Alapozás után jöhet a komfort

Légről (Lehnice) az utóbbi években gyakran lehetett hallani, olvasni valami újat. Ebben a községben ugyanis mindig történik valami.

A járási központtól, Dunaszerdahelytől 12 kilométerre fekvő tipikus csallóközi településen az utóbbi tíz év az infrastruktúra kiépítésével telt.


Légről (Lehnice) az utóbbi években gyakran lehetett hallani, olvasni valami újat. Ebben a községben ugyanis mindig történik valami.

A járási központtól, Dunaszerdahelytől 12 kilométerre fekvő tipikus csallóközi településen az utóbbi tíz év az infrastruktúra kiépítésével telt. Ez sok türelmet igényelt a lakosoktól, hiszen a felásott utcákat és a nehézgépeket senki sem kedveli különösebben. De megérte, hiszen ma már elmondható, hogy 95 százalékban kiépült a – nem látványos, de elengedhetetlenül szükséges – infrastruktúra.

Sikeres paradigmaváltás
A rendszerváltás után ez a község is paradigmaváltásra kényszerült, amelyből, tegyük hozzá, nyertesen került ki, hála a polgármesternek és a talpraesett önkormányzatnak. Csak dióhéjban: Az egykori Agrokombinát megszűnése után kisebb, környezetbarát üzemek foglalkoztatják a helybeliek többségét (a gázkazánalkatrészeket gyártó Mova Manufactoring, a fémkonstrukciókkal foglalkozó Winfer Kft., a német piacra szilikont és tömítőanyagokat előállító Gynex cég stb.). Ráadásul sikerült a tíz éve a megszűnés határán billegő másik nagy munkáltatót, a kórházat is megmenteni, amelyben másfél száz ember csaknem elvesztette megélhetését. Az intézmény átalakítása óta (a községi önkormányzat és a Vitalita nonprofit szervezet összefogásával), ha nem nagy nyereséggel is, de enyhén pozitív mérleggel üzemel. Nemcsak a kórházat mentették meg, hanem százmillió koronás beruházással sikerült felújítani a pavilonokat, létesíteni egy szociális részleget (nyugdíjasotthont), ahol telt ház van azóta is, s az alkalmazottak száma enyhén növekedett. A község uniós támogatással kiépítette a park infrastruktúráját. Ez egy hosszú távú koncepció első szakasza volt. Légen a munkanélküliségi arány egyébként ma sem döntöget rekordokat: mintegy tizenkét százalékot tesz ki. A polgármester azonban nehezményezi, hogy a hosszú távú foglalkoztatást megszüntette a kormány. A „heti óraszámos” foglalkoztatás nem helyettesítheti, különösen a huzamosan munka nélkül maradt emberek számára nem megoldás. Csak egy formája a segélynek.
Az előrehaladás másik titka is látszólag egyszerű: a Szitási Ferenc polgármester vezette önkormányzat – amely eredményesen gyakorolja az együttműködést – igyekszik mindig egy-két lépéssel előre gondolni és tervezni. 2002-ben például azzal kezdte a munkát, hogy felülvizsgálta és rendezte a bérleti szerződéseket. Pedig akkoriban még a verebek sem csiripeltek gazdasági válságról! Ez a lépés nem aratott osztatlan sikert, ám a község anyagi helyzetének stabilizálásához szükséges volt.

Az alapozás után
„A legfontosabb teendők elvégzése után eljutottunk oda – mondja Szitási Ferenc mérnök –, hogy most már a lakosság komfortjára helyezhetjük a hangsúlyt, vagyis igyekszünk kellemessé tenni a légiek környezetét és mindennapjait. Uniós pályázat segítségével belevágtunk a főtér felújításába, és gyakorlatilag négy hónap alatt elvégeztük. Szeretnénk, ha az új objektumokat, a szökőkutat, padokat, sétányt megszoknák és birtokukba vennék az emberek. A további csinosításban (tereprendezés, virágágyások beültetése stb.), hála istennek, szorgos partnerek a helyi szervezetek. A faluközpont rendezése mellett idén sikerült még egy utcát új burkolattal és kétoldalt járdákkal ellátni. A hulladékgazdálkodással kapcsolatos teendőket is folytatjuk. Tavaly egy új hulladékszállító autót tudtunk vásárolni, s ennek köszönhetően talán az egész megyében Légen a legalacsonyabb a szemétdíj: egy családra 33 euró évente. A szétválogatás után saját embereinkkel végezzük a hulladék elszállítását. A környezettudatos nevelésbe természetesen az iskolákat is szeretnénk belevonni. Építettünk egy hulladékgyűjtő udvart, amely egész héten, sőt szombatonként is nyitva tart.”
Emellett nyár elején befejeztek egy új bérházat, hat lakását birtokukba vehették a fiatal családok. A lakások iránt nagy az igény, ám a kedvező költségűeket is egyre kevesebben engedhetik meg maguknak – mondja a polgármester. Ami első látásra feltűnik: a házak környékének kialakítására nagyon ügyel az önkormányzat. A lakályos otthonokhoz játszótér tartozik, és pihenőzónában, biztonságos és szép környezetben fekszenek. A kényelmet szolgálja egyébként a kórházkertben kiépített új úthálózat és a parkolók is.
A fejlesztéseknél említést érdemel, hogy Sárrét felé kiépül a kerékpárút, de a Lég és a falu részét képező Kolónia közötti két kilométeres út mentére is azt terveznek. Ezt egyelőre a parcellatulajdonosok nagy száma nehezíti, de jövőre szeretnének rá megoldást találni. Ráadásul itt van a vasútállomás is. A pozsony–komáromi vasutat (a RegioJetnek köszönhetően) egyre többen használják. Légen, a Duna Magisztrál Mikrorégió központjában az is felmerült, hogy az állomáson a környező községekkel összefogva építenének őrzött parkolót.

Magyar és szlovák iskola
A községben két önálló alapiskolát találunk. A magyar és a szlovák iskola tanulóinak létszáma nem éri el a kétszázat, így felújításukra nem pályázhatott az önkormányzat. Ennek ellenére nem adta fel, és tovább próbálkozik más források megszerzésével. A fotovoltaikus elemeket üzemeltető cég által fizetett bérlet is az iskolák és az óvoda anyagi helyzetén segít. A tavalyi népszámlálás szerint Légnek 2527 lakosa volt, ez a szám idén 2580-ra módosult. (Ha azonban mindenki bejelentkezne, 3000–3200 körül volna.) A lakosság mintegy 65 százaléka magyar, ám az iskolákban fordított az arány: nagyjából kétszer annyi gyermek van a szlovákban, mint a magyarban. Ez, sajnos, kortünet, ami a magyar szülőket el kellene, hogy gondolkodtassa. Szitási Ferenc egyébként elárulja, hogy a következő tanévtől szeretnék bevezetni a „táska nélküli iskolát” a magyar iskolában, ahol nagyobb a létszámcsökkenés. Ez talán némileg segíthet az áldatlan helyzeten.
Természetesen nem lehet az önkormányzat a legnagyobb befektető. A főút mentén fekvő, düledező, régi épületet egy magánvállalkozó újította fel és nyitott benne üzleteket, működtet szolgáltatásokat, míg az emeleten lakások vannak. Ez javított a főutca arculatán, s a Jednota Coop helyi üzletének megújulása és megnagyobbítása (beleértve a parkolók bővítését) ugyancsak az összkép csinosodását fogja eredményezni. A Jednotát és a többi vállalkozást is köszönet illeti azért, hogy maximálisan támogatják a község rendezvényeit.

Otthon lenni
Természetesen a légi önkormányzatot sem veti fel a pénz, hasonló cipőben jár, mint a többi. Szitási Ferenc a Csallóközi Városok és Falvak Társulásának vezetőségi tagjaként testközelből ismeri a többiek gondját is: lassanként nem azon kell gondolkodni, mit fejlesszenek, hanem hogy miképpen teremtsék elő a működés fedezetét. „Fejleszteni csak akkor tudunk – mondja–, ha pályázati forráshoz jutunk, vagy a telkeinkből adunk el. A jövőben szeretnénk egy üres telkünkön geotermális vagy napenergiából származó forráshoz jutni, amellyel pótolhatnánk a kieső bevételeket.”
Egy ekkora faluban fontos szerepe van a sportnak. Légen 3 korosztály rúgja a bőrt (a futballpályán idén a hangosítást és a tribün egy részét újítják fel), de aktív a női kézilabda-szakosztály is. Külön örvendetes, hogy utóbbinak ifjúsági csapata is van, hiszen az utánpótlást nagyon fontosnak tartják. Ebben a helyi vállalkozások szintén oroszlánrészt vállalnak.
Az időseket sem hanyagolják el: a fent említetten kívül egy másik idősotthon is van; ezt a megye üzemelteti az egykori Agrokombinát volt irodaházában. A község több mint száz házhoz szállított ebédet az iskolai konyháról az idős lakosoknak. Az önkormányzat igyekszik mindent biztosítani, amire egy ekkora településnek szüksége van: üzletközpontot, szoláriumot, műfüves pályát, egészségügyi és rehabilitációs központot, teljes szervezettségű iskolát, óvodát. Utóbbi egyre szűkebbnek bizonyul: most is több mint 80 gyermek látogatja, így nem tudnak minden jelentkezőnek helyet adni. Pedig igény volna a környező falvakból is.
A Pozsonyhoz közel fekvő falvakkal-városokkal ellentétben Légre nem csak aludni járnak a beköltözött emberek. Akik itt laknak, előbb-utóbb rájönnek, hogy be kell kapcsolódniuk a közösség életébe, az örömök mellett a gondokból is részt kell vállalniuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?