Hol sírjaink domborulnak...

<p>Ezekben a&nbsp;napokban sokan látogatnak el szeretteik végső nyughelyéhez távoli városokból, országokból is. Sokan ilyenkor rendezik a sír bérleti díját, intézik az adminisztratív tennivalókat, és bizony, vannak, akik ilyenkor szembesülnek azzal, hogy a sírt felszámolták.</p><p>&nbsp;</p>

Nem találta a szülei sírját

Ez olyan esetben történhet meg, ha a sír bérlőjének van tartozása és azt a temetőgondnokság által küldött figyelmeztetés ellenére sem rendezte záros határidőn belül. A határidő egy év, ha a bérlőnek már van bérleti szerződése, ami 2011 óta kötelező, és három év, ha a bérlő ismeretlen. Utóbbi esetben a temető hirdetőtábláján vagy a síremléken függesztik ki a figyelmeztetést. Ha a bérlő nem jelentkezik és nem fizeti ki az adósságát, a temetőgondnokság megszüntetheti a sírhelyet. Ez történt Andrea esetében is, aki a családjával huszonöt éve Ausztráliában él. Szülei sírját a nővére gondozta, annak öt éve bekövetkezett halála óta Andrea nem is járt Érsekújváron. Idén nyáron hazalátogatott két lányával, első útjuk a temetőbe vezetett a nagyszülők sírjához. „Először azt hitte, nem jól emlékszik, hol volt a sír, de akármennyit kereste, mindig ugyanoda jutott vissza. A szomszéd sírok is ugyanazok voltak, úgyhogy egy óra keresgélés után rádöbbent, szülei sírját megszüntették – mondta el a Vasárnapnak Andrea barátnője, Erika. – Végül a temetőgondnokságon megtudták, hogy miután a sír tízéves bérleti díja lejárt, senki nem kötött új szerződést és nem jelentkezett a felhívásra sem. „Azt tudták a temetőgondnokságon, hogy az elhunytak lánya, aki addig törődött a sírral, szintén meghalt, de a külföldön élő Andreára nem volt elérhetőségük. Miután a felhívásokra senki nem reagált, négy év után felszámolták a sírt. A síremlék tábláját még megtalálták valami raktárban, ezt Andrea magával vitte. Rosszulesett neki, de elfogadta, hogy ez a szabály, és a rengeteg teendője mellett nem gondolt arra, hogy a nagyszülők sírjával a Szlovákiában élő unokák nem törődtek. Szerencsére, olyan beállítottságú, hogy nem a sír fontos számára, a szívében őrzi szülei emlékét” – mondja Erika.

 

A személyiségek sírját fenntartják

A városokban általában 10 és 30 euró között mozog az éves sírbérlet, néhol, például Pozsonyban az önkormányzat is hozzájárul. A falvak többségében nem kell éves bérleti díjat fizetni, egy-egy család tagjai évszázadok óta ugyanoda temetkeznek anélkül, hogy valaha fizettek volna – csak az új sírhelyért kérnek az önkormányzatok tizenöt-húsz eurós egyszeri díjat. A nagyvárosokban azonban kevés a temetkezési hely, ezért is veszik szigorúbban a bérleti rendszert, és ügyelnek arra, van-e az adott sírnak „gazdája”.

A temetőgondnokságokon az az általános tapasztalat, hogy a megszüntetett sírokat senki sem keresi. „Hosszú idő után néha jelentkeznek idegenbe szakadt hozzátartozók, vagy az ország másik végében élő távoli rokonok, de mindig tudomásul veszik a helyzetet. Soha nem volt még konfliktus abból, hogy egy sírhelyet megszüntettünk, és ha nincs, aki törődjön vele, ez így is van rendjén” – véli Monika Nitryová a nyitrai temetőgondnokság munkatársa. Kivételt mindenhol csak a történelmi személyiségek és a város neves szülötteinek sírja képez, ezeket akkor sem számolják fel, ha már senki nem fizet értük, mert mindig van, aki látogatja, gondozza. Nyitrán például ilyen Erdősi Imre 1848-as tábori pap, Rudnay János honvéd hadnagy, vagy Prohászka Ottokár, székesfehérvári püspök édesanyja, az 1888-ban elhunyt Filberger Anna Mária sírja.

Mennyi idő után lehet felszámolni?

A temető fenntartója a sírhely bérleti jogát csak akkor szüntetheti meg, ha a bérlő a többszöri figyelmeztetés után sem fizeti ki a bérleti díjat. Ha már elfelejtette, mikortól bérli a sírhelyet, és nem találja sem a szerződést, sem a díjról szóló számlát, a fölösleges bonyodalmak elkerülése végett a temető fenntartójánál érdeklődhet. A fenntartónak erre saját magától is figyelmeztetnie kell a bérlőt: három hónappal a határidő lejárta előtt írásban fel kell szólítani a bérleti díj kifizetésére. Néhány önkormányzat a helyi hirdetőtáblákon és a weboldalán is közzéteszi az adósok listáját. A nyilvántartást a halottak neve alapján vezetik – a sírhely bérlőjének nevét csak a beleegyezésével hozhatják nyilvánosságra. A kifizetetlen sírok felszámolása szigorú feltételekhez kötött:

1. Ha tudják, ki a bérlő, de még nem kötöttek vele szerződést, és van tartozása, az adósságot a temetőgondnokság által küldött figyelmeztetés kézhez vételétől számított egy éven belül kell rendeznie, valamint az új bérleti díjat is ki kell fizetnie. Egy év után a fenntartó már nem köteles megújítani a bérleti jogot, és megszüntetheti a sírhelyet.

2. Ha a bérlő ismeretlen, és a bérleti szerződést még nem kötötték vagy újították meg (a bérlő elköltözött vagy elhunyt és a hagyatéki eljárás után az örökös nem jelentkezett), a temetőben jól látható helyen, általában a hirdetőtáblán figyelmeztetnek a tartozásra. A bérlőnek három éven belül kell jelentkeznie. Utána a sír és a rajta álló sírkő vagy emléktárgyak elhagyott tárgyaknak minősülnek, s a fenntartó megszüntetheti a sírhelyet.

3. Akinek érvényes bérleti szerződése van, azt a temető fenntartója köteles legalább három hónappal a határidő lejárta előtt figyelmeztetni, hogy ne felejtse el befizetni a bérleti díjat, egyéves fizetési határidővel.

 

Mi lesz a megszüntetett hellyel?

A bérleti szerződés meghatározott időre szól; nem bontható fel az elbomlási idő letelte előtt, vagyis a sírhelyet legalább tíz évig nem szüntetik meg, s az eddigi tapasztalatok szerint ez csak huszonöt évnél régebbi sírhelyek esetében szokott előfordulni.

Ilyen esetben a sírt kiássák, a korábban ott elhelyezett emberi maradványokat kiemelik, becsomagolják, s elkülönítve áthelyezik egy más, általában közös sírba. Ha a megszüntetett sírnál marad sírkő vagy emléktárgy, azt elárverezhetik, vagy elhagyott tárgynak minősítik, s elszállítják az e célból kialakított gyűjtőhelyre. A felszabadult sírhelyet a temető üzemeltetője felkínálhatja más érdeklődőnek. A megszüntetett sírokról nyilvántartást vezetnek. Ha valaki a jövőben érdeklődne a maradványok iránt, és a sírhely még szabad, van lehetőség a visszahelyezésükre.

 

 

Mi a teendő, ha meghal valaki?

Olyan esetben, ha nekünk kell bejelenteni egy személy elhunytát, először is az orvost kell értesíteni, aki hivatott kiállítani a halotti bizonyítványt. Aztán intézkedni a temetésről, felkeresni egy temetkezési vállalatot, jelenteni az anyakönyvi hivatalban a halálesetet.

 

Mit kell a temetkezési vállalatnál?

* a temetést megrendelő személy személyazonossági igazolványa

* a halott személyazonossági igazolványa

* a halott egészségbiztosítási kártyája

* az orvos által kiállított halotti bizonyítvány

* a sírhely foglalását igazoló dokumentum

* 15 évesnél fiatalabb halott esetében születési anyakönyvi kivonat, a szülők házasságlevele és személyazonossági igazolványuk

.

Mi kell az anyakönyvi hivatalnak?

* az orvos által kiállított halotti bizonyítvány

* az intézkedő és a halott személy személyazonossági igazolványa

* a halott születési anyakönyvi kivonata és házasságlevele

* a házastárs halotti bizonyítványa, ha a halott már özvegy volt

 

Az állam is hozzázájárul a temetéshez

Az állam 79,67 euróval járul hozzá a temetési költségekhez. Erre a járulékra az a személy jogosult, aki a temetést intézi és fizeti. A járulék a temetéstől eltelt egy éven belül kérvényezhető a szociális és családügyi hivatalban. Feltétele, hogy a kérvényező és az elhunyt állandó vagy átmeneti lakhelye Szlovákiában legyen. Ha az elhunytnak csupán átmeneti lakhelye volt Szlovákiában, a temetési hozzájárulás akkor fizethető ki, ha a halál időpontjában itt tartózkodott, és itt is temették el.

 

A holttest exhumálása

A holttestet bűncselekmény gyanúja esetében a bíró vagy ügyész kérésére lehet exhumáltatni, de a kihantolást kérheti az elhunyt hozzátartozója is, ha máshol akarja eltemettetni. Az erre vonatkozó kérvényt az illetékes temetőgondnokságon kell benyújtania, és ennek tartalmaznia kell:

* a közegészségügyi hivatal engedélyét, ha a tízéves porladási idő eltelte előtt kérik a kihantolást

* az elhunyt halotti bizonyítványát

* annak a sírhelynek a bérleti szerződését, ahol a maradványokat elhelyezik

* az elhunyt földi maradványait szállító cég adatait

 A kihantolás ára településtől függően 200 és 800 euró között mozog, a földi maradványokat utána újra el kell hantolni, vagy el kell égetni.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?