Megkérdeztük

fddf

Kérdéseinkre Nagy Anna, Bogár Zsuzsa és Mayer András válaszoltak.

Milyen problémákkal találkozni leggyakrabban az egyszülős családmodellben?

Válaszol Nagy Anna, az Egyszülős Központ vezetője

Amikor a párunkkal közösen neveljük a gyerekeket, el sem tudjuk képzelni, hogy mennyire más, amikor egyedül vagyunk. Szinte az élet minden területe megváltozik, ha válás vagy haláleset után egyedül marad az egyik szülő. Lehet, hogy új lakásba kell költözni, ahol – ha a szülők különváltak – nem állandóan lakik ott a gyerek. Az „egy hét itt, egy hét ott” konstrukció terjedésével külön megbeszélés – rosszabb esetben viták – tárgya az, hogy kinél mennyi időt töltsön. Az új lakóhely új iskolát, óvodát is jelenthet. Megváltozik a család anyagi helyzete – az egyszülős családok kb. felének életszínvonal-romlást is okoz a különválás. A nehezebb anyagi körülmények magukkal hozzák a megváltozott életminőséget is: a kevesebb – vagy egyáltalán semmilyen – nyaralást, a különórák csökkenését vagy elmaradását, a lehetőségek beszűkülését. A napi logisztika, amelyet korábban csak megoldott valahogy a két szülő, hirtelen az egyikük nyakába szakad. Hogy lehet 5-re úgy beérni mindennap az óvodába, hogy a munkaidő fél 6-ig tart? Hogy lehet a gyereket edzésre, kirándulásra, orvoshoz, iskolai programra elvinni, ha közben a munkahelyen is 100%-on kell teljesíteni? Hiszen az az egyszülős család, ahol az egyetlen szülő sem dolgozik, szinte biztosan szegénységre van ítélve.

A gyakorlati nehézségek mellett a lelki nehézségek is jelen vannak: a rengeteg változás, az új élethelyzet, az egymás után sorakozó (egyedül) megoldandó feladatok egy olyan pillanatban jönnek, amikor lelkileg is a padlón vagyunk, legszívesebben fel sem kelnénk reggel, de muszáj, hiszen vinni kell az életet – a sajátunkat és a gyerekét is.

Az egyik legnagyobb teher éppen a magány, az elszigetelődés. Hogy olyan pillanatban maradnak el rokonok, barátok, ismerősök, amikor a legnagyobb szükségünk volna rájuk.

Miként hat a marketing, a reklámkampányok a társadalom, a családszerkezet alakulására?

Válaszol Mayer András marketingszakértő

A marketingkampányokban található emberek mind szépek és vonzóak, a filmekben lévő szuperhősök pedig tökéletesek, a kampányok egytől egyig az élvezetről szólnak. A három összekapcsolódásának hatására a fogyasztókban kialakul a vágy a szépség, tökéletesség iránt, amelyet élvezni is szeretnének. Ez, együtt a fogyasztói társadalom mindent lecserélő, semmit sem megjavító gondolkodásával együtt oda vezet, hogy a párunktól, a szociális kapcsolatainktól is csak tökéleteset vagyunk hajlandók elfogadni. „Nem elégszem meg a párommal, mert bár tegnap még elég jó volt számomra, ma már van jobb is” – mondják. Így aztán egyre több a válás, kevesebb a házasság, mert már semmi sem tartós. Nagy felelősségük van a reklámkészítőknek, és ezzel ők is tisztában vannak. Ahogy korábban jellemzően gyermektelen vagy egygyermekes családokat láttunk a plakátokon és reklámfilmekben, ma már sztenderd lett a kétgyerekes család. Ahogyan a világméretű trendek (pl. környezettudatosság) hatnak a marketingre, úgy válnak a reklámok is egyre emberközpontúbbá.

Gyermekként lehet egyszerre két apát/anyát szeretni?

Válaszol Bogár Zsuzsa gyermekpszichológus

Gyakran hallom az elváltaktól, hogy szinte a meglopottság érzését élik át, amikor gyermekük megérkezik a másik szülőtől, és lelkesen meséli, milyen jól érezte magát. Miért tud ez ilyen fájdalmas lenni? Valóban jobban örülnénk annak, ha a gyerekünk szomorúan mesélné, hogy milyen rossz a másik szülőnél, mert ott őt nem szeretik, vele nem foglalkoznak? Ha szeretjük őt, nem annak örülünk, ha az élete boldog, nyugodt, kiegyensúlyozott?

Az, hogy a volt házastárs mellett van egy újabb szereplő, nem jelenti azt, hogy a vér szerinti anya vagy apa bármit is veszítene. Főleg a gyermek szeretetét nem. Ha biztosak vagyunk a szülőszerepünkben és a gyermekünkkel való kapcsolat stabilitásában, nem szabad félnünk attól, hogy volt házastársunk új párja „elveszi” őt tőlünk. Ugyanúgy, ahogy egy szülő szeretheti több gyerekét, egy gyermek is szerethet több szülőt. Nem két férőhelyes a kamra a gyermek szívében, amelyre nagy betűvel ki van írva, hogy SZÜLŐK. Miért ne férhetne el ott négy ember? Békében és egyetértésben. És ne feledjük: az, hogy mi ott vagyunk-e, nem másokon múlik, hanem csakis rajtunk!

A teljes írás a VasárnapLélek mellékletben jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?