Egy sikeres gyülekezeti iskola

<p>Az Érsekkétyi Egyházi Alapiskola és Óvoda az egyedüli olyan református magyar tannyelvű iskola Szlovákiában, amelyben óvoda is van. A helyi gyülekezet 1999-ben nyitotta meg, s 2002-ben bővült ki az óvodával. (Szlovákiában azóta is ez az egyetlen református óvoda.)</p>

Így immár hároméves kortól kínál a helyi és a környékbeli magyar gyerekeknek anyanyelvi keresztyén nevelést-oktatást. A több mint hat és fél száz lakosú Érsekkéty egyébként a Lévai járásban fekszik, s mint látható, nem nagy városról van szó, hanem egy kisebb közösségről.

 

Élet van a faluban

Az érsekkétyi kisközösség igyekszik megtartani magyarságát és hitét. Említést érdemel, hogy az iskola alapításának ötlete Feszty Zsolt lelkész nevéhez fűződik, aki a kilencvenes évek végén került ide, és azonnal előállt a tervével. Természetesen korábban is voltak próbálkozások az oktatás színvonalának emelésére, a lényeg azonban, hogy ez volt a legjobb megoldás.

Ezért is sérelmezték a kétyiek, amikor az oktatási minisztérium által közzétett listán (a bezárásra ítélt iskolák jegyzékében) az érsekkétyi iskola is megjelent. Bohák Valéria, az intézmény igazgatója szerint esetükben fölösleges volt a hisztériakeltés, hiszen ennek az iskolának-óvodának az egyház a fenntartója, amely mindent el fog követni a túlélésért. „Természetesen mi is részt vettünk a fővárosban a parlament előtti tüntetésen, hiszen jól tudjuk, hogy éppen a kisiskolák működnek a legjobban, amelyeknek a megszüntetésére spekulál a kormányzat. Ami feltétlenül mellettük szól: a kis létszámú osztályoknak, a családias légkörnek, hangulatnak köszönhetően – bármily elcsépeltnek tűnik – mi többet tudunk foglalkozni a gyerekekkel, mint a nagy iskolák. Ráadásul maximális figyelmet szentelünk a tehetséggondozásnak és a felzárkóztatásnak. Bármily közhely: itt a gyerekeknek naponta kell készülniük, hiszen állandó a számonkérés, mindennap megbízzuk őket feladatokkal, s mindenki sokat szerepel. Jártasságuk, készségük sokkal jobban növekszik, fejlődik a kisiskolában. Ráadásul minden gyereknek megvan a joga arra, hogy a saját településén járhasson iskolába.”

S természetesen a településnek is szüksége van az iskolára. „Mióta itt iskola van – mondja az igazgatónő –, azóta élet van a faluban. Azelőtt úgy volt, hogy reggel fél hétkor, hétkor elutaztak a gyerekek Nagyölvedre, és délután négykor, fél ötkor jöttek haza, fáradtan, s jó, ha meg tudták tanulni a másnapi leckét. Egész nap üres volt a falu.” Nagyon lényeges, hogy bár az iskola és az óvoda külön épületben van, a közös igazgatás a kiszámítható jövőt és a közös munkát is feltételezi, s a legkisebbek tudják, hol folytatják majd gyermekéveiket. Az sem elhanyagolható, hogy a község önkormányzatával együttműködve az iskola konyhája sok nyugdíjasnak olcsón tud étkezést biztosítani.

 

Keresztyén szellemiség

Bohák Valéria idestova negyven éve dolgozik az oktatásügyben, s mint mondja, egész idő alatt mást sem hallott emlegetni, mint közlekedést, utaztatást, felügyeletet. Ha valaki azt hiszi, hogy ezeket az önkormányzatok tudják biztosítani, nagy tévedésben él. „Tizenötödik éve vagyok itt igazgató, és a negyedik rendszert élem meg. Eközben tartoztunk a községhez, majd a járáshoz, aztán a megyeszékhelyhez, utána ismét visszakerültünk a községhez. Alighogy megtanuljuk az egyik rendszer negatívumait és lehetőségeit kezelni, máris kitalálnak egy másik, csapnivalóan rossz rendszert.”

Az iskolában idén ötven tanuló van, míg az óvodában tizenhat nebuló tölti napjait. „A pedagógusokkal és a személyzettel együtt gyakorlatilag 70-75 embert mozgatunk az intézményünkben, amely így a legnagyobb »üzeme« ennek a kisközségnek.” Amikor ott jártunk, még nem ért véget az iskolai beíratás, így csupán megbecsülni lehetett, hogy 6-7 elsős kisdiákuk lesz a szeptemberben kezdődő tanévben. Az iskola saját iskolabusszal rendelkezik, amelyet pályázaton nyert a szülői és a pedagógusszövetség segítségével, így a Garamon túlról: Kissallóból, Kisölvedről, idén már Ipolypásztóról és Zalabáról, továbbá Vezekényből és Oroszkáról is vannak tanulóik. Idén nyolc gyereket segítenek így a keresztyén értékrendhez és tudáshoz, de tavaly például tizenkettőt. A reformátusokon kívül természetesen járnak ide katolikusok is. A hétfői áhítatokat a katolikus lelkiatya tartja, a többit a református lelkész, és mindkét felekezet nebulói heti két hittanórán vesznek részt. Az igazgatónő szerint a szülők számára külön vonzerő az iskola egyházi volta.

 

Sikeres gyerekek

Természetesen nem kerülhető meg a kérdés: milyen színvonalat képvisel és eredményekre készíti fel az iskola a tanulókat. Az utóbbi évek felmérései szerint a Nyitrai kerületben mindig az élenjárók közé tartoznak az érsekkétyi nebulók. Az sem véletlen, bár némileg a szerencse műve is, hogy három lelkésznek, négy pedagógusnak, két mérnöknek tanulnak itt a csemetéi, tehát a gyerekek egyharmada értelmiségi családból érkezik, s ez elég nagy húzóerő és példamutatás a közösség számára.

„2003-ban voltak először kilencedikes végzőseink – mondja az igazgatónő –, akkor a hat gyerekből négy később érettségit szerzett, egy egyetemet végzett. A következő évi öt végzett közül négy érettségizett, három diplomát szerzett. A következő év „termése”: 3-ból 2 érettségizett, 1 főiskolát végzett. Hely hiányában nem folytatjuk a felsorolást, de az eredmények hasonlóak. Az igazság kedvéért tegyük hozzá, hogy nincsenek szociálisan hátrányos környezetből érkező tanulóik, s a falu lakosainak közel 90 százaléka ma is magyarnak vallja magát. „Itt nem élnek romák, de hozunk Kissallóból roma gyerkőcöket, és megmentjük őket a teljes leszakadástól. Nálunk esélyt kapnak, és elvégzik a kilenc osztályt. Idén két integrált és egy gyenge képességű tanulónk is van, így az eredményünk szerényebb lesz. De a tanárok többsége komolyan gondolja a tehetséggondozást. Jó szavalóink, matematikusaink vannak, és történelemből, szlovák nyelvből is helytállnak a versenyeken a gyermekeink.” Akiket a közeli esztergomi könyvtárba is elhordanak a pedagógusok, s Benkei Ildikó vasárnapi iskolájának köszönhetően (magyarországi civil szervezet, a szórványmagyarság felkarolását segíti) gyakoriak a hétvégi programok, amikor a gyerekek íjászaton, kézműves-, történelmi és irodalmi foglalkozásokon vesznek részt. Az iskola természetesen minden eszközzel fel van szerelve, amit a mai kor megkövetel.

„Egyedül Istené a dicsőség – valljuk, de azt is tudjuk, hogy a Tőle kapott talentumokat nem szabad véka alá rejtenünk” – olvashatjuk az iskola internetes honlapján. Ez nem igényel különösebb kommentárt.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?