Hálás fűszernövényeink

A kert érdekesebb, izgalmasabb, ha a zöldségek mellett fűszernövényeket is termesztünk.


A kert érdekesebb, izgalmasabb, ha a zöldségek mellett fűszernövényeket is termesztünk. Nincs velük sok munka, általában igénytelenek, ráadásul a friss zöld fűszer íze sokkal aromásabb, dominánsabb a szárítotténál…

A közkedvelt metélőhagyma
Fűszernövényként, de gyógynövényként is használjuk a snidling néven is ismert növényt.
Kínából került hozzánk. Évelő, a magokat kora tavasszal szórjuk el cserépbe, majd május körül kiültetjük. Télre akár cserépbe is tehetünk belőle, hogy legyen kéznél állandó vitaminforrás.
Főleg tavasszal fogyasztjuk hengeres, vágott, metélt leveleit, frissen vagy ételízesítőként. Intenzíven sarjadzó levelei vékonyak, csövesek, 20–30 cm hosszúak, hagymát nem képeznek; a második évben hoz magszárat. Fényigénye mérsékelt, tápanyagszükséglete közepes.
A töveket, ha lombot fejlesztenek, minél mélyebben nyírjuk le, a talajszint felett 2–3 cm-rel, évente többször is. Az első évben még ne nyírjuk, hagyjuk erősödni.
Tavasztól őszig szép, üde zöld a kertben, de akár a virágágyásban is. Június körül kékeslila gömbvirágzatot fejleszt, amely hosszan megmarad. Sokáig nem szereti ugyanazt a helyet, 3–4 évente ültessük át. Ne főzzük, inkább szórjuk rá a kész ételre. Gazdag A- és C-vitaminban, magas a vas-, kalcium- és kéntartalma, van benne kálium is. Rendszeres fogyasztása védettséget ad gyomor- és nyelőcső, de prosztatarák ellen is. Kiváló vérnyomáscsökkentő, antioxidáns hatású, ráadásul az elkészített étel látványát is fokozza.

Az elfelejtett zsálya
A már-már elfeledett fűszernövények közé tartozik, pedig remekül illik a húsokhoz és a halas ételek mellé.
Mutatós évelő fűszernövény, levelei ehetők, finom ízt ad az ételeknek. Gyógynövény is egyben, ilyen minőségben már az ókorban használták.
A kerti zsálya levelei szürkészöldek, kissé molyhosak. Ettől a növény még különlegesebb megjelenésű. Júniustól nyílnak liláskékes virágai, amelyek romantikus hangulatúvá teszik kertünket.
Ültethetjük palántáról is, de ha több tőre lesz szükségünk, legjobb, ha magról vetjük. A magokat márciusban először cserépbe vagy ládába szórjuk, majd május közepén a palántákat kiültethetjük a szabadba. Kedveli a napos, meleg kertrészeket és a jó vízáteresztő képességű talajt.
Ősszel, a virágzás végén gyűjtsük be a magokat a következő évre, majd vágjuk vissza télire a tövet kb. a felére. A következő metszést tavasszal végezzük, az első friss hajtásokat áprilisban vágjuk vissza, így még erősebb növekedésre serkentjük. A növények két-három év elteltével fásodnak. Helyükre legjobb tavasszal új töveket telepíteni.
Használhatjuk bárányhoz, sertéshez, nyúlhoz, vadashoz és szárnyasokhoz is. Teája csökkenti az izzadást, jótékony hatású légzőszervi és szájüreg-gyulladásra, hörghurut ellen, sebekre.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?