Emberek az Emberekért: A segítő honlap

<p>Azokban az országokban, ahol az embereket a családokban, iskolákban, egyházi közösségekben jótékonykodásra nevelik, már régóta működnek adakozást segítő internetes oldalak. Szlovákiában az első ilyen a Ľudia ľuďom, magyar fordításban Emberek az Emberekért honlap, amelyet 2009-ben hozott létre a Filantrópiai Központ nonprofit szervezet és az .sk domaint működtető SK-NIC részvénytársaság.</p>

Hozzáférhető és ellenőrizhető

Az elmúlt három évben több ezer magánszemély, szervezet és egyesület tette közzé felhívását rajta, és több százezer euró értékben támogatták őket ismeretlen adakozók. A siker titka Roland Kyška, a honlapot működtető 4people nonprofit szervezet igazgatója szerint az, hogy bár a portál mindenki számára hozzáférhető, a felhívások hitelességét ellenőrzik. Csak így tudják garantálni, hogy a pénz valóban rászorulókhoz és támogatásra érdemesekhez jusson, senki se éljen vissza mások jóhiszeműségével.

„A honlap célja, hogy magánszemélyeknek, egyházi közösségeknek, szervezeteknek, iskoláknak, gyermekotthonoknak, szociális intézményeknek vagy akár önkormányzatoknak segítsen olyan célok megvalósításában, amelyekkel szükséget szenvedőket támogatnak. Ez lehet beteg személyek gyógykezelésének vagy rehabilitációjának támogatása, állami gondozottak üdültetése, közösségépítő rendezvények finanszírozása, élelmiszer, tüzelő vagy akár egy régen vágyott számítógép megvásárlása olyan embereknek, akik szegénységben élnek” – vázolja a szervezet céljait Roland Kyška, aki a médiából került a jótékonykodás világába. Gyakorló újságíróként látta, mennyi a befejezetlen történet, az olyan riport, amely bár bemutatja a nyomorúságot, csak a nézettséget, olvasottságot növelő szenzációt látja benne, tovább nem törődik a szerencsétlen emberek sorsával.

 

Állandó jelenlét, kapcsolattartás

„Amikor váltottam, tudtam, hogy jótékonykodással akarok foglalkozni, de az is nagyon fontos volt számomra, hogy az adománykérők ellenőrizhetők legyenek, az adakozók pedig tájékoztatást kapjanak arról, mire használták fel a pénzüket. A ludialudom.sk ennek az elvnek az alapján működik: nyitott, átlátható, és minden esetben hitelesítők garantálják, hogy aki segítséget kér, az valóban szükséget szenved, vagy a köz hasznáért fáradozik”– mondja Roland Kyška. Gyakorlatban: az adománykérő regisztrál a honlapon, kialakítja a saját profilját, ezt a megadott e-mail címen visszaigazolják, és már meg is jelentetheti kérését: röviden megírja a történetét, azt, hogy mire kell a támogatás, és később az eredményekről is beszámolhat. A honlap működtetői nem korlátozzák sem a kérelmezők, sem a témák körét, magukon a bejelentkezőkön múlik, meg tudják-e szólítani az adakozókat, akik internetes átutalással vagy bankkártyájukon keresztül támogathatják a kéréseket. Az átutalásról a honlap e-mailben értesíti őket, s ha kíváncsiak a megajándékozott további sorsára, annak blogbejegyzéseit is figyelemmel követhetik. „A közösségi oldalakon való állandó jelenlét és kapcsolattartás is nagyon fontos. Mindenkit arra buzdítunk, hogy ossza meg a kéréséről szóló információkat minél több felületen, mert ha valahol, itt fokozottan igaz, hogy minél többen tudnak rólad, annál nagyobbak az esélyeid” – hangsúlyozza Kyška.

 

Internetes árverések mobilon

A látszat ellenére a ludialudom portál nem személytelen, és nem korlátozódik a virtuális világra. Minden kérelmező köteles feltüntetni elérhetőségét, az adakozók személyesen is felvehetik vele a kapcsolatot, és számos példa van arra, hogy rászorulók és támogatóik között barátság szövődik. A kérés közzétételén kívül internetes árverésekkel is lehet pénzt szerezni. Ezeken a kérelmezők vagy az őket támogató személyek használati eszközöket, műtárgyakat, belépőjegyeket, élményeket kínálnak fel, s a befolyt összeget egy bizonyos célra ajánlják. Egy édesanya például ékszereket készít, ezeket bocsátja árverésre a honlapon, és az árukat beteg gyermekei gyógykezelésére fordítja. De a kérelmezőkkel rokonszenvező személyek is hirdethetnek árverést bármely célra, a befolyt összeg hiánytalanul a megajándékozott számlájára kerül. 

Nyár elején a honlap Szlovákiában elsőként indította be saját mobiltelefonos elérhetőségét. Az applikáció lehetővé teszti a kérések áttekintését, és ha a felhasználó úgy dönt, hogy valamelyiket támogatja, a program rögtön a bankjába irányítja. Ugyanígy elérhetők mobiltelefonon az elektronikus árverések. Nem kell tehát a bankba vagy a postára menni, még csak a számítógép mellett ülni sem, elég egy mobiltelefon, s bárhonnan bekapcsolódhatunk egy árverésbe, közzétehetjük saját felhívásunkat, támogathatunk valakit. A 21. században ilyen formája is lehet a jótékonykodásnak. Gyors, korszerű és kibernetikus, csak a lényeg, az emberi együttérzés kell hozzá.

-------------------------------

KERET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mit kell tudni a www.ludialudom.sk honlapról?

– 2013-ban elnyerte az év egyik legjobb információs projektje díjat

– A szlovák és a cseh Adományozók Fóruma által meghirdetett Látszani versenyen a legjobb internetes kezdeményezés díját kapta

– 2012-ben 105 ezer eurót gyűjtöttek össze az adakozók

– Az oldalnak tavaly 300 ezer látogatója volt, 2500-an regisztráltak, és 300 felhívást tettek közzé

– E-mail címe: info@ludialudom.sk

–Telefonszáma: 02/ 35 000 567

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?