Kellemetlen rovarok a téli lakásban

hangya

A lakásokban, különösen a társasházakban könnyen elszaporodnak a kártevők, melyek akár az egészségünket is veszélyeztethetik, ezért mindenképp meg kell szabadulni tőlük.

Még a legtisztább és legújabb lakásokba is beköltözhetnek, nincs garancia rá, hogy nem visszük haza őket a ruhánkon, a bolti áruval, vagy nem találnak maguknak utat a vezetékek mellett és a padló résein át. S bár a legtöbb kártevő csak tavasszal ébred – pl. az aszalványmoly, a mezei poloska, a legyek, a darazsak stb. –, olyanok is akadnak, melyek télen is megnehezítik napjainkat.

Az éjszaka támadó ágyi poloska

Az ágyi poloskával kapcsolatban több tévhit is kering a köztudatban, többek között az, hogy csak a piszkos, rendetlen lakásokban fordul elő, illetve hogy főként a nyári melegben lehet számítani rá.

Sajnos, a kellemetlen kis rovar nagyon könnyen bejuthat egy tiszta lakásba is, emellett ősszel és télen is aktív, a fűtési szezon ugyanis ideális hőmérsékletet biztosít számára a szaporodáshoz és a táplálkozáshoz, ráadásul a hideget is tűri; egy hálószobában, amit nem használnak, akár fél évig is életképes maradhat.

Otthonunkba egy újonnan beszerzett, már használt bútorról, a bútorszállító autóról is bejuthat, de más lakásokból is átmászhat a falon, a csövek melletti réseken vagy repedéseken keresztül, és szert tehetünk rá vendégségben vagy szállodában is; kiirtani pedig igazi rémálom.

Több minden utalhat rá: a rovar levedlett, vörösesbarna kültakarója, fekete, homokszemszerű ürüléke vagy fehéres, hosszúkás petéje, a bőrön megjelenő, lassan gyógyuló viszkető kiütések, esetleg ismeretlen eredetű apró vérpöttyök a lepedőn. Jelenléte riasztó és kellemetlen, s komoly egészségügyi problémákat is okozhat, ezért érdemes mielőbb harcba szállni ellene.

Így szabadulhatunk meg tőlük!

Ha észleljük a jeleket, alaposan vizsgáljuk át a lakást, különösen a matracot, az ágykeretet, annak illesztéseit, a képkereteket, karnisokat, az ablakkereteket, a ruhákat és a könyveket. A nedves, párás helyiségeket nem kedvelik, így a fürdőszobában kevésbé érdemes keresni őket.

Kaphatók speciális irtószerek (pl. Protect, Sanytol), azonban sokan a szakemberekre esküsznek, mivel nem túl egyszerű véglegesen megszabadulni a poloskától. Amit megtehetünk, az az, hogy fertőtlenítő- vagy irtószerrel – a használati utasítást követve – áttöröljük/lefújjuk az érintett felületeket, az ágyneműt pedig magas hőfokon kimossuk. Érdemes a szétszedhető bútorokat darabjaikra szedni, s fontos a lakás réseinek leszigetelése is.

Ha a könyveket vagy más olyan tárgyakat fertőztek meg, melyeket nem lehet áttörölni, ezeket rakjuk légmentesen zárható zsákba, és négy-hat hónapig tartsuk benne őket. A szakértők szerint az irtást meg kell ismételni a kikelő peték miatt, ezeket ugyanis a poloskairtó készítmények nem pusztítják el.

Tipp: Szórjuk körbe az ágyat krétaporral, vagy tekerjük be az ágy lábait kívül ragacsos ragasztószalaggal – ezen a poloskák nem tudnak átmászni. Nagyanyáink nyaranta az ágy köré bablevelet szórtak, melynek szőrös felületén a poloskák ugyancsak képtelenek átjutni.

Fáraóhangya, a fűtési szezon veszélyes kártevője

A sárgásbarna színű hangyák olyan aprók, hogy észrevenni is nehéz őket, ennek ellenére jelenlétük igen kellemetlen. Amellett, hogy a szigetelés megrágásával a lakás szerkezetét is rongálják, szinte minden élelmiszert megmásznak. Bár nagyon szapora kis állatok, és rendkívül ellenállóak is, nem lehetetlen megszabadulni tőlük.

A fűtési szezont különösen kedvelik, ekkor ugyanis gyakrabban biztosított számukra a magas páratartalom, illetve a 26 fok körüli hőmérséklet. A hideget nem bírják, 0 és 8 fok közötti hőmérsékleten az egész kolónia elpusztul.

A fészektől akár több tíz méterre is képesek eltávolodni az élelemért. Bármit megesznek, a szénhidráttartalmú ételeket különösen kedvelik, s a konyha mellett a vizes helyiségeket is szeretik a párás levegő miatt.

Megtelepedhetnek a fal repedéseiben, de kolóniát hozhatnak létre akár egy régi dobozban vagy ritkán használt fiókban is. Egy ilyen fészekben akár több száz királynő is élhet, s ezek újabb fészkeket hozhatnak létre, melyek laza kapcsolatban maradnak az eredeti bollyal. Amellett, hogy tönkretehetik az ételeket, kórokozókat is terjeszthetnek – ezek közé tartozik például a Salmonella, a Streptococcus vagy a Staphylococcus.

Hogyan kell irtani őket?

A fáraóhangyákat mindenképp el kell távolítani, ugyanis igen gyors ütemben szaporodnak. A hagyományos hangyairtó módszerek – csalétkek, mérgek – nem hatnak rájuk, ugyanis az irtás észlelése miatt a fáraóhangyák gyorsabb ütemben kezdenek szaporodni. A legtöbb hangyairtó szerre rá is írják, hogy fáraóhangyák ellen nem alkalmas. Létezik azonban speciálisan fáraóhangyák ellen kifejlesztett csalétek (Protect, Vandal), amely képtelenné teszi őket a szaporodásra, így idővel kihalnak a fészkek. Addig is érdemes a vonulási útvonalukra illóolajat, például levendulát, eukaliptuszt csepegtetni, ezeket ugyanis ki nem állhatják.

Galambok és más madarak az erkélyen

Az erkélyen, balkonon hangoskodó madarak sok bosszúságot okozhatnak a lakóknak. A zavaró rivalgás, turbékolás mellett legalább ugyanannyi kellemetlenséget okoz az ürülékük is.

A madarak elűzésére többféle módszer létezik. Ha nem akarjuk a balkont vagy erkélyt hálóval lezárni, akkor beszerezhetünk egy hagyományos elektromos riasztót – az igazság azonban az, hogy a tolakodó madarak (főként a galambok) egy idő után immunisak lesznek a zajra, vagyis hozzászoknak.

Hatásos módszer a hívatlan látogatók ellen az állatkereskedésekben kapható műsólyom, -sas vagy -bagoly, ami elkergetheti a madarakat az erkélyről, balkonról, illetve a teraszról. Arra érdemes azonban itt is figyelni, hogy időnként célszerű a műmadarat áthelyezni egyik zugból a másikba, mert a galambok és csivitelő társaik megszokják a jelenlétét.

A madarakat távol tartja a papír- vagy más szélforgó, és kipróbálhatjuk ellenük a fellógatott CD-lemezeket is – ez utóbbiak a napfényben villódzva megzavarják az állatokat, és valószínűleg nem merészkednek otthonunk közelébe.

A teljes cikk a nyomtatott Vasárnap 2020/3. számának VasárnapHáztartás mellékletében jelent meg!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?