Lehet egészségesen is!

Izgatottan, örömmel várjuk az ünnepet, a fenyő, a gyertya, a mézeskalács illatát, a család körében eltöltött szentesti vacsorát, a megrakott asztalt. Túl nagy a csábítás...

Csoda, ha az új év első napjaiban mérlegre állva három-négy kiló a felesleg?


Izgatottan, örömmel várjuk az ünnepet, a fenyő, a gyertya, a mézeskalács illatát, a család körében eltöltött szentesti vacsorát, a megrakott asztalt. Túl nagy a csábítás...


Csoda, ha az új év első napjaiban mérlegre állva három-négy kiló a felesleg? Hiába fogadkozunk karácsony előtt újra és újra, csak nem tudunk ellenállni a kísértésnek. Vagy legalábbis csupán az igazán vasakaratúak. Táplálkozási szakértők szerint nem csak a mennyiséggel van baj, sokkal inkább azzal, hogy mit is eszünk, s főleg: igyekezzünk a kalóriabevitelt elegendő mozgással ellensúlyozni! Mert az ünnep arra is alkalom lehet, hogy délelőtt vagy délután ne csak ücsörögjünk (otthon vagy vendégségben), hanem gyerekestül elmenjünk szánkózni (persze ha van hó), korcsolyázni (a befagyott tavakon azonban legyünk elővigyázatosak!). Mindazoknak, akik máris azt vetik ellen, hogy egyikre sincs alkalom, ajánljuk figyelmükbe, hogy a természetben tett nagyobb sétára (30 perc alatt 100 kalóriát égetünk el) bármikor és bárhol van lehetőség, falun és városban egyaránt, ráadásul kellemes perceket tölthet együtt a család. Játékkal vagy egyszerűen csak beszélgetve. Vagy akár csendben élvezve az együtt töltött időt, a friss levegőt.

Együnk halat, csökkenti a vérnyomást
Tudom, tudom, sokan esnek ugyanabba a csapdába, mint jómagam: minden évben eltökélem, hogy csak mértékkel, hogy kevesebb lesz a sütés-főzés, hogy nem fog roskadozni az ünnepi asztal csupa finomságtól, de hiába a szándék. Mert nem maradhat el semmi abból, amit a hagyományok szerint megszoktunk, mert ha hiányzik, az az érzésünk, hogy nem teljes az ünnep. Lehet, hogy csak meg kellene próbálnunk, vagy esetleg ügyesen ötvöznünk a hagyományt és az ésszerűséget. Mert elég néhány apró változás, hogy aztán ne fájjon a gyomrunk, ne rohanjunk epe- vagy vesegörccsel orvoshoz (ráadásul olyankor, amikor a kórházakban egyébként is kritikus a helyzet), szóval ne érezzük magunkat kutyául, s ne kelljen mindjárt azzal kezdenünk az új esztendőt, hogy szigorú diétára, böjtre fogjuk magunkat.
Együnk sok halat (lehetőleg nem kirántva!), a sovány tengeri halak – lazac, makréla, hering, tonhal – csökkentik a vérnyomást, mivel gazdagok omega-3 zsírsavban (ez egyébként kagylókban, tofuban, mandulában, dióban, lenmagból, dióból, repcéből származó növényi olajokban ugyanúgy megtalálható). Ilyen tekintetben állítólag nagyon egészséges a lazac (100 g-nak az omega-3 tartalma 1,8 g), a hering (1,2), a makréla (1,0). Az omega-3 zsírsavak jótékonyan hatnak szív- és érrendszeri betegségek esetén, de az immunrendszerre, reumatoid artritiszre, asztmára, autoimmun betegségre (lupus), vesebetegségre, sőt a rákra való pozitív hatásuk is igazolt. Vérnyomáscsökkentő makréladiétakor három héten át napi 100–200 grammot kell fogyasztani ebből a halfajtából, közben egyszer felcserélhető lazacra vagy tonhalra.
A makréla legegyszerűbb elkészítési módja: Serpenyőben egy pici olívaolajon kevés rozmaringgal, citromosan hirtelen megsütjük, majd pároljuk. A makréla tömzsi hal, húsa nem száraz, finom ízű. Rövid szálkákat csak a hasa alján és a háta közepén végigfutó vékony csík tartalmaz, ezt sütés előtt, vagy ha egyben sütjük, akkor fogyasztáskor, egy vágással eltávolíthatjuk. Gyereknek is könnyen és gyorsan kiszálkázható, adható.

Gyümölcs és zöldség – elegendő kálium
Ünnepkor nem hiányozhat az asztalról a gyümölcs, s ez így helyes. Ha lehet, fogyasszunk belőle sokat – sütemény helyett is –, s a zöldségekről se feledkezzünk meg (burgonya, répa, zeller, kalarábé, brokkoli, fejes saláta), a gyümölcsökhöz hasonlóan sok-sok vitamint és ásványi anyagokat tartalmaznak. Káliumot is, amely pedig nagymértékben szabályozza a vérnyomást. Ezért nagyon fontos, hogy az ünnepekre elegendő káliumot tankoljunk fel (nagyon sok van belőle az avokádóban). Egyszerű és hasznos megoldás, ha karácsony táján naponta elfogyasztunk egy-két almát, hozzá pedig egy banánt.
A magas várnyomás megelőzéséhez fontos az is, hogy ne fűszerezzük túl az ételeket. A sóval, amelynek fogyasztása kockázati tényező, bánjunk mértékletesen! Sőt: sok esetben mellőzhető, csak egy kis fantázia kell hozzá. Pótlására használjunk például friss vagy szárított fűszernövényeket. Erre a célra leginkább alkalmas a petrezselyem és a zeller zöldje, a kakukkfű, bazsalikom, tárkony (esztragon), turbolya. Ezek esetleg kombinálhatók is. Ha a levesbe elegendő petrezselymet, zellert (gyökér és zöldje), sárgarépát, pórét teszünk, kevesebb só kell bele. A levest, szószokat, zöldséget, salátát élesztőkivonattal is ízesíthetjük só helyett, esetleg apróra vágott szárított gombával, a salátát és a baromfit joghurttal vagy alacsony zsírtartalmú tejföllel, esetleg fokhagymával, gyömbérrel, kurkumával, köménymaggal, ezenkívül használhatunk fűszersót is…


Megkérdeztük Mádi István gyógyászt
Mi segít, ha az ünnepek alatt túl sokat ettünk, és elrontottuk a gyomrunkat, ha gyomorégés kínoz?

 Ha túl sokat ettünk – de akkor is, ha túlzásba vittük az alkoholfogyasztást –, jó szolgálatot tesz a nyers burgonya. Két-három szemet centrifugázzunk ki, vagy reszeljünk le, és a pépet gézen vagy szűrőn nyomjuk át. Az így kapott nyers lé jól leköti a savat. Mielőtt lenyelnénk, tartogassuk a nyelvünk alatt, így gyorsabb javulást érünk el. Egyébként a burgonyalevet fogyaszthatjuk gyomor- és nyombélfekély esetén is; ebben az esetben reggeli előtt fél órával éhgyomorra kell fogyasztani.
 A gyomorsavat a friss káposzta préselt leve is leköti. Segíti az emésztést, helyreállítja a bélflórát, gyorsítja a gyomor gyógyulását, védi a gyomornyálkahártyát. Kitűnő gyógyír emésztési panaszokra, főként székrekedésre.
 Fogyasszunk emésztést elősegítő gyógynövényekből készült teákat (aloe vera, szenna, borsmenta, cickafark, kamilla, kömény, körömvirág, levendula).
 Felfúvódás, telítettségérzés, gázfelgyülemlés, gyomorgörcsök ellen jó a koriandertea. Elkészítése: Daráljunk meg 1 púpozott teáskanálnyi koriandert, öntsük le 3 dl forró vízzel, hagyjuk állni 10 percig. Szűrjük le, és étkezések előtt fogyasszuk.
 Egy-két kanálnyi almaecet egy pohár vízben elkeverve gyomorrontás esetén kiváló hatású.
 Segít a citrom kifacsart leve is, egy kevés vízben keverjük el; kiskanálnyi mézet is adhatunk hozzá.
 A túlterhelt gyomorra legjobb orvosság a koplalás. Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket, amíg helyre nem áll az emésztésünk. Fogyasszunk elegendő folyadékot, ivóvizet, gyógyteákat.



Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?