a gép idejében indul, akkor már csak a poggyász leadásakor érheti az utasokat kellemetlen meglepetés. A legtöbb járatot üzemeltető Travel Service 20-ról 15 kilogrammra csökkentette a megengedett súlyt. A többletért fizetni kell, 23 kg-ig 30 eurót egy útra, ugyanennyit visszafelé. Ha a súlyfelesleget már az utazási irodában megfizetik, 20 eurót megtakaríthatnak. A fedélzetre változatlanul ötkilós kézipoggyászt vihetnek fel, a babakocsit ingyen szállítja az összes légitársaság.
Mindenre persze nem lehet előre felkészülni, ezért idén is érvényes, ami az előző években: a hibákat és hiányosságokat még a helyszínen jelentsék az utazási iroda munkatársának, vetessenek fel jegyzőkönyvet, és szükség esetén forduljanak a kereskedelmi felügyelőséghez. De főleg ne feledjék: az elégedettség záloga nyaraláskor is csak az elővigyázatosság lehet!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?