Kép Unsplash
Egy 2016-os amerikai tanulmány szerint a meleg, leszbikus, transznemű (LMBTQ+) fiatalok összehasonlítva heteroszexuális társaikkal nagyobb eséllyel küzdenek mentális és testi zavarokkal egyaránt, magasabb náluk az öngyilkossági kísérletek, a depresszió és a szorongás aránya
Ez az adat aggasztó és szomorú is egyben. Az érintettek beszámolói szerint a „másság” érzése már egészen kora gyermekkortól elkíséri őket, gyakori, hogy már az óvodában is érzik, kilógnak a többiek közül, és sűrűbben van részük elutasításban, kiközösítésben. Geraldi darabja bemutatja egy „rossz anya” képét, de felmerülhet a kérdés, hogy hogyan is kell elég jó szülőnek lenni ilyen esetben? Hogyan lehet a szülő elfogadó és támogató a gyermekével, miután coming outolt, vagyis felvállalta, hogy homoszexuális?
Szülőként állandó feladat, hogy gyermekünket szeretetünkről, feltétel nélküli elfogadásunkról biztosítsuk. Mégis nehéz lehet szembesülni a ténnyel, hogy ő a saját neméhez vonzódik, ám ekkor is fontos, hogy azt érezze, szexuális orientációja miatt nem változik meg a viszonyunk. Az a tapasztalat, hogy a személy elsőként a barátai előtt vállalja fel a saját nemi orientációját, majd a családtagok következnek: a testvérek, az anya, végül pedig az apa.
A szülőben ilyenkor sok kérdés kavaroghat. Mit rontottam el? Lesznek vajon unokáim? Mit szólnak majd az ismerősök? Az LMBTQ+ gyermeket nevelőknek talán el kell gyászolni azokat a fantáziákat, elképzeléseket, melyeket a gyerek jövőjével kapcsolatban tápláltunk. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy majd neki is ugyanúgy lehet felnőttként teljes élete, fogadhat örökbe gyermeket, és ezekre akkor van a legnagyobb esélye, ha otthon elutasítás és ítélkezés helyett elfogadást él meg.
Az elfogadó viselkedés a gyakorlatban azt jelenti, hogy érdeklődéssel, odafigyelő hallgatással fordulunk a gyermek belső élményei felé, hogy elmondjuk neki, szeretjük őt, kiállunk mellette akár a kortársakkal, akár más családtagokkal szemben, ha azok bántják őt, és segítünk neki túllendülni a homofób megjegyzéseken. Kiemelten fontos, hogy ne fenyegessük, ne szégyenítsük meg, ne közösítse ki a család a homoszexualitása miatt, és ne vágjuk el tőle annak lehetőségét, hogy olvasson, utánanézhessen az LMBTQ+ mozgalommal, csoportokkal kapcsolatos anyagoknak.
Bizonyos társadalmak toleránsabbak, mások kevésbé, így alapvető, hogy otthon biztonságban érezze magát a gyerek, mert ez az érzés teszi majd rezilienssé, rugalmasan ellenállóvá a lehetséges későbbi nehézségekkel szemben.
Mikle Gábor pszichológus
A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/28. számában jelent meg!
Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.