Intimtorna, az alhas tudatos védelme

<p>Test- és egészségkultúránkban nem tanultunk meg figyelmet fordítani a medencealapi izmok védelmére, működésüket, szerepüket általános tudatlanság övezi. Az anyáról leányra öröklődő hagyományos, ezt a rejtett testtájékot tabuként kezelő szemléletmód hatására intim panaszainkkal kapcsolatban is erősen tartja magát bennünk a szemérem-, szégyenérzet.</p>

Mit mond a szakember

Válaszol Mórocz Magdolna KIT-tréner

Test- és egészségkultúránkban nem tanultunk meg figyelmet fordítani a medencealapi izmok védelmére, működésüket, szerepüket általános tudatlanság övezi. Az anyáról leányra öröklődő hagyományos, ezt a rejtett testtájékot tabuként kezelő szemléletmód hatására intim panaszainkkal kapcsolatban is erősen tartja magát bennünk a szemérem-, szégyenérzet. Bár Kriston Andrea munkájának köszönhetően az intimtorna mint módszer már nálunk is egyre szélesebb körben ismert, a fogalom sokakban még mindig előítéletet ébreszt, téves elképzelések társulnak hozzá. A gyakorlatok elsajátítása a szülésre való felkészülés részeként különösen a várandós kismamák számára volna hasznos. A téma azonban mindnyájunkat (!) ‒ gyermeket, anyát, apát, nagy- és dédszülőt, párkapcsolatban és egyedül élőt ‒ érint. Mivel az egyén felelősségén túl a családban leginkább az édesanya hozzáállásán múlik szerettei mindennapi életének minősége, itt, ebben a rovatban részletesen szeretnénk beszélni arról, miként őrizhető meg az alhas izmainak ereje, milyen tünetek árulkodnak sorvadásukról, mely életviteli szokásaink hatnak rájuk károsítóan, nők-férfiak mit várhatunk az intimtornától. A leglényegesebb tudnivalókat sorozatban ismertetjük. Kérdéseinkre az egyetlen szlovákiai Kriston-intimtorna-trénertől, Mórocz Magdolnától kértünk útmutatót.

 

Egészségügyi nővérként évekig nőgyógyászati rendelőben is dolgozott, több mint egy évtizede foglalkozik tudatos egészségvédelemmel, életmódbeli tanácsadással, 2005-től oktat intimtornát. Mi a tapasztalata, milyen a testtudatunk nekünk, nőknek?

Annak, hogy létezik gátizom, több évtizeddel ezelőtt is tudatában voltak a hölgyek, érezték gyengülését és edzhetőségét, a »jólneveltség« azonban nem engedte, hogy beszéljenek róla. A lányokat általában ma is túlságos szeméremre nevelik ezen a téren. Egy fiúgyerek más testtudatot szerez magának azáltal, hogy például pisiléskor minden egyes alkalommal megérinti magát, vagy hogy olyan jópofa elnevezéseket hall, mint fütyi, kakaska. Ha egy kislánynak odatéved az altestéhez a keze, a legtöbbször durván leállítják, anyukája vagy a nagymamája megretten ettől, holott csak olyan korlátokat volna szabad szabni neki, amelyek miatt később nem lesz bűntudata. A kisgyerekek általában mindent megérintenek, ami kidudorodik vagy bemélyed, ezért fordulhat elő, hogy mogyorót dugnak az orrlyukukba vagy más testüregükbe. Azt gondolják, hogy ha az egész testüket használhatják, akkor miért ne ismerkedhetnének meg azzal a részével is, amelyet legtöbbször ruha fed. A gátizmokat tabuként kezeljük, nincs megnevezésük. Az anyukák leggyakrabban úgy kérdezik meg a kislányuktól, hogy: »Mindenhol megmostad magad? Ott lent, alul is?« A lányok aztán legtöbbször ezt a szemléletet viszik tovább, s hatására egyfajta görcs is kialakulhat bennük. Pedig jó, ha barátságot kötnek testüknek ezzel az alsó területével, hiszen a későbbiekben majd olyan nagy dolgokra kell használniuk, mint a szexuális élet vagy a szülés.

A nő fontos szerepet tölt be a családban, ezért nagy a felelőssége. Noha a mindennapokban nem egyszerű feladat, számít, mennyire próbálja karbantartani magát ahhoz, hogy boldog anya, kiegyensúlyozott társ tudjon lenni. Nem véletlenül mondja a nóta: »Nékem olyan asszony kell, / Ha beteg is, keljen fel, / Főzze meg a vacsorát, / Úgy várja, várja, / Úgy várja, várja, / Úgy várja haza az urát!...« A nőtől eleve elvárja a család, hogy egészséges legyen, ezért sem győzöm hangsúlyozni a testedzés mellett az intimtorna jelentőségét is.

Mit kell tudnunk medencealapi rejtett izmainkról? Mi a szerepük?

A gátizom a szeméremcsonttól a farkcsontig terjed, testünk egyetlen vízszintesen elhelyezkedő, tenyérnyi izomlemeze, amely akaratlagosan működtethető izmokat tartalmaz. Ez annyit jelent, hogy tudatosan összehúzhatók s lazíthatók, mint a karunk, a hasunk vagy a fenekünk. Ezért ha eddzük, akkor edződik, ha nem eddzük, akkor folyamatosan gyengül az egész gátizomzat. Ez kezdetben észrevétlenül történik. Fentről ránehezedik a húgyhólyag, a méh, a belső szerveknek a súlya, működésének szerepe van az ürítés, a visszatartási funkciók, a nemi aktus, a szülés, a fizikai védelem során. Ahhoz, hogy képes legyen maradéktalanul ellátni feladatát ‒ magasan tudja tartani a hasi szerveket, megfelelő támaszt nyújtson alulról ‒, fontos, hogy feszes legyen, mint egy erős ágysodrony. Főleg várandósság során vagy túlsúly esetén nehezedik rá jelentős fizikai teher. Ha edzett a gátunk, akkor a záróizmok is jól működnek. A medencét alulról három rétegben zárja le ez az izomlemez, amelyet a húgycső, a hüvely és a végbélnyílás fúr át. Valahány körül találunk részben önálló, gyűrű alakú harántcsíkolt izmot. Ezeket képesek vagyunk tudatosan összehúzni és ellazítani ‒ nekik köszönhetően tudjuk például a vizeletet vagy a székletet visszatartani. A záróizmok mellett balra és jobbra két nagy felületű izomcsoport is található, amelyek szerepet játszanak a hasi szervek helyben tartásában. A húgyhólyag, a méhtest és a végbél felfüggesztésére rugalmatlan tartószalagok szolgálnak. Minél többet nyújtjuk őket, annál hosszabbak lesznek, és lejjebb eresztik az általuk felfüggesztett szervet, süllyedéses panaszokat okozva. A tartószalagok állapotát leginkább életmódunk, szokásaink befolyásolják. Testünkben nincs olyan akaratlagosan működtethető izom, amely tréning híján folyamatosan ne veszítene erejéből. Mivel azonban ez a terület nincs szem előtt, általában kevesebb figyelmet fordítunk rá. Alsó zártságunkért azonban nemcsak az izmok, hanem a kötőszövet is felelős, amely más védelmet igényel. Akinek gyengébb a kötőszövete, az hajlamosabb például a visszerekre, ütéskor a testi, pszichésen a lelki kék foltokra. Az, hogy ki mennyire törődik esztétikai szempontból a testével, látszik kívülről. Annak, hogy karbantartja-e a gátizmait, nincs külső jele, a torna jótékony hatását csak ő vagy a legbeavatottabb személy, a partnere érzi. Az olyan mozgásformák, mint a Pilates vagy a jóga, hatnak némileg az altesti izmokra is, jó esetben pozitív irányba fejlesztik őket, mégsem lehet őket összekeverni azzal a speciális programmal, amelyet Kriston Andrea dolgozott ki. A Kriston Intim Torna® (KIT) néven jogvédett módszer a gátizmot és a kötőszövetet egyaránt fejleszti. Tanfolyamot csak olyan szakképzett tréner vezethet, aki évente részt vesz a kötelező továbbképzésen, és kétévente vizsgát tesz.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?