Hűvös, téli Boston

<p>Amikor a New York-iak megelégelik a telet, akkor délre, Floridába, Dél-Amerikába indulnak. A szlovákiai magyar New York-i, aki nem szeret a tömeggel haladni, északra megy, ahol valószínűleg még hidegebb van, de legalább kevés ember.</p>

Bostont egy angol városkáról nevezték el 1630-ban. Többféleképpen eljuthatunk ide, például repülővel, vonattal, hajóval, autóbusszal vagy autóval. New Yorkhoz képest Massachusetts állam fővárosa kicsi 650 ezer lakosával. Külvárosaival együtt 4 és fél millióan lakják. Kis mérete ellenére az USA hatodik legnagyobb gazdasági központja. A helyiek különös tájszólással beszélnek, nem használják az r-et, és az a meg o hangjaikból au diftongus lesz. De kedvesebbek, visszafogottabbak és sokkal nyugodtabbak a sietős New York-iaknál.

 

Az első benyomás

Egy várost leginkább gyalogosan lehet megismerni. Ez alól Boston sem kivétel, remek tömegközlekedésének köszönhetően. Télen a kényelmes csizma, meleg kabát, sapka és kesztyű elhagyhatatlan, akárcsak a térkép. A metrómegállókat helyenként csak sherlocki módszerekkel lehet felfedezni. Történt egyszer a belvárosban, hogy csak kisebb tömeg követésével tudtuk kinyomozni, hol van a földalatti. Ugyanis semmilyen tábla nem jelezte.

A szálláskeresés a külvárosokban ideális, például a Jamaica Plainben. Innen a metróhoz széles utakon, szép, Új-Angliához illő színes házak és gyönyörű kőtemplomok mentén jutunk el. A metrómegálló kicsit úgy néz ki, mint egy szocialista közért, maga a metró pedig pár kocsiból áll.

A belvárosban szó szerint minden lépésben valamilyen fontos amerikai történelmi épületet jelző vagy eseményre megemlékező tábla van. Miután már lehetetlen több információt befogadni, menjünk fel a Prudential Centerben található Top of the Hub étterembe. Tavaly nagyon meglepődtünk, mikor a magyar holokauszt 70. évfordulójára emlékező kiállítást találtunk itt. A Top of the Hub ételei és árai átlagosak, de az 52. emeletről elénk táruló kilátás csodálatos és megfizethetetlen.

 

Turistaélmények

Ha szeretjük az állatvilágot, ne hagyjuk ki a New England Aquariumot, ahol fókák, pingvinek és más, főleg tengeri élőlények vannak. Az akvárium közepe óriási ovális üvegmedence, mely több emelet magas. A halak, teknősök körbe-körbe úszkálnak benne. Látogatásunkat érdemes a délutáni etetéshez igazítani, ilyenkor mi is etethetünk, de a gondozókkal is lehet beszélgetni. Egy elkülönített részben gyönyörű vízimadarakat és hüllőket is láttunk, sőt, néha simogathattuk is őket.

Az akvárium épülete az Atlanti-óceán partján helyezkedik el. Egy kis tengerparti séta után a közeli utcácskák egyik hangulatos éttermében foglaltunk helyet. Másik bevált módszerünk, hogy a helyi boltostól kérünk kulináris útmutatást. Bostonban a Kitchen (Konyha) nevű kis étterembe kerültünk így, ahol a 80-as évek jófajta popzenéje szólt (Michael Jackson és Madonna), a kiszolgálás gyors és elegáns, az étel pedig finom és megfizethető volt. Ha nem érünk rá, és evés közben is turistaélményekre akarunk szert tenni, nézzünk be a közeli Faneuil Hall vásárcsarnokba, ahol étel, ital és édesség is van bőven.

 

Ariadné fonala

Második napunkat egy kis kultúrával kezdtük. A bostoni Kortárs Művészetek Intézete ugyancsak az óceán partján található. A víz, valamint a szemben lévő reptér látványa a múzeumi tárlatok szerves része. A régi és új Boston szépen keveredik ezen a környéken. Új lakóházak és szállodák épülnek a régiek mellett, körülöttünk pedig korabeli fotókkal ellátott táblák ismertetik, mikor mi történt éppen ott, ahol sétálunk. Ottjártunkkor Nick Cave-kiállítás volt. Érdekes textilszobrai jól illettek a múzeum üveg- és acélépületéhez. A bostoni tereket és parkokat is érdekes műalkotások borítják, a város számos múzeum és galéria otthona. Az itteni színházi és zenei élet is rendkívül gazdag.

A Freedom Trail, avagy Szabadság út 16 történelmileg fontos helyre vezeti el a gyalogolásra hajlandó turistát. A két vörös téglával borított út, mint Ariadné fonala, mutatja a követendő irányt, az állomásokat kerek címer jelzi. A város és az USA történelmének ilyen megismerése sok előnnyel jár, nem kell például csoportban haladni, útközben az olasz negyed egyik éttermében vagy cukrászdájában pihenni is lehet. 

A modern Boston nemcsak élénk kulturális életéről és fontos történelmi helyeiről ismert. A város az USA egyik legfontosabb egyetemi és kutatási központja. A jól ismert Harvardon, az MIT-n és a Boston Universityn kívül több neves kisebb egyetem és tömérdek hozzájuk kapcsolódó kutatási központ található benne és a külvárosokban. És ezek szerencsére egyre bővülnek.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?