Még drágább az életed. Főleg, ha építkezel

Vasárnap

Aki erre a nyárra tervezte az építkezést, lakásfelújítást, az komoly gondban van, mert sokkal mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia. Az építési anyagok ára a duplájára emelkedett, és a növekedésnek még nincs vége.

Sokan emiatt el is halasztották a munkálatokat, remélve, hogy hamarosan újra csökkennek az árak. Ha idén ősszel bekövetkezik is valami ilyesmi, a tavaly ilyenkori árakhoz biztosan nem térünk már vissza.

Ami fából, vasból, műanyagból van, az mind kétszer annyiba kerül, mint tavasszal. Vagyis azt lehet mondani, hogy minden, hiszen ezek alapvető építkezési anyagok – mondja Filip Greguš, az építőanyagokat forgalmazó nyitrai Kartel Kft. menedzsere. – Rendre megtörténik, hogy azok az ügyfelek, akik még nyár elején kértek tőlünk árajánlatot, most az árat hallva gondolkodási időt kérnek. Gondolom, próbálkoznak máshol, de az a helyzet, hogy sehol sem fognak olcsóbban téglát, gömbvasat vagy gerendákat kapni. A műanyag, ezáltal a nyílászárók gyártása vagy a hőszigetelés is sokkal drágább, mert drágult a kőolaj. Ahol az alapanyagok ára nem emelkedett jelentősen, ott a szállítás növeli a költségeket – ilyen a műanyag és a fa. A fa árát az is jelentősen befolyásolja, hogy Kínában a 2022-es téli olimpia jelszava, hogy teljesen ökologikus. Minden fából készül, és ehhez az egész világon minden fát felvásárolnak. A vasból és acélból készült termékek árát pedig az növeli, hogy az Európai Unió egyrészt nem engedi be az olcsóbb ázsiai árut, másrészt az itteni gyártók sokat fektetnek abba, hogy csökkentsék a káros anyagok kibocsátását. Ez ugyan természetvédelmi szempontból rendben van, de a befektetés megmutatkozik az árakban” – magyarázza a szakember.


 

Mindenkinek fa kell

A legjobban az elektromos vezetékekhez használt kábelhuzalok ára emelkedhet, amelyek külső része műanyag, belül pedig rézből készültek. „Ebből elég sok kell egy házba, huzalok, kapcsolók, konnektorok, úgyhogy akár 500–1000 euróval is növelhetik az összköltséget. És máris az ajtófélfáknál, padlóknál, beépített bútoroknál tartunk, amelyek ha fából készülnek, ugyancsak 50–100 százalékkal drágábbak, mint egy éve. Ennek nemcsak az az oka, hogy az európai fát Amerika és Kína vásárolja fel, hanem az is, hogy a papírgyárak termelése a karantén alatt jelentősen emelkedett, hiszen az interneten megrendelt árut mind kartondobozokba csomagolták a kereskedők. „Nem is gondolnánk, mi minden növelheti az árakat, mennyire globális a kereskedelem. De tény, hogy ha bármelyik ágazatban megnő a kereslet, vagy hiány van valamelyik alapanyagból, az a világ másik szegletében is árnövekedést okoz. Jelentős csökkenésre az ilyen megugrások után csak az esetben lehetne számítani, ha radikálisan csökkenne a kereslet. Ez a mai építkezési kedvet látva nem valószínű, legfeljebb az eredeti elképzeléseiken módosítanak majd azok, akik meghallják az új árakat” – véli Vladimír Kubrický, a Szlovákiai Ingatlaügynökségek Szövetségének elemzője.

Az építőanyagok árának növekedése a lakásárakat is növelte, régiótól függően 15–20 százalékkal. Most mindenképp inkább eladni érdemes, mint vásárolni, és ez belátható időn belül így is marad.


 

Van, aki várhat, van, aki nem

Az ingatlanpiacon jelentősen befolyásolja az árakat, hogy kevés az eladó ház és lakás, de az sem mellékes, hogy az építőanyagok drágulása miatt a legtöbb vevő olyan ingatlant keres, amelyet már nem kell felújítani. Sokan azok közül is inkább kész lakást, házat vesznek, akik eredetileg építkezni akartak, mert ez esetben már most ismerik az árat, és azonnal beköltözhetnek, mondja Grezso Zoltán nagycétényi építkezési vállalkozó. „Akik építkezésbe kezdenek, azoknak fogalmuk sincs, fél év múlva mi mennyibe fog kerülni, és végső soron mennyivel lépik túl az eredeti költségvetést. Ez főleg a farostlemezekből (közismertebb nevén OSB) épült, úgynevezett könnyűszerkezetes házakra érvényes” – mondja Grezso Zoltán. Tapasztalata szerint egy kulcsra épült ház most legalább 30%-kal drágább, mint fél éve lett volna, ezt pedig főleg a farostlemez, a vas, a fa és a műanyag drágulása okozta. „Az OSB ára a háromszorosa a tavalyinak, de a vas, a tégla, a cement és a kavics ára is jelentősen növekedett. Vannak, akik emiatt elhalasztják az építkezést, de ezt csak azok tehetik meg, akiknek van saját megtakarításuk. Akik jelzálogkölcsönből fedezik az építkezést, azokat kötik a határidők, ha drágábban is, be kell fejezniük a házat” – teszi hozzá a vállalkozó.

Az biztos, hogy amíg ennyire drága lesz minden, addig sokan kénytelenek lemondani bizonyos elképzeléseikről. Kisebb házat építenek, elmarad a terasz, vagy olcsóbb burkolóanyagot, nyílászárókat választanak. Esetleg azzal számolnak, hogy majd akkor fejezik be az építkezést, ha csökkennek az árak. Grezso Zoltán szerint ez előbb-utóbb be fog következni, mert Szlovákiában az emberek többsége nem keres annyit, hogy háromszázezer eurót fizessen ki egy házért. „Ha nem lesz kereslet, törvényszerűen csökkenni fognak az árak is” – teszi hozzá.


 

Minél könnyebb, annál drágább

A legnagyobb gondban most azok vannak, akik könnyűszerkezetes házat építtettek volna ökológiai szempontok miatt, vagy mert rövid időn belül költözni akartak. A farostlemezek ára ugyanis annyira megnőtt, hogy ennyiért már egy téglaházat is fel lehet húzni. Csak az a különbség, hogy míg az előbbi három hónap alatt elkészül, egy téglaház felépítése egy-másfél évig tart. „Én most kivárnék. Valamennyire csökkenni fognak az árak, legalább némely alapanyagoknál. Minden évben van 5–10%-os áremelkedés, de a háromszoros árat korrigálni fogja a piac” – vélekedik Filip Greguš a Kartel Kft.-től.

Ebben az egészben azonban az a legnehezebb, hogy aki már megálmodta a házat, amelyben élni szeretne, és eltervezte, mikor költözne, az nem akar addig várni, amíg a piac korrigálja önmagát. Ezért sokan, ha nehezen is, de megfizetik a magasabb árat, esetleg azon gondolkoznak, hogy kisebb legyen a ház, kevesebb a bonyolult, anyagigényes megoldás. Az anyagbeszerzésen az általunk megszólított kereskedők és építési vállalkozók szerint nem érdemes sokat spekulálni, az árbeli különbségek jelentéktelenek, nagyobb tételeknél sem haladják meg a 10%-ot. Egyszerűen mindenből mindenhol hiány van, mert a karanténleállás után tavasszal rohamtempóban megindultak az építkezések. „Mindenkinek azt javaslom, hogy kérjen több helyről is árajánlatot, de miután döntött, bízzon mindent egy cégre. Az emberek nem is tudatosítják, hogy sokszor attól drágák az építkezések, hogy minden munkát más vállalkozóval végeztetnek. Egyiknek sem tetszik a másik munkája, meggyőzik a tulajdonost, hogy az egészet át kell csinálni, és ez pluszkiadás” – mondja Filip Greguš.


 

Költséges felújítások

Az átépítés, felújítás ugyanis mindig legalább egyharmadával drágább, mint a teljesen új ház felépítése. A régebbi házak rekonstrukciójánál számolni kell a nedves falakkal, padlókkal, rombolási munkákkal, sokkal több szigetelő- és penészedésgátló anyaggal. A szigetelésre használt polisztirol ma a duplájába kerül, mint tavaly, és tovább kell várni rá, akár két hónapig is. Most hetekig eltarthat, amíg mindent kiszállítanak, ami egy régi családi ház felújításánál különösen akkor jelent gondot, ha közben laknak is benne.

Erre a nyárra terveztük a házfelújítást, padló- és tetőcserét, fürdőszoba- és konyhafelújítást. Úgy számoltuk, hogy 40 ezer euróba beleférünk, de a vállalkozó, akivel dolgoztattunk volna, 70 ezer euróra számolta ki a költségeket. Ezt már nem tudjuk vállalni, úgy döntöttünk, várunk még egy évet. Addig talán csökkennek annyit az árak, hogy ki tudjuk fizetni. Nehéz döntés volt, nagyon beleéltük magunkat, hogy karácsonyra megújul a házunk, de abban megállapodtunk, hogy hitelt nem veszünk fel. Addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér, és most rövid ez a takaró. Át kell gondolnunk, mire telik, mert annyit nem ér az egész, hogy eladósodjunk” – mondja Németh András, a Vasárnap egyik régi olvasója.

A legjobban tehát azok járnak, akik még a régi árakon építették, újították fel a házukat, lakásukat, és most árulják. Találnak vevőt, mert Szlovákiában mindenki saját házra vágyik. Bármilyen magas áron, bármilyen kicsi telken, bárhol – a lényeg, hogy arra a pár négyzetméterre valaki azt mondhassa: az övé. Pedig egy szép környezetben épült lakóházban bérelt lakás többet érhet, jobb otthon lehet, mint egy lakóparkba zsúfolt bungalló, és az udvar, a kert, legalább annyit számít, mint a ház.

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/33. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?