Amit ma megtehetsz…

Nyáridőben több olyan tennivaló van a kertben, amelyet halaszthatatlanul el kell végezni* Rendszeresen, 7–10 naponként nyírjuk a füvet, főleg ott, ahol öntözőrendszer működik. Ha elodázzuk a nyírását, és hagyjuk 10-15 cm-nél magasabbra nőni, megdőlhet.


Nyáridőben több olyan tennivaló van a kertben, amelyet halaszthatatlanul el kell végezni
* Rendszeresen, 7–10 naponként nyírjuk a füvet, főleg ott, ahol öntözőrendszer működik. Ha elodázzuk a nyírását, és hagyjuk 10-15 cm-nél magasabbra nőni, megdőlhet. Ez megnehezíti az egyenletes nyírást, ráadásul a tövek befülledhetnek, és a fű megsárgulhat.
* Az elvirágzott évelőkről vágjuk le az elhervadt virágokat, persze csak ha a termésükkel nem díszítenek. A magképzés leköti a növény energiájának egy részét, s ennek a további fejlődés látja kárát. Az elhervadt virágok nem túl mutatósak egy gondozott kertben.
* A dáliavirágokat a fülbemászók gyakran károsítják. A legegyszerűbb, ha csapdákkal fogjuk meg őket. Csapdának megfelelnek kb. 10 cm átmérőjű virágcserepek. Rögzítsük őket lefelé fordítva a dália karójára. A fenekükön lévő lyukat tömjük be, belsejüket töltsük meg finom fagyapottal. A csapdákat reggelente ellenőrizzük. A fülbemászók egyébként hasznos állatok: éjszakánként levéltetveket és más kis rovarokat, lárvákat esznek.
* Júniusban vessük el az árvácskát, százszorszépet és nefelejcset. Az ágyás előkészítésekor a talaj felső részébe keverjünk egy kevés nedves tőzeget. A magvak igen aprók, ezért a vetést nagyon gondosan végezzük. Ha túl sűrűre történik, akkor gyenge, megnyúlt palánták fejlődnek. Ezért soha ne a zacskóból szórjuk ki a magot, hanem néhány magot a hüvelyk-és a mutatóujjunk közé fogva, lehetőleg szemenként vessünk. A magvak közötti távolság legalább 1 cm legyen.
* A virághagymákat (tulipán, nárcisz) csak akkor szedjük fel, ha a talaj feletti részek már elsárgultak, visszahúzódtak. Hogy a hagymák ne sérüljenek, kiásásukhoz ne ásót, hanem ásóvillát használjunk. Felszedés után alaposan szárítsuk meg őket, mert különben tároláskor fonnyadnak és megbetegedhetnek. Lehetőleg árnyékos, szellős helyen, ne pedig tűző napon száradjanak. Egy rétegben, száraz helyen terítsük szét őket.
A nárciszt hosszú éveken át a földben hagyhatjuk, a tulipánt viszont minden második-harmadik évben fel kell szednünk. A hóvirágot, sáfrányt, fürtös gyöngyikét, tavaszi tőzikét ne szedjük fel, ezek a hagymás és gumós növények csak csoportosan mutatnak.
* Javában virágoznak a rózsák. A lehullott szirmokat szedjük össze. Ha az elvirágzott részt lemetsszük, további virágzásra serkentjük a növényt. Itt a második trágyázás ideje is. Rendszeresen öntözzünk.
* A sövénymetszés ideje ugyancsak eljött. A növények a nyár folyamán benövik a metszett részt, és az év hátralévő részében virítanak.
* Fűszernövényeink napi öntözését se felejtsük el. A majoránnát, citromfüvet vágjuk vissza.

Kerti nebáncsvirág
Nem véletlenül kapta nevét: féltve őrzött kincsét, a magot ijedtében azonnal szétdobja, ha hozzányúlunk a terméstokhoz…
A kerti nebáncsvirág (Impatiens balsamina) régen gyakori volt a kertekben. Ma talán kevesebben ismerik, pedig a napos ágyásokban szépen virágzik egész nyáron. Telt virágai kis rózsákhoz hasonlíthatók, a hegyes levelek között ülnek sűrű füzért alkotva. Oly sokáig virágzik, hogy egyszerre van rajta a virág és a termés. Ha a terméstokhoz érünk, szétcsattan, és egy szempillantás alatt szerterepíti az apró magvakat.
A törpe nebáncsvirág (I. waleriana) rokona az előbbinek. Sokáig csak szobanövényként tartották, de már virágágyba és a balkonra ültetve is egyre többen nevelik. Erkélyládában nagyon mutatós, hatalmas virágtömeget hoz. Változatos színekben kapható.
Forrás: Kert-barátok


Növényvédelem
Védekezés a levéltetvek ellen

A levéltetvek nagyon elterjedt kártevők, fákon, zöldségen, dísznövényen károsítanak. A legnagyobb kárt a vírusok terjesztésével okozzák: a szilván a szilvahimlőt, paprikán, uborkán, babon, tökféléken a legveszélyesebb, legnagyobb károkat okozó vírusokat terjesztik. Az általuk kiválasztott ragacsos váladék, az ún. mézharmat elcsúfítja a termést. A dísznövények dekoratív értékét csökkentik. Mindenhol, ahol nagyon elszaporodnak, legyengítik a növényt, akár pusztulását is okozhatják. Sok faj közülük több tápnövényen él az év folyamán. Itt kifejlődnek a szárnyas egyedek, ezek röpülnek át a másik gazdanövényre. Terjedésükben nagy szerepük van a hangyáknak. Az általuk kiválasztott mézharmatért szinte tenyésztik őket. Ott, ahol hangyákat látunk a fák, bokrok törzsén vagy egyéb növények szárán, biztosak lehetünk benne, hogy a növényen a levéltetvek is ott vannak. Ezért van az, hogy ha vegyszerezéssel sikeresen elpusztítottuk a tetveket, pár nap múlva újra megjelennek.
Fiatal fákon, bokrokon, dísznövényeken, amelyeknek törzsük van, jól lehet védekezni ellenük nem száradó ragasztóval (CHEMSTOP ECOFIX). Olyan sávban kenjük be a törzset, amelyen a hangyák nem tudnak átjutni. A növény, ha vegyszerrel megtisztítottuk a tetvektől, utána sokáig tiszta marad.
Gyümölcsfákon és zöldségfélékben használható vegyszerek: Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Nurelle D, Pyrinex 25 CS és 48 EC.
Gyümölcsfákon, zöldségféléken, dísznövényeken: Bi 58 EC – nové, Pirimor 50 WG, Reldan 40 EC.
Dísznövényekben, paprikában, káposztafélékben: Karate Zeon 5 CS.
A felsorolt vegyszerek közül a Pirimor 50 WG nagyon környezetbarát, csak a levéltetveket irtja. Palántákra, cserépben nevelt növényekre beöntözéssel is használható az Actara 25 WG, amely a gyökéren keresztül is felszívódik, így egyszerűbb alkalmazni, és azokat a tetveket is eléri, amelyek rejtőzködnek, s permetezéskor nem éri el őket a permetlé.
A vegyszereket a csomagoláson feltüntetett töménységben lehet használni, és mindig tartsuk meg az egészségügyi várakozási időt.


Kedves Olvasóink! Várjuk növényvédelemmel kapcsolatos kérdéseiket!
Önök kérdeznek, a szakember válaszol.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?