Átvészelni a forró napokat

<p>Élvezni a napot, jót úszni a tóban, tengerben, nagyokat lazsálni, hogy kipihenjük az egész évi fáradalmakat. Erre van a nyár, a szabadság. Mit tegyünk, hogy a legszebb napokat élvezni tudjunk, s ne szenvedjünk a hőségben fejfájástól, rosszulléttől, álmatlanságtól?</p><p>&nbsp;</p>

A kánikula a fiatal szervezetet is megviseli, hát még a betegségtől legyengültet vagy az idősekét! Júniusban Dél-Szlovákiában csaknem 38 fokra szökött a hőmérő higanyszála, s bár a klímaberendezés, főleg, ha túl alacsony értékre kapcsoljuk, vagy a ventilátor sokaknak problémát okoz, örült, aki kicsit lehűthette magát. A legnagyobb melegben a déli járásokban és Pozsonyban naponta 110-150 embert vittek be a mentők rosszullét, vérkeringési zavar miatt, pedig a baj több esetben megelőzhető lett volna, ha jobban odafigyelünk magunkra, ha megtartunk néhány szabályt.

 

Folyadékfogyasztás

Az orvosok nem győzik eleget hangsúlyozni, s a forró napokon a fokozott verejtékezés miatt még fontosabb, hogy elegendő folyadékot igyunk. Az egészséges szervezetben a folyadékfelvétel és -leadás egyensúlya biztosítja a megfelelő működést. Ha a folyadékfelvétel kisebb, mint a -leadás, vízhiányos állapot lép fel, amelynek számos káros következménye lehet: fáradékonyság, gyengeség, kimerültség, a koncentrálóképesség csökkenése, szédülés, fejfájás, szapora légzés, erős szívdobogás, izomgörcsök, a szervezet kiszáradása. Utóbbira különösen érzékenyek az idősek és a gyermekek, így az ő esetükben különösen nagy gondot kell fordítani a megfelelő folyadékbevitelre.

Egy felnőtt embernek naponta kb. 2-3 liter folyadékra van szüksége, mert körülbelül ennyit veszítünk naponta – kiváltképp nyáron – verejtékkel, vizelettel, széklettel és a légzéskor kibocsátott párával. A nyári hónapokban fokozódik a verejtékezés, természetesen a fizikai tevékenységgel arányosan és egyénenként változó mértékben. Ezt részben nagyobb folyadékfogyasztással (1,5-2 liter), részben a táplálkozás során (levesek, főzelékek, zöldségek, gyümölcsök stb.) lehet fedezni. Egészséges az ásvány- és forrásvíz, a gyümölcs vagy a zöld tea. Az erős kávét, fekete teát, kólát és cukrozott limonádékat mellőzzük, mert ezek még inkább serkentik a verejtékezést, és elvonják a vizet.

Sok vizet tartalmaznak egyes zöldségek és gyümölcsök, például a görögdinnye akár 90-95 százaléknyit is, és ez fokozatosan, az emésztés során szabadul fel, tehát sem a keringést, sem a szívet, sem a vesét nem terheli meg úgy, mint ha hirtelen enyhítenénk a szomjunkat. Ásványi anyagokban, vitaminban is gazdag. A narancs, őszibarack, szőlő, valamint a híg levesek – erőleves, hús- és gyümölcslevesek – ugyancsak kiváló formái a folyadékpótlásnak.

 

Lenge öltözékben

A hőségben a könnyű, szellős anyagokat részesítsük előnyben. A len, a pamut és a gyűrt selyem számít a legelviselhetőbbnek. Forróságban nem szabad nejlon-, műbőr és bőrholmit viselni. A pamutnak kiváló a nedvszívó képessége, ezenkívül szellős, így elegendő levegőt enged át. Jó tanács: vásárláskor nézzük meg a címkét, mert nehéz 100%-os pamutholmit találni, a műszál mindenhová betolakodik. Arról is nyilván mindenki hallott már, hogy a világos szín kellemesebb, mint a sötét, mert visszaveri, utóbbi pedig elnyeli a fényt. Ne feledkezzünk meg a fejfedőről: a gyerekek, idősek sapka, kalapka nélkül soha ne tartózkodjanak a napon!

Fontos a kényelmes cipő. A láb megduzzad, sőt meg is dagadhat a hőségben. A szoros lábbeli feltörheti a sarkunkat, lábujjainkat, és fájdalmas hólyagokat okoz.

 

Huzat vagy klímaberendezés?

Egyik sem tesz jót, kiváltképpen azok vigyázzanak velük, akik mozgásszervi betegségben szenvednek. Könnyen összeszedhetünk egy jó kis meghűlést, akár fül- vagy szemgyulladást is.

Tanácsos kora reggel alaposan kiszellőztetni, utána pedig kizárni a napot, lehúzni a redőnyöket. Időközben egy kis villámgyors szellőztetés nem árt, hogy az elhasznált levegő felfrissüljön.

 

Álmatlan éjszaka

A júniusi kánikulában éjszaka sem süllyedt 20 fok alá a hőmérő higanyszála, s a melegben sok ember csak forgolódott az ágyban, és nem tudta magát kipihenni. Ha egész nap vagy több órán át tűz a nap a hálószoba ablakára, éjjel is elviselhetetlen a hőség. Nappalra húzzuk le a redőnyöket, sötétítsük be a szobát, s lefekvés előtt 10 percig szelőztessünk. Ha lehet, könnyű, pamut ágyneműt használjunk, amely kellemesen hűsít. Tanácsos este gyorsan – bármennyire furcsa – meleg vízzel lezuhanyozni. A hideg zuhany kellemesebb, ez viszont kitágítja az ereket és a pórusokat, s a meleg könnyebben távozik a szervezetből.

 

Mozgás

Kinek-kinek egészségi állapotától, erőnlététől függ, hogy melyik mozgásformát választja, milyen intenzitással és időtartammal. Egészséges, jó erőnlétű embereknek a kondiedzők a kocogást ajánlják, de csak a kora reggeli órákra, amíg nincs több 25 foknál. Aki nem edzett, korlátozza mozgását a kánikulában, időseknek és betegeknek jobb, ha a házban maradnak, s ha már kimerészkednek, tartózkodjanak árnyékos helyen. Jót tesz egy jó hideg lábfürdő, továbbá gyakran hűtsék csuklójukat a csap alatt.

 

Míg jönnek a mentők...

A beteget azonnal árnyékos helyre visszük, s megitatjuk. Megkönnyebbülést szerez, ha nedves törülközőt teszünk a homlokára, nyakára. Ha szédül, piros az arca, hányingere van, hívjuk a mentőket, mert napszúrást is kaphatott. Semmiképp ne hagyjuk egyedül, míg megérkeznek a mentők! 

 

  • Kétszázalékos folyadékvesztés elég ahhoz, hogy ne érezzük jól magunkat. Mivel testünk hozzávetőleg 60-70 százaléka víz, ez egy 70 kilós ember esetében azt jelenti, hogy 1 liter víz pótlás nélküli elveszítése már okozhat kellemetlen közérzetet.
  • A kisbabák fokozottan veszélyeztetettek nyáron, mert testük kisebb, így könnyebben kiszáradhatnak. Számukra az alacsony, 500 mg vagy ennél kisebb ásványianyag-tartalmú vizek ajánlottak.
  • Az idősek legnagyobb problémája, hogy bár kevesebb a folyadék a szervezetükben, nyáron sem érzékelik megfelelő mértékben a szomjúságot.
  • Folyadékpótlásra minden folyadék alkalmas, kivéve az alkoholt – bor, sör, tömény szesz – és a kávét: ezek még elvonják a vizet, s így megterhelik a vesét, dehidratációt okoznak.
  • A tej is folyadék (90%), bár magas a tápanyagtartalma.
  • A táplálkozás során is viszünk be a szervezetbe folyadékot: levesekkel, főzelékekkel, zöldségekkel, gyümölcsökkel stb.

 

Napi folyadékigény

1-től 6 hónapos korig             190 ml / testtömeg kg

6-tól 12 hónapos korig 800–1000 ml

1-től 2 éves korig 1100–1200 ml

2-től 3 éves korig 1300 ml

4-től 8 éves korig 1600 ml

9–13 éves korú fiúk 2100 ml

9–13 éves lányok 1900 ml

14 év felett 2–2,5 l

Felnőtt férfi, 19 év felett         min. 2,6 l

Felnőtt nő, 19 év felett min. 2,1 l

Terhes nő   min. 2,3 l

Szoptató anya     min. 2,6 l

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?